Magyar Konyha
2013. január 2.Szerémségben egykor gyönyörű, gazdag magyar városok voltak. A legfontosabb Kamanc lehetett, amely már a XV. században vagy 150 kőházzal és színházzal is büszkélkedhetett. Ma pedig nem szabad kihagyni Kispiacot, ami igaz nem vásártér, de a sajtjai messzi földön ismertek. Alkonyi László Maurer Oszkárral utazgatott a Délvidéken.
Nyalják a gumiabroncsok a bácskai homokot, finom porlepel rakódik a karosszériára. Szabadkától keletre, Magyarkanizsától nyugatra járunk, a magyar Délvidék, a szerb Vajdaság északi részén, néhány kilométerre a határtól – a kisebbségben élő tömbmagyarság szíve felé. Hajdújárásról Kispiacra tartva letérünk a főútról, és a tanyavilágba vetjük magunkat. „Szóljatok, ha láttok egy parlagon álló parcellát!” – figyelmeztet vezetőnk, Maurer Oszkár, a délvidéki borászat legelkötelezettebb képviselője. Mi csak hallgatunk, mert nem látunk ilyesmit. „Eladó búza”, „Eladó kacsa, liba” – mindent csak magyarul írnak ki, minden porta rendben van, minden négyzetméter gondos kezek alatt. Itt még majd az összes faluban van vágóhíd, no meg akad pék, aki szűkebb pátriája kedvéért őrzi a hajnali kelés hagyományát. Valamikor az egész Alföld, sőt egész Magyarország ilyen lehetett.
Kispiacra azonban nem a vetemények, kukoricások miatt látogatunk el, hanem a sajtért. Ez a falu ugyanis, eltérően a szomszédos településektől, jelentős részben állattenyésztésből élt, s amikor a sertésüzlet leáldozott, megjelentek a tejtermelő tehenészetek. A kispiaci sajtoknak Zentától Zomborig a halandók és a pizzériák között is kezd komoly tiszteletük kialakulni. A termelők közül legtovább Sárkány Jenő jutott. Amit a hagyományból meg lehet tanulni, azt szüleitől elsajátította, ami hiányzott, azt magyarországi, szlovéniai, franciaországi utakon leste el. „Ami tudást lehet, azt igyekeztem összecsenni – példázza a bácskai parasztok furmányosságát. – Mert a sajtkészítésben akkor is van pénz, ha a legjobb tejből, a legtisztább módszerrel készítik. Megkövetelem hát a legjobb minőséget.”
Nem messze Sárkányéktól található Kenyeres Emil sajtüzeme. Tíz hektár, 70 anyakecske – ezek a kezdő vállalkozást méretező számok, de készülnek itt likőrök, lekvárok és bor is. Idővel talán a füstölt kecskesonkából is áru lehet, az ólak fölötti szinten pedig most is százszámra híznak a gyöngytyúkok. Egységes kispiaci sajtváltozatról nem beszélhetünk, dolgozni akaró, útkereső kispiaciakról annál inkább. Kispiacon mindenekelőtt az életerő, az önellátó gazdálkodásban rejlő rugalmasság és életképesség ragadja meg az embert. A remény, hogy ez az életmód nem elveszett kultúránk emléke. Egy biztos: nem könnyen adják meg magukat a sorsnak a kispiaciak.
Hogy az életerő következetes, s nem áll meg a gazdasági megfontolásnál, azt a történelem bizonyítja. A délszláv háborúban ugyanis Kispiac volt azon két délvidéki falu egyike, ahonnan nem vittek el férfit a háborúba. Megtagadták ugyanis a bevonulást, traktorokkal és kombájnokkal torlaszolták el a település két közúti bejáratát. A szerb hadsereg tankokkal indult a blokád feltörésére. Az útzártól nem mes�sze megálltak, s Kispiac felé fordították az ágyúcsöveket. A kispiaciak nem hátráltak meg, s a tankok felé fordították a vasvillákat. Csoda történt: a vasvillák feszesen álltak, a tankok viszont meghátráltak.
Ha valaki Maurer Oszkárral utazgat a Délvidéken, ne hagyja ki e remek borász ültetvényeit sem Bácskától a Szerémségig: hatalmas élményben lesz része. Mellette hajlamosak vagyunk úgy érezni, hogy a szőlő a genezise minden ébredésnek, szellemi, lelki kitárulkozásnak a Délvidéken. Végigjárjuk a 80 éves kövidinka-ültetvényeket, aztán isszuk remek, üdítő borát. Soha nem találkoztam olyan szép kövidinkával, mint a Maurer Pince 2009-es folyóbora. Aztán nézzük meg a kadarkákat is. Felemelő látványt nyújtanak a bácskai szőlőveteránok, főleg a Kárpát-medence legöregebb, 1880-as kadarkaültetvénye, amiből Oszkár készíti a bort. A néni, aki megműveli, s akitől Oszkár felvásárolja a termést, alig ifjabb az ültetvénynél, görnyedezve babusgatja a tőkéket. A fiai kivágnák a szőlőt, de a többit Oszkár nem engedi: közelharcot folytat minden öreg tőkéért, mintha mindannyiunknak mentené, ami még menthető. A mélyben keresget, s talál. Felfedezései kisugároznak környezetére is – vincellérre, sajtkészítőre, borisszára egyaránt.
A legnagyobb megrökönyödést azonban a hajdújárási Maurer pincétől 120 kilométerre délre fekvő Szerémség okozza. Az a híres középkori magyar borvidék, ahol ma már alig hallik magyar szó, de ahol a dűlők, hegyek neveiben lépten-nyomon magyar kifejezésekre találunk. Maurer Oszkár szőlőt telepített a Csücsülős-dűlőben, a Kárásban, a Kis-Remetében, nem is akármilyen fajtákból. Miközben a szerb borászat elmerül a sauvignon blanc-ok,chardonnay-k tengerében, az ő kezeialól szerémi zöld-, bakator-, sárfehér-, kadarkaültetvények szökkennek szárba. Míg a helyi és szerbiai borászat 90 évre sem néz vissza szívesen, Oszkár 500 éves mélységből emeli ki a nagyságot.
Ne feledjük, a Délvidéken ma szavakban lopják el az életet, és szavakban lopják vissza. Olyan tájon járunk, ahol magyar szájból a „rác” szót haraggal fogadják, s ahol az első világháborúig Magyarországot csak ugor királyságként emlegetik. Egy régi fajta, egy régi dűlőnév megmentése éveket, évtizedeket jelent a helyi magyarságnak.
A Maurer Oszkárral készült interjút a Bor és társai című rovatunkban olvashatja.