Magyar Konyha főzőiskola

Nábelek Zsófia

2021. március 28.

A puncsszelet és puncstorta igazi cukrászdai klasszikusok, de ritkán találkozni igazán jó minőségűvel, amibe nem csak a konyhai nemeshulladék kerül. Mutatunk egy kicsit eltérő, de izgalmas puncsos szeletet.

A puncsszeletnek nincsenek szigorú szabályai, de hagyományosan egy három részre vágott piskótakarikából készül, amelyet rummal (legtöbbször inkább aromával), szörppel, lekvárral, kakaóval, kávéval, naranccsal és rengeteg cukorral áztatnak, majd rózsaszínű, rettentő édes fondanttal vagy cukormázzal vonnak be. Szirup, piskóta, aroma, cukor, tehát egy

olcsó alapanyagokból felépített, a lehulló piskóta- és süteménydarabokat, hát, jobb szó híján kreatívan újrahasznosító sütemény ez.

Ettől függetlenül az egyik legnépszerűbb cukrászdai termék, mint például a kókuszgolyó meg a béka minyon, valamit nagyon tud a rumaroma.


A másik kötelező eleme a rózsaszín máz, ez általában bevonáshoz használt, rózsaszínre festett fondant, de készülhet házilag is lekvárral, porcukorral, néhány csepp citromlével, hogy elvegye brutális édes ízt. Legyen az puncsfagyi, puncstorta, bármilyen puncsos akármi, valahogy

hozzátartozik a rikító rózsaszín bevonat és szín, amire az egyik lehetséges magyarázat, hogy puncsból, mint italból ered.

A puncs egy rum-alapú ital, amihez hagyományosan sötét rumot használnak, de léteznek egyes fajták, amelyeknek az érlelés és a desztillálás során vöröses színe lesz, így persze az ital is ilyen árnyalatot kap. A rumos puncsnak viszont olcsósított változata a rumaroma vagy az úgynevezett sütőrum használata, ami valójában egy likőr, aminek bekevert málnaszörp színe van - így pedig illik hozzá a rózsaszín is.




A lényeg viszont, hogy nem kell követni a hagyományos, darabokra szaggatott, majd eláztatott piskótás vonalat (ami persze ha tisztességes alapanyagokból készül, akkor teljesen rendben van), mert jól lehet kísérletezni a rummal, és meg is éri foglalkozni vele egy kicsit többet. Az alábbi recept elsőre távol eshet a cukrászdai változattól, de az íze annak a felturbózott változata lett: a közepén egy réteg karamellás ízű, melaszos piskóta terül el, amit málnaszörppel, rummal, citrusokkal itattunk át, de a máznál meghagytuk a rózsaszínt, hogy egyértelmű legyen - ez tényleg egy puncsszelet.

Puncsszelet

Hozzávalók a melaszos piskótához

  • 55 g vaj
  • 50 g sötét barnacukor (vagy melaszos nádcukor)
  • 50 g méz
  • 75 g melasz
  • 95 g tej
  • 1 egész tojás
  • Fél tk szódabikarbóna
  • 115 g liszt
  • 1 mk só
  • Fél darab narancs lereszelt héja

A vajat, barnacukrot, mézet, melaszt és a sót felforraljuk. Tegyük félre 5 percre, amíg kissé lehűl. Habverővel keverjük össze a tejet és a tojást, majd öntsük hozzá a melaszos alapot.


Fokozatosan öntsük a szódabikarbónával elkevert liszthez és keverjük csomómentesre.


Ez egy kifejezetten híg massza, de ilyennek kell lennie, a szódabikarbóna szépen megemeli majd sütés közben.


Sütőpapírral bélelt tepsibe (20x30 cm) simítva 165 °C-ra előmelegített sütőben süssük 30 percet - tűpróbával ellenőrizzük, hogy elkészült-e, a piskóta kifejezetten puha, légies lesz. Vegyük ki a tepsiből és hagyjuk teljesen kihűlni.

Hozzávalók a piskótához

  • 90 g liszt
  • 70 g cukor
  • 4 egész tojás
  • Az áztatáshoz: házi málnaszörp, ribizliszörp vagy bármilyen savanykás lekvár

A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét és a cukor felét selymes, stabil, de nem törő habbá verjük egy csipet sóval. A tojássárgáját világosra habosítjuk a cukor másik felével, majd a fehérjehabhoz adjuk, spatulával keverjünk rajta egyet-kettőt széles mozdulatokkal, hogy ne törjön össze a hab. 2-3 részletben forgassuk hozzá a lisztet is. Egy sütőpapírral bélelt tepsire (30x40 cm) egyenletesen kikenjük -

minél kevesebb mozdulattal, annál kevésbé törjük össze a masszát. 180 °C-ra előmelegített sütőben 10 percig sütjük.

Vegyük ki a sütőből, majd alaposan lisztezzük meg a felületét. Helyezzünk rá egy másik darab sütőpapírt és még forrón fordítsuk fejre. Húzzuk le az így felülre került sütőpapírt.


Amíg a piskóta forró, kenjük ecsettel kenjük meg a szörppel vagy lekvárral, éppen csak annyival, amennyit egyszerre felszív. Mikor kihűlt, vágjuk két egyenlő részre.

Hozzávalók az áztatóhoz

  • 5 ek jó minőségű rum (nem fehér!)
  • Fél darab narancs reszelt héja és kifacsart leve
  • Fél darab citrom leve
  • 15 ml presszó kávé
  • Kb. 1 dl málna vagy ribizliszörp, meggylé, esetleg baracklekvár
  • 1 mk só
  • 50 g mazsola 2 órára vízbe áztatva, leszűrve

A hozzávalókat botmixerrel vagy turmixgépben simára turmixoljuk, majd 10 percig pihentetjük. Kóstolással ellenőrizzük, hogy elég rumos-e, ha kell, ízesítsük szörppel, citrusokkal. Akkor jó, ha inkább savanykás, de fűszeres, így kiegyensúlyozza a melaszos piskóta karamellás édességét.

Az összeállításhoz béleljünk ki sütőpapírral egy 20x30 centis tepsit úgy, hogy a hosszabbik széleken a papír kilógjon, így könnyebb lesz kiemelni a süteményt a formából. Helyezzük bele az egyik piskótalapot az áztatott felével felfelé.

A kihűlt melaszos piskótáról húzzuk le a sütőpapírt, majd alaposan szurkáljuk meg villával és locsoljuk meg az áztatólé felével. Az ázott felével lefelé tegyük a tepsibe.

A tetejét is megszurkáljuk, meglocsoljuk a maradék áztatóval, majd ráhelyezzük a felső piskótalapot. Simítsunk alufóliát vagy sütőpapírt a felszínére, majd tegyünk rá egy másik tepsit vagy tálcát, arra pedig súlyokat (lisztes zacskót, befőttes üvegeket, mozsarat, bármit, ami egyenletesen lenyomja) és tegyük hűtőbe egy éjszakára. Másnap elkészítjük a mázat.


Hozzávalók a mázhoz

  • 100 g porcukor
  • 5 ml citromlé
  • 20-25 ml meggylé vagy málnaszörp
  • Természetes ételfesték (pl. céklapor), elhagyható

A porcukrot, citromlevet és a fokozatosan adagolt szörpöt keverjük teljesen csomómentesre, ha használunk festéket, azt is adjuk hozzá. A máznak sűrűn folyósnak kell lennie, ha túl híg, adjunk hozzá porcukrot, ha pedig túl sűrű (például nehezen terül), adjunk hozzá még szörpöt vagy citromlevet.

A kilógó sütőpapír segítségével emeljük ki a süteményt a formából. Egyenletesen terítsük el a felületén a rózsaszín mázat. Hagyjuk szobahőmérsékleten néhány percig száradni, majd lefedetlenül tegyük hűtőbe egy órára, amíg a máz teljesen megdermed.

Forró vízbe mártott, szárazra törölt késsel szeleteljük fel és tálaljuk. Hűtőszekrényben napokig eláll.

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra