A cikk a honlapuk tartalmi és képi megújulása előtt készült.


Cikkek

Forralt sörrel védekezzünk a tél ellen!

Magyar Konyha

2019. december 3.

Lassan Magyarországon is kialakul a söröknél a szezonális igény, így a téli időszakban jöhetnek a sűrűbb, sötétebb tételek, vagy akár egy forró csokoládéra emlékeztető porter is. Jó pár receptötletet mutatunk a Sörszövetség kínálatából.

Adventi sörestjén a Magyar Sörgyártók Szövetsége izgalmas kortyokkal fogadta az érkező vendégeket, amely alapvetően egy karácsonyt idéző forró csokinak tűnt első kortyra és illatra, de aztán kiérződött belőle a porter pörköltgabonás aromája is, amely maga is kicsit kakaós-kávés ízeket hordoz magában. Gyorsan el is kértük tehát Vásárhelyi István (Pif) sörgasztronómustól a receptet, így karácsonykor nem kell feltétlenül krémlikőrt szopogatni – az ünnep hangulatába beleillik egy forralt sör is. Előtte persze érdemes kipróbálni az adventi időszakban is, hogy már biztos kézzel keverjük készre.

Forralt narancsos-csokis porter

Hozzávalók négy bögréhez

      5 dl sör
      0,8 dl 100 százalékos narancslé
      5 dkg étcsokoládé (50-70 százalék kakótartalommal)
      3 dkg kristálycukor
      1 dkg vaníliás cukor
      1 mokkáskanál szárított chili
      1 mokkáskanál friss gyömbér
    1 mokkáskanál fahéj

A csokoládét a narancslében vízgőz fölött megolvasztjuk. Közben 4 dl sört az elkevert cukorral és teatojásban a fűszerekkel lobogásig felhevítünk, melegen tartjuk (nem forraljuk), hogy az alkohol kicsit elpárologjon belőle, majd hozzáöntjük a csokis narancslevet, jól elkeverjük és csészébe töltjük. A maradék sört habosan a tetejére töltjük és is fahéjszórással vagy kakaóval díszítjük. Hozzá

csokis linzerkekszet vagy shortbreadet (skót vajas keksz) kínálunk.

Más fűszereket, vagy gyümölcsöt, mentát, de tejszínt, tojást, mézet is használhatunk a forralt sörökhöz, ami kellemes téli ízeket ad és jól átmelegít – akár kinn a hidegben, akár benn a kandallónál fogyasztjuk. 
A sörestre persze készült több olyan fogás is, amit érdemes a téli sörszezonban is inni a hazai gyártású sörökhöz is.

Füstben lebegtetett gomba

A nagyméretű gombafejeket héjukban, mosás nélkül kezdjük el sütni! Mindössze annyi a dolgunk, hogy fejjel lefelé egy sütőlapra tesszük a gombákat, és 80-90 Celsius fokos sütőben készítjük addig, amíg elkezd könnyezni, és a zöldség a pereméig megtelik az ínycsiklandó lével.

Mit igyunk hozzá?
Gyümölcsös illatú, világos belga apátsági sört
Extra tipp:
Ha igazán komplex ízt szeretnénk a sörünkkel, akkor a kalap közepére nyomjunk egy mogyorónyi krémsajtot. 

Thüringiai borjú kolbász

A lényeg, hogy tisztán húsból készíttessük el kolbászunkat. A fűszerezéséhez főleg majoránnát használjunk, némi lestyánnal és csomborral megbolondítva. Vékony serpenyőben vajon pirítsuk, amíg kipirosodik a bőre.

Velencei almamustár

Az almát egészben süssük ízlés szerinti puhaságúra, de úgy, hogy még biztonsággal ketté tudjuk vágni. Sütőben vagy grillen is elkészíthetjük és pluszban még izgalmasabbá tehetjük némi füsttel. Magos dijoni mustárral és leheletnyi akácmézzel tálaljuk.
Mit igyunk hozzá?
Gyümölcsös illatú, világos belga apátsági sört

Szent Jakab kagyló argentin rákfarokkal

Fontos, hogy a rákot és a kagylót nagyon hirtelen süssük 160-180 Celsius fokra előmelegített serpenyőben olívaolajon. Akár páncélban, akár anélkül készítjük, a lényeg, hogy éppen csak kérget kapjon.
Mit igyunk hozzá?
Üdén szénsavas világos ale típusú sört
Extra tipp:
A serpenyőbe tehetünk fokhagymát, citromlevet, az elkészült fogásunkat pedig tálalhatjuk csiraválogatással és yuzu citromos olíva olajjal.

Zöld pestós sajtkrém mártogatós

Jó minőségű tejszínes krémsajtot keverjünk el zöld pestóval és korai szüretelésű olívával. Tálaljuk poharakba grissinivel vagy bagett-tel és csíkokra vágott zöldségpálcákkal. Langyosan és hidegen is tökéletes előétel.
Mit igyunk hozzá?
Klasszikus cseh stílusú, malátás és nemeskomlós pilzenit
Extra tipp:
A roppanós friss zöldségek helyett tálalhatjuk hőkezelt bébi cukkínivel és bébi répával.

Egyben sütött májak

Ha nem grillen vagy füstön, hanem a konyhai sütőben készítjük, akkor alacsony hőfokon (légkeveréssel 90-100 Celsius fokon), zsírpapíron süssük. Tehetünk mellé kakukkfüvet, fokhagymát, alá pedig kicsi kacsa zsírt.
Mit igyunk hozzá?
Különleges komlózású vörös ale-t
Extra tipp:
A borjúmájról nem távolítjuk el a hártyát, mert ez védi meg majd sütés közben a kiszáradástól.

Hátszín gesztenyés burgonyakrémmel és fokhagymás erdei gyümölcsökkel

A húsból kétujjnyi vastag szeleteket vágassunk, majd vasserpenyőben (a lemezserpenyőnek nincs hőtartása és visszapuhul a hús) süssük minimum 220-240 Celsius fokos edényben. Mielőtt a serpenyőbe tesszük a húst, hintsünk bele egy csipetnyi sót. A hús kapjon erős kérget (2-3 perc) és ne mozgassuk, amíg sül.

Mit igyunk hozzá?

Markánsan kesernyés, pörkölt kávés ízvilágú, éjsötét lágert

Extra tipp:
Az ételekhez többféle zöldfűszer hajtást és csirát adjunk tálaláskor. Ezek nemcsak színesek, de zsengék, fűszeresek és pikánsak is.

Rákóczi túrós gönci baracklekvárral és wasabival

Édes sós tart formát készítünk, amelybe (a savai miatt) gönci baracklekvárt és krémtúrót teszünk. Erre jön a klasszikus tojáshab, amelyet fűszerezhetünk citromborssal. A hab tetejét wasabis gönci baracklekvárdresszinggel húzzuk át.
Mit igyunk hozzá?
Narancsosan fűszeres, szűretlen, belga típusú búzasört
Extra tipp:
A dresszinghez tehetünk homoktövisvelőt.

Ha nincs gönci barackunk, akkor használhatunk bármilyen baracklekvárt némi narancshússal eldolgozva.
A tehéntúrónkhoz ízlés szerint pici juhtúrót is keverhetünk.

A sör tehát nem feltétlenül csak melegben eshet jól. Az igazi sörrajongóknak ideje legalább két sörszezont tartani, és télen kipróbálni több olyan sörstílust is, ami eddig kevésbé volt ismert Magyarországon, de lassan egyre több helyen lelhető fel: jöhet a sötét láger, a porter, a vörös ale is.

„A Magyar Sörgyártók Szövetsége azonkívül, hogy a felelős sörfogyasztást kívánja tudatosítani,

a magyar gyártású prémiumsörre, mint a gasztronómia fontos elemére is fel kívánja hívni a figyelmet”

- mondta Kántor Sándor, a Magyar Sörgyártók Szövetségének igazgatója az adventi sörvacsorán.
Sört tehát nemcsak főzés közben kortyolhatunk hidratálásként a forró tűzhely mellett, de még az ételekbe, italokba is beépíthetjük, és persze a fogások mellé is ihatjuk, ha éppen ez illik hozzájuk.