Varju Viktor – vagy ahogy a szakmában ismerik: Varju Vili – a levesek mestere. Specialitása a húsvéti sonkaleves, a csángó csirkeleves. A Hagyomány és Evolúció szakácsverseny 2009-es döntőjében ezzel lett harmadik. Rendhagyó interjújában elárulja, mi az a legálisan beszerezhető drog, amiért még fizetnek is.
„Hogy milyen szakma a szakácsszakma? Nem akarom túlmisztifikálni a dolgot, de kevés foglalkozást tudnék felsorolni, amelyben a koncentráció, az állandó tanulás, a kísérletezés ilyen fontos volna. Csak mosolygok, amikor a kívülállóktól azt hallom, hogy mit panaszkodsz, egész nap főzőcskézel és szerepelsz a tévében. Őszintén megvallva, a szakácsszakma kőkemény fizikai munka. Legalábbis nekem. Még akkor is, ha szerencsémre olyan emberek között élek, akik olyan átéléssel beszélnek az ételekről, mintha művészek volnának. És azok is. Mert kifogástalanul elkészíteni egy hagyományos fogást, az kutya kötelességed. Ám kitalálni valami újat, hogy a tányéron létrejöjjön az arány és a harmónia, a színek, textúrák, ízek és illatok összecsengjenek, az már művészet.”
„A halakat nagyon szeretem. Ha van időm, igyekszem magam feldolgozni őket. Számomra ez kikapcsolódás. A vásárlás is. Lassan már engem is megfertőz Bíró Lajos, a Bock Bisztró executive séfjének piacmániája. Mi töretlenül hiszünk a piac szentségében.”
„Hogy mi lenne az utolsó vacsorám? Anyám tejfölös csíkja. Ez békési aratóétel, amit apámmal mindig úgy ettünk, hogy az állunkon végigcsorgott a tejföl. Ha rágondolok, egészen beleborzongok az emlékekbe.”
„Hogy mit nem ennék meg semmiképpen? Hát – az ésszerűség határain belül – minden megérdemel egy kísérletet. A szakácsnak különben is az a dolga, hogy folyton új és új alapanyagok után kutasson. A Bock Bisztróban már rengeteg őrültséget megkóstoltunk. Jó, tutajpoloskát még nem. De Lajos szerintem azt is lenyelné.”
„A szakácstársadalom megosztottsága? A »magyar bendő« és az ínyenc éttermek viszonya? Szerintem valahol a kettő között félúton találjuk majd meg az igazságot. Meggyőződésem, hogy a Bock Bisztró sikere ebből fakad. A fűszerezettség és az ízek, a saját ízlésünk által diktált alapanyagok ötvözése azzal a stílussal, amikor már nem akarunk valakit egyetlen fogással sokkolni. Az elmúlt években rengeteget fejlődött a vendégek ízlése. Igyekszünk lépést tartani.”
„Hogy kinél sztázsolnék? Meggyőződésem, hogy még egy lángossütőnél is lehet tanulni. Ha mást nem, akkor egy jó kelt tésztát vagy egy kis szervezést. Azért persze nekem is vannak dédelgetett kedvenceim. Ilyen Thomas Keller, akinek Bouchon éttermében ellábatlankodnék néhány hétig. Szeretem, ha egy szakács nemcsak főz, hanem gondolkodik is.”
„Hogy mit szeretek annyira a Bock Bisztróban? Már vártam, hogy ezt megkérdezzék. Ez az étterem legálisan beszerezhető drog, amiért még fizetnek is. A repertoár folyamatosan változik, most már akár naponta is. Következésképpen iszonyú mennyiségű információ megy át az ember agyán, és állandóan pörögni kell. Sokat lehet improvizálni és kombinálni. Jó a csapat. Olyan a hely, mint egy őrült körhinta, a hintást meg Bíró Lajosnak hívják, aki mindig magasabb fokozatra kapcsol és ő maga is felszáll egy-egy körre. Sokszor gondoltuk már, hogy elszakad a lánc, s kirepülünk a semmibe, de Lajos mindig bebizonyítja, hogy nem lehet kiesni.