Alapanyagok

Régen a király asztalára, ma a burgerekbe kerül

Szöveg: Salamon Csaba - Nyitókép: Getty Images, Fotók: MKO

2021. október 24.

Cheddart bárhol előállíthatnak, de az igazit csak az angliai Somerset, Dorset, Devon vagy Cornwell megyékben.

Angliában a legnagyobb mennyiségben eladott sajtféle a cheddar, az Egyesült Államokban is csak a mozzarella előzi meg. A burger népszerűségének növekedésével Magyarországon is egyre ismertebb, hiszen

az igazi burgerbe általában ilyen sajt kerül.

Az edamihoz abból a szempontból is hasonlít, hogy nevét ugyanúgy egy városról kapta, és a név önmagában ugyanúgy nem védett, tehát lényegében bármilyen sajtra ráírható, hogy cheddar. Emiatt egyszerű, ételfestékkel narancssárgára festett,illetve sok hónapon keresztül érlelt cheddart is találunk a boltok polcain.


Készítésének története a múlt ködébe vész. A sajtkészítés tudományát valószínűleg már a rómaiak magukkal vitték a Brit-szigetre. A Bristoltól délnyugatra fekvő, somerseti Cheddar városka nemcsak azért lett a sajtkészítés fellegvára, mert a környékbeli kövér legelők jó tejet adtak – ez Angliában azért nem megy ritkaságszámba –, hanem mert a mellette fekvő szurdok barlangjai ideális érlelési, tárolási lehetőséget biztosítottak az ipari hűtés megjelenése előtti időkben.

A cheddar sajtról szóló első feljegyzés 1170-ből származik, eszerint II. Henrik király 10240 font cheddar sajtot vásárolt, fontonként negyed pennyért. I. Károly idején, 

az 1600-as évek első felében annyira nagy volt a cheddar iránti igény, hogy csupán a királyi udvar számára szállítottak, 
oda is csak akkor, ha előre fizettek.


Viktória királynő nászajándékul többek között egy óriási, 1000 font súlyú cheddarkorongot is kapott.
A sajtféle az angolszász országok történelmében a királyi udvaron kívül is számos helyen felbukkant, például Robert Falcon Scott 1901-es antarktiszi expedíciójának kalóriaszükségletét is jelentős részben cheddar sajttal biztosították. 

Eredetileg csak a wellsi katedrális 30 mérföldes körzetében készített sajtot hívhatták cheddarnak, a szó ma már inkább előállítási módot jelent. A „cheddaring”-nak nevezett művelet során a savótól elválasztott alvadékot nagyobb veknikre vágják, egymásra teszik és forgatják, így még több savó távozik belőlük. Ezután a vekniket apró, 1-2 centis kockákra metélik, megsózzák és formában kipréselik. Az alap mild cheddart két-három hónapig, az érett (mature vagy extramature) változatokat egy-másfél évig érlelik.
A „cheddaring”-nak köszönhetően 

az igazi cheddar állaga nem teljesen homogén, inkább omlós, morzsalékos. 


Cheddart tehát ma már bárhol a világon előállíthatnak, de a „West Country Farmhouse Cheddar” feliratot csak a Somerset, Dorset, Devon vagy Cornwall megyékben, meghatározott módon előállított sajtok címkéjén olvashatjuk.

De mit egyen az, aki a lehető legigazibb, Cheddar városából származó cheddart szeretné megkóstolni? Nos, neki sem kell szomorkodnia. A szurdokvölgy (Cheddar Gorge) ugyan ma már kirándulóhelyként ismert, a turistákat, sziklamászókat vonzza, de a 2000-es évek elején John és Katherine Spencer fejükbe vették, hogy a sajtot visszahozzák születési helyére, és a városkában megnyitották a Cheddar Gorge Cheese Company  nevű, jelenleg egyetlen sajtüzemet.

Az üzemet meg is látogathatják a turisták, üvegfalakon keresztül pillanthatnak be a sajtkészítés folyamatába, a kijáratnál természetesen vásárolhatnak is az egyetlen cheddari cheddarból. Alapanyagként pasztörizálatlan tejet használnak, és mondanunk sem kell, a helyi barlangokban érlelt változat is megtalálható a szortimentben.

A vásárlóknak nem kell Cheddarig menniük, online shopból is rendelhetnek, de a brexit után megváltozott vámszabályok miatt az unióba jelenleg nem szállítanak.

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra