A gyulai gasztronómiáról a legtöbbeknek először talán a kolbász vagy a pálinka jut eszébe. Ennél azonban sokkal több kincset kínál a város környéke: a Körösök árterében találjuk a mályvádi erdőt, mely Magyarország egyik legérintetlenebb tája és hihetetlenül gazdag vadállománnyal büszkélkedik.
A kitűnő wellness és gyógyvíz-szolgáltatásokon felül rengeteg látnivaló és programlehetőség vonzza a látogatókat az enyhe klímájú, hangulatos dél-alföldi fürdővárosba. A gazdag történelmi múlt, a pezsgő kulturális élet egyedi hangulatot kölcsönöz a településnek. Ha Gyula szóba kerül, nem maradhatnak említés nélkül a vadas finomságok sem, amelyek autentikus ízekkel teszik teljessé a viharsarki gasztronómiát.
A gyulai Várfürdő
Az Almásy-kastély 8,5 hektár területű ősparkjában található Várfürdő az Alföld legmodernebb strand- és gyógyfürdője: 19 medencéjével az országban is kiemelkedőnek számít. Gyógy- és élménymedencék, gyermek víziparadicsom, pezsgő- és hullámmedencék, valamint óriás- és kamikázecsúszdák találhatók benne.
Fontos kiemelni a 25 méteres tan- és az 50 méteres versenyuszodát, amelyek télen is használhatók. Az Aquapalota wellnessközpont szombati napokon a gyógyfürdő zárása után is látogatható. A Várfürdő vize alkáli-hidrogénkarbonátos-kloridos gyógyvíz.
A magas ásványianyag-tartalma miatt barnás árnyalata van. A gyógyvíz 1958. szeptember 17-én tört először felszínre: hat kútjuk közül a legmélyebb 2500 méter! A víz mozgásszervi megbetegedésekre, balesetek utáni rehabilitációs kezelésekre, helyi idegbántalmakra és gyulladásos nőgyógyászati betegségekre alkalmazható kiváló hatással.
emlékezetes pikáns vaddisznóragut is készítenek dödöllével.
Az ünnepre készülve most ennek az elkészítését mutatjuk be.
Adag 4 főre
A ragu elkészítése
0,3 kg vöröshagymát felkockázunk, sertészsíron megpirítjuk, majd hozzáadjuk az 1 kg felkockázott vaddisznóhúst. A húst lepirítjuk, ízlés szerint sóval, borssal, babérlevéllel, tárkonnyal, kakukkfűvel ízesítjük és egy kanál mustárt adunk hozzá. Készre főzzük és a végén egy tejfölös habarással besűrítjük.
A dödölle elkészítése
0,8 kg burgonyát megtisztítunk, összevágjuk karikára, sós vízben megfőzzük. A főzővízzel együtt összetörjük és 0,3 kg lisztet hozzákeverünk: sűrű állagú masszát kapunk. Kanál segítségével nagyobb galuskákat szaggatunk és sertészsíron a serpenyőben megpirítjuk. Külön sertészsíron egy kis apróra vágott vöröshagymát is lepirítunk majd ebbe forgatjuk bele az elkészült dödöllét.
Mit kell tudni a vaddisznóról?
Vadászatuk Európában intenzív, ennek ellenére a kondában élő vaddisznó terjeszkedése és mezőgazdasági kártétele növekszik. Mivel az állományok évről évre változnak, nehéz pontosan meghatározni a faj elterjedését – szinte mindenütt megtalálható, ahol kiterjedt lombos és elegyes erdők húzódnak, ahol az állatok nem csak védelmet, de táplálékot is találnak.
Hazánkban a vaddisznó erősen elszaporodott, nem csak a nádasokban, de éjszakánként az erdőkkel övezett városokban – például Budán is megjelenhet. Mivel nagyon közeli rokona a házisertésnek, gasztronómiai értéke szintén kiváló. Mivel táplálékukat elsősorban a természetben szerzik, ezért húsuk is ízgazdag, koleszterinben szegényebb.
Mivel a vadhúsok kevesebb vizet tartalmaznak, mint a tenyésztett rokonaiké, sütéskor sem veszítenek annyit tömegükből, sőt, a koncentrált ízeket is sokkal jobban megtartják – az ünnepi asztal dísze, az adventi időszak emlékezetes vacsorája lehet a jól elkészített vaddisznó.