Magyar Konyha
2012. november 22.Hizlal. Növeli a koleszterinszintet. Egyesít magában mindent, ami káros: telített zsírsavakat, egyszerű szénhidrátokat. Szegény zsíros kenyér. Az egészségtelen táplálkozás jelképe lett. Pedig lehetett volna hungaricum is. "Desca Hungarica". A magyar lélek kifejeződése.
Hiszen mindnyájan zsíros kenyéren nőttünk fel. A nagymama (mama, szomszédasszony, kinek ki) megszegte a bogárhátú friss fehér kenyeret, hatalmas karéjt vágott belőle, hüvelykujjvastagot, kihozta a kamrából (spájzból, pincéből) a zsírosbödönt (piros bádogkantát, zománcos kannát), vastagon megkente az ikrás disznózsírral, mintha havazott volna, megsózta, megszórta pirospaprikával, aztán óvatosan elhelyezte rajta a hagymakarikákat. Vöröset persze. Vagy lilát.
Mindenki ezt ette, mégse volt annyi kövér gyerek, mint ma. A nagy hamburger-összeesküvés előtt ez volt a szegények étele. A magyar konyha leghétköznapibb eledele. A normális élet. Semmi különös, szenzációs, csak maga a megbízhatóság. Mint a rántott leves. Ehetted a nap bármelyik órájában, reggel, délben, este.
A magyar helyesírás szabályai 10. kiadásában (1954) egybe is írták, mint valami fogalmat. A vajas kenyeret külön írták, hiszen az csak alkalmi szókapcsolat. Mint a lekváros kenyér. A Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete szerint "a zsíroskenyér azért összetett szó, mert alkotóelemei gyakrabban fordulnak elő egymás társaságában, hiszen a szegény emberek zsíros kenyeret ettek, a vajas kenyér elemei viszont ritkábban kerültek egymás mellé, mert a vaj drágább volt, s csak a gazdagok fogyasztották".
Sajnos e népmesei magyarázatot a 11. kiadásban (1984) az MTA Helyesírási Bizottsága korrigálta, mondván, a zsíros kenyér egybeírása helyesírási hiba. Nincs kivétel. Ugyanolyan kenyér, mint a többi. Mi azonban tudjuk, hogy ez nem igaz. Ez már a margarin- és az étolajlobbi ármánykodása volt. A hamburgermaffia amerikai orvosa, Ancel Keys épp ezekben az években publikálta tanulmányát, mely szerint a szívbetegségek terjedésének fő oka a zsíros étkezés. Csökkent is a sertészsírfogyasztásunk százmillió kilogrammal, miközben az étolaj (és a margarin) fogyasztása a négyszeresére nőtt. Így lett szegény zsíros kenyérből népellenség. Halálos gyilkos. És hiánycikk. A hússertések terjedésével csökkent a zsírszalonna mennyisége, s ma - bármilyen hihetetlen - a szalonna drágább a boltban, mint a hús. Úgy történt, ahogy nálunk szokott: amikor már nincs magyar zsír, megjelenik a dán, a spanyol, az osztrák kocaszalonna. Ezt hívják "zsírbiznisznek". Fél lábbal a (z)sírban vagyunk, de zsírt importálunk.
A tökéletes zsíros kenyér
A KENYÉR
Frissen sült két- vagy többkilós fehér kenyér. (Például a Lipóti pékség parasztkenyere.) Barnakenyér szóba se jöhet! A legjobb zsíros deszka a kenyér közepéből készül, hüvelykujj-vastagságú. Ahogy Simonffy András írja novellájában, A világnagy zsíroskenyérben, ahol édesanyja három hétig dagasztotta, kettőig kelesztette az óriás kenyeret, ami mire megdagadt, a széle el is ért a kiserdőig. Aztán a mama "két talicska élesztőt tett bele. Három napig sütöttük, így is szalonnás lett egy kicsit a közepe, bár a héja szépen megbarnult. Egy kicsit mi magunk is megijedtünk, hogy mekkora lett ez a kenyér. Apám felmászott rá létrával, hát a késvágás majdnem olyan széles lett, mint a Tisza Löknél. - Na - mondta apám -, ebben a kenyérben elférne még a Parlament is."
A ZSÍR
Felelős férfiak szavazatai alapján a sorrend a következő:
1. libazsír
2. házi pecsenyezsír
3. kacsazsír
4. mangalicazsír
Papírcsomagolású gyári zsír soha! Akkor inkább valami egészséges étel! Ínyencek használhatnak frissen dinsztelt hagymás zsírt, libazsírt libamájdarabokkal, oldalas sütéséből megmaradt pecsenyezsírt, töpörtyűkrémet, kolbászsütésből származó zsírt. Kenni szépen kell, egyenletesen, "ahogy a csillag megy az égen". A mártogatás tilos! Mert az igaz, hogy a magyar ember tunkol, és a húsfoszlányokat, húslevet, pörköltlevet tartalmazó szaft tunkolásánál nincs is fejedelmibb foglalatosság, ám az nem zsíros kenyér. Ott zsír és kenyér csupán vadházasságban élnek.
MIT TESZÜNK A ZSÍROS KENYÉRRE?
A liba- és kacsazsírra nem kell semmia Még só sem. A sertészsírra jöhet a pirospaprika, majd a lila- vagy vöröshagyma-karikák. Csalamádé, kovászos uborka. Kísérőnek (de nem a kenyérre) újhagyma, paradicsom, friss zöldpaprika. Egyesek a zsírt még megkenik mustárral. Mások a zsírra kristálycukrot szórnak. Gasztrokádáristák csökevénye a PirosArany.
MIT ISZUNK HOZZÁ?
Fröccsöt. Zsíros kenyérhez sör nem való.
Hogyan süssünk zsírt?
ROSENSTEIN TIBOR SÉF RECEPTJEI
Az előrecsomagolt, adalékanyagokkal feljavított hideg gépzsír a zsíros kenyér megcsúfolása. Ha nincs időnk (vagy kedvünk) házi zsír készítéséhez (ami már egyszerű hurkasütéssel is kivitelezhető), akkor vegyünk valamelyik jobb hentesnél mangalica-, kacsa- vagy libazsírt. Egyébként süssünk magunk.
SERTÉSZSÍR
A zsírsütésre a disznó hát- és hasaalja szalonnája a legalkalmasabb. Ha azt akarjuk, hogy a töpörtyű tartalmasabb legyen, akkor a húsos részeket is hozzá kell tenni.Bőrét lehúzzuk és 2-3 centiméteres darabokra vágjuk. Ha mangalicaszalonnával dolgozunk, akkor rajtahagyhatjuk a bőrt (ez ízlés kérdése), és 4-5 centiméteres darabokra vágjuk. Minél kisebbre aprítjuk, annál több lesz a zsír, kevesebb a töpörtyű, és jelentősen csökken az olvasztás időtartama is. Az olvasztást 60- 70°C-on kezdjük, majd 120-130°C-on folytatjuk. Vigyázni kell, hogy 130°C fölé ne emelkedjen a hőmérséklet, mert akkor a zsír hamarabb avasodik. Ha szép aranybarna, akkor kész, bár a szín nem mindig meghatározó, mert a kövérebb szalonnának világosabb a színe. Ha a kész töpörtyűt kis hideg vízzel megspricceljük, majd konyharuhába tesszük, akkor ropogósabb lesz. Ne fedjük le a zsírt, amíg teljesen ki nem hűlt.
LIBAZSÍR
Az alaposan megtisztított bőrös hájat 4-5 centiméteres kockákra vágjuk. A sütés kétszer nagyobb edényben történik, mint amennyi háj belefér. 1kg háj alá 1dl vizet öntünk. Kezdetben 70-80°C-on, sűrű kevergetés mellett hevítjük, majd amikorkezd összezsugorodni, maximum 130°C-on sütjük. Akkor lesz kész, ha a töpörtyű szép barna, ropogós, és a zsírja tiszta átlátszó. A sertéstöpörtyűt befejezése előtt egy kevés tejjel szokták meglocsolni, hogy ropogósabb, pirosabb legyen. A libánál nem, mert az a kóserságát befolyásolja. Gyorsan le kell szűrni. A zsír tárolására még mindig a zománcos bödön a legalkalmasabb, mert alulról szűkülő szája miatt kis felületen találkozik a levegővel.
LIBATÖPÖRTYŰKRÉM
A libatöpörtyűt ledaráljuk, hideg libazsírral összekeverjük, mustárral, sóval, őrölt borssal és finomra vágott pirított hagymával ízesítjük.
SERTÉSTÖPÖRTYŰKRÉM
Az apró kockára vágott töpörtyűt hideg sertészsírral összekeverjük, sóval, borssal, fokhagymával ízesítjük.
SÜLT HÚSOS PECSENYEZSÍR
Hozzávalók: zsíros sertésoldalas, durva tengeri só, őrölt köménymag, kevés őrölt bors, hagyma, fokhagyma, alma, rozmaring. A 3 ujjnyi szélesre vágott oldalast bedörzsöljük a fűszerekkel, lehetőleg vastag falú zománcos tepsibe tesszük, köré rakjuk a nagy cikkekre vágott hagymát, a fokhagymát, almát, rozmaringot. Vastagon hideg sertészsírral bekenjük, ujjnyi vizet öntünk alája, alufóliával letakarjuk, és 160°C-os sütőben addig sütjük, amíg puha nem lesz. Majd levesszük róla a fóliát, és 200°C-on szép pirosra sütjük. A kenyérre a kihűtött zsírt és a leeső húsdarabokat kenhetjük rá. Erre mondják, hogy "ez a zsíros kenyér még a fejszét is elbírja".