Az ünnepi menüsorok elkészítése sokak életében fejtörést okozhat: szeretnénk hagyományos, mégis különleges ételeket az asztalra tenni, de ezzel olykor meg is nehezítjük saját dolgunkat. Mészáros Ádám, a Botaniq Turai Kastély Clarisse éttermének séfje elárulta, ő hogyan tölti a húsvéti ünnepet, illetve, milyen menüvel készül a hosszú hétvégére!
„Vendéglátásban dolgozóként gyakran munkával telik a húsvéti időszak. A Clarisse étteremben minden ünnep alkalmával inkább a tradíciókat építjük be a menüsorba - ez húsvétkor is így lesz. Amikor éppen úgy alakul, hogy nem dolgozom, természetesen a családdal töltöm az ünnepet. Gyakran már a húsvét előtti napon elkezdjük a készülődést és a húsvéti fogások összeállítását édesanyámmal, amelyeknek kötelező eleme a húsvéti sonka.
A locsolkodás sem maradhat ki, ilyenkor a nagyszülőkhöz is ellátogatunk.
A húsvéti vacsorát szűk családi körben töltjük, ilyenkor általában a húsvéti tálból megmaradt fogásokat fogyasztjuk el közösen.” – mondta el Mészáros Ádám.
Előétel - Sonka, majonéz, brioche
Sonka terrine 10 főre:
- 400 g szív sonka
- 400 g csülök sonka
- 400 g karaj sonka
A sonka megfőzéséhez készítünk egy fehér zöldséges alaplét, amiben sok zöldfűszert használunk, többek között petrezselymet, kakukkfüvet és friss babérlevelet. Miután a sonka megfőtt, még melegen darabokra szedjük és melegen egy terrine formában lepréseljük. Miután kidermedt, vékonyan leszeleteljük.
Kiegészítő elemek 10 főre:
- 100 g házi majonéz
- 100 g 4-5cm-es savanyított csemege uborka
- 75 g hónapos retek
- 80 g savanyított mogyoró hagyma
Házi majonéz:
- 2 db tojássárgája
- 10 g dijoni mustár
- 50 ml olíva olaj (ne túl savas olíva olajra essen a választás)
- 250 ml szőlőmag olaj (azért érdemes ezzel az olajjal készíteni, mert sokkal semleges ízűbb, mint bármi más olaj)
- 0,5 db citrom reszelt héja, leve (ha valaki savasabban szereti nyugodtan mehet bele egy egész citrom.)
só, bors - 25 g reszelt torma (ízlés szerint elhagyható)
A tojássárgáját a mustárral egy keverőtálban elkeverjük. Ezután az olajokat vékony sugárban, folyamatos kevergetés mellett adagoljuk, úgy, hogy ne essen szét a mártás. Ha szétesik, akkor sincsen semmi baj, egy másik tálba egy újabb tojássárgáját helyezünk és az előzőekben szétesett mártásunkat kezdjük el hozzá csöpögtetni.
A szétesés 3 fő dologtól történhet meg: gyorsan öntjük hozzá az olajat, lassan keverjük vagy nem azonos hőmérsékletűek az alapanyagok. Turmixgéppel sokkal egyszerűbb és gyorsabb ez a procedúra. Hozzáadjuk az összes ízesítő anyagot és már kész is a házi majonéz.
Főétel - Bárány gerinc, medvehagyma rizottó, jus
Bárány gerinc 10 főre:
- 2000 g csont nélküli bárány gerinc
A bárányokat trimmeljük, magyarul megszabadítjuk a lánctól (a gerinc azon része, ami a csontra fekszik rá), hártyától, ínaktól, illetve az elkeskenyedő farok résztől. Így végeredményképpen nagyságrendileg 1600 gde húst nyerünk. Személy szerint általában 16-17 dkg húst szoktam egy adagban tálalni. A húst sózzuk, borsozzuk, majd forró serpenyőben körbepirítjuk. Ezt követően 90 fokon sütjük. Azért javasolt ezen a hőfokon sütni, mert az alacsonyabb hőfok kevésbé szárítja ki a húst. Nagyságrendileg ezen a hőmérsékletek 18-20 percig hagyjuk sülni, majd langyos helyen vagy szobahőmérsékleten alufólia alatt 8-10 percig hagyjuk pihentetni. A tálalás pillanata előtt, forró, habzó vajon körbelocsolgatjuk a húst, ezzel visszamelegítve és plusz mogyorós ízt adva neki.
Medvehagyma rizottó 10 főre:
- 500 g rizottó rizs
- 50 g salotta hagyma (vagy édeskésebb fehér hagymát használjunk, ha ez nem áll rendelkezésre)
- 25 g olíva olaj
- 100 g száraz fehérbor
- 500 g szárnyas alaplé
- 150 g medvehagyma pesto
- 80 g mascarpone krémsajt
- 60 g parmezán sajt
- 80 g vaj
A rizottót két lépésben főzzük: van egy előfőzési ideje és van egy készre főzési ideje, a kettő között pedig elhelyezkedik egy hűlési fázis. Első lépésben, a hagymát tisztítás után finomra vágva megfuttatjuk az olajon, majd rátesszük a rizst. Kevergetés mellett (rizottónál ez a folyamat végig nagyon fontos, hogy kellően krémes textúrát kapjunk, illetve, hogy a lágyan roppanós rizsszemek állaga átjárja az egész ételt) langyosítjuk a rizst, majd ráöntjük a fehérbort. Az alkohol elfőzése után folyamatosan öntözgetjük a már felmelegített alaplevünkkel.
Fontos, hogy mindig csak érzéssel rakjunk hozzá és folyamatosan elpárologtassuk főzés, keverés mellett.
A rizs fajtájától függően az első főzési idő 6-8 percig tart.
A második fázisban a hűlés után a maradék alaplével a már ismert módon készre főzzük. Az utolsó, tálalás előtti pillanatban hozzáadjuk először a mascarponét, parmezánt és a medvehagyma pesztót. A pesztóval már sokáig ne melegítsük, hogy megmaradjon a szép élénk színe. Tálalás elött a hideg kockázott vajat beleolvasztjuk, ettől gyönyörű, krémes, sűrű mártásban úszó rizottót kapunk.
Medvehagyma pesztó:
- 100 g medvehagyma
- 30 g parmezán
- 30 g olíva olaj
- 50 g fenyőmag
Én szeretem, ha a medvehagyma pesztónak jó intenzív íze van, ezért nem szoktam leforrázni a leveleket, hanem nyersen az alapanyagokat leturmixolom. Lágyítani lehet az ízeket, ha a leveleket leforrázzuk, viszont ebben az esetben túl sokáig nem eltartható a pesztónk.
Egyéb kiegészítő tíz főre:
- 50 g medvehagyma levél savanyítva
- 50 g savanyított medvehagyma termés (tetszőlegesen – ha ez nem áll rendelkezésünkre – az egyre inkább elterjedt medvehagyma levéllel pótolhatjuk.)
- 10 g medvehagyma por (a leveleket napon, vagy ha rendelkezésre áll szárító gépben 40 fokon kiszárítjuk és porítjuk)
Jus:
Ez húskivonatot jelent. Nagyobb mennyiségű lepirított húst, hagymát, fokhagymát annyi alaplében főzünk meg, ami egy ujjnyira ellepi a lepirított alapunkat. Ezt legalább 6-8 órán keresztül főzzük felforrás után forrponton. Ezek után
leszűrjük, addig redukáljuk (beforralva csökkentjük a mennyiséget), amíg a kostoló kanalunkat vékonyan át nem vonja.
A végén tetszőleges zöldfűszerekkel aromatizálhatjuk, amit a végén leszűrve eltávolítunk a mártásból. Egy adagba 20-30 grammnál többet nem kell adni, mert egy nagyon kollagénes, intenzív mártásról beszélünk.
Desszert - Répatorta, csokoládé, olajos magvak
Répa torta 10főre:
- 200 g sárgarépa
- 90 g kristálycukor
- 20 g arany mazsola
- 1 d tojás
- 60 ml szőlőmag olaj
- 55 g mandula liszt
- 60 g aszalt sárgabarack
- 95 g bl55 liszt
- 3 g szódabikarbona
- 2 g fahéj
- 65 g pekán dió
- 65 g mandula
- 65 g pisztácia
- 150 g vanília ganache
- 150 g csokoládé ganache
A répatortához mindent összekeverünk, kivétel a kétféle ganache és a magvak.
A receptúrában feltüntetett magvak felét keverjük csak az alaptésztához, a többi majd a díszítéshez fog kelleni.
A masszát úgy öntjük bele egy keretbe, hogy kb. 1,5-2 cm magasra érjen majd fel. 160 fokos sütőben, eszköztől függően 15-20 perc alatt, légkeverés mellett. Miután elkészült és meghűlt, egy kis házi baracklekvárral megkenjük.
Csokoládé ganache 10 főre:
- 100 g tej
- 20 g kristálycukor
- 10 g kakaópor
- 15 g étcsokoládé 72%
- 3 db lapzselatin
- 10 g rum
- egy kis csipet só
Az étcsokoládé és a lapzselatin kivételével mindent összeöntünk és felmelegítünk. Elkeverjük, majd az egészet a csokoládéra öntjük. Eközben a lapzselatint hideg vízbe áztatjuk. Ha felpuhult, kinyomkodjuk belőle a vizet és az keverékhez rakjuk. Összedolgozzuk, majd egy tepsire kiöntve hűtőben megdermesztjük. Leturmixoljuk és habzsákból a tányérra nyomjuk.
Vanília ganache 15 főre:
- 500 g 35% tejszín
- 100 g fehér csokoládé
- 3 db lapzselatin
- 1 rúd vanília
A tejszínt felforraljuk, majd ráöntjük a fehér csokoládéra, hozzáadjuk a vaníliát és a hideg vízben kiáztatott, kinyomkodott lapzselatint. Botturmix segítségével egyneműsítjük. Tepsire öntve hűtőben hagyjuk, hogy a lapzselatin meghúzza. Ekkor kivesszük és habverővel csak addig verjük amíg szép hab állagú nem lesz. Figyeljünk arra, hogy ne túl sokáig tartson a folyamat, mert a tejszín ki fog ikrásodni és nem lesz szép selymes az állaga.
A desszert tálaláshoz tetszőleges díszítést alkalmazhatunk. Akár cukorszirupban felfőzött citrusokat, leveleket vagy virágokat is használhatunk.