2012-ben elnyerte az Év Bortermelője címet és 100 pontos aszúbora világhírű. Áts Károly családi vállalkozása mellett 2013 áprilisa óta a Tokaj Kereskedőház főborásza.
– Piros Marlbit szívva csinálja a borát, / Tokajon a 100 pontos Áts Karcsi a király.–.ismeri a Bëlga együttes slágerét?
– Hogyne! Sokan azt gondolják, hogy azok, akik bekerültek a Boros című dalukba a magyar borászok közül, összebeszéltek, és megcsináltatták az együttessel ezt a nótát. Pedig szó sincs reklámról! Egy pesti borfesztiválon ismertem meg őket, este 11 órakor már vidámabb az ember, úgyhogy a legjobb pillanatban mutatta be nekem ezeket a remek srácokat villányi barátom, Bock Valér. Különben azok a borászok, akik szerepelnek a dalban, büszkék lehetnek rá, mert a szövegíró érezhetően ért a borhoz, és amellett, hogy írt egy népszerű slágert, hiteles keresztmetszetét adta a magyarországi borászatnak. Örültem, hogy megismertem az együttes tagjait, mert barátra leltem bennük.
– Ráadásul még igaz is a dalszöveg, hiszen a Wine & Spirits szaklap azóta sem adott maximális pontszámot senkinek.
– Ezt sem én, hanem a Royal Tokaji Borászat kapta, egy jó termék ugyanis csapatmunka. A 100 pontos bor a Royal sikere, de az igazi érdem az benne, hogy akik akkor ezt az összeállítást olvasták Amerikában, talán először hallottak Magyarországról és Tokajról.
– Az Áts Cuvée karrierje is mutatja, hogy megbecsültek a Royal Tokajinál, s büszke vagyok rá, hogy részese lehettem ennek a sikertörténetnek. Szinte a semmiből indultunk, két dán úriember és hatvan mádi termelő fogott össze. Később érkeztek az angol befektetők, és lépésről lépésre fejlődtünk, mígnem az elmúlt évtizedben már igazi sikereket értünk el. Egyre inkább az aszúkra került a hangsúly, és fontos szerepet kapott a dűlőszelektálás: a Betsek, a Birsalmás, a Nyulászó, a Szent Tamás, később a Mézes-Mály dűlő adta a szőlőt, emellett volt birtokaszú és az aszúeszencia. Néhány éve sikerült meggyőzni a tulajdonosokat a furmintról, illetve a kései szüretelés eredményeként megszületett az Áts Cuvée 2002- ben. 2006-ban kaptuk meg a 100 pontot egy ’99-es natúreszenciánkra. Amikor eljöttem, már 14-15-fajta bort készítettünk.
– A családi vállalkozásának beindítása mellett a Tokaj Kereskedőház főborásza.
– Nem érkezem idegenként, hiszen hat évig már dolgoztam itt, és helyi borászként mindig is figyeltem a Tokaj Kereskedőházra. Most azzal a feladattal bíztak meg, hogy olyan fogyasztókhoz segítsem eljuttatni a kínálatot, akik az én eddigi munkám alapján figyeltek fel a tokaji borokra.
– Egy negyvenes éveiben járó pesti bróker saját borospincéről álmodik, de mit szeretne egy 48 éves tokaji sztárborász?
– Ugyanazt. Sokszor jutott eszembe az elmúlt években, hogy saját vállalkozásba kezdjek, de mindig arra gondoltam, felesleges egy egygenerációs márkát felépíteni. Aztán amikor Dóra lányomon azt láttam, hogy komolyan érdeklődik a borok iránt, s nem csak felszínes tudásra vágyik, elhatározásra jutottam. Persze ő is Tarcalra született, és itt mindenki jobban ért egy kicsit a borokhoz, de rajta látszott a tanulni akarás. Jött velem a szőlőbe megnézni, melyik szőlőfajtát hogyan kell metszeni, maga akarta kénezni a hordót, kifigyelte, hogyan kell a fajtákat házasítani, kóstoláskor pedig kezdte észrevenni az ízeket: a terroirt, a tűzkövességet, a gyümölcsöket. Szép volt végignézni ezt a folyamatot nála. Aztán tavaly nyíltan kimondta: csináljunk saját pincészetet.
– Ön pedig odahagyva az évi 300 ezer palack bort előállító csúcsborászatot elkezd mindent elölről?
– Nagy váltás ez, hiszen a Kertészeti Egyetem elvégzése után, 1988-tól a tarcali borkombinátnak dolgoztam, innen kerültem 1994-ben a Royalhoz. Tavaly júniusban alapítottuk meg a kis cégünket, van három és fél hektár szőlőnk, amelyen gazdálkodunk. Bárki láthatja, egyszerű pincénk van a tarcali téglagyári soron. A Royallal egyébként tavaly ragyogó évünk volt: májusban Bordeaux-ban három aranyérmet nyertünk, ráadásul kettőt az agyonszidott 2010-es évjáratból: egy furmint és az Áts Cuvée nyert, a harmadik pedig egy 2008-as ötputtonyos aszú volt. Decemberben kihirdettek az év bortermelőjének. Számomra mégis az volt a tavalyi év legnagyobb sikere, amikor rájöttem, hogy a gyerekeim szemében bizonyos értelemben példa lettem. Ez adott erőt ahhoz, hogy belevágjak a kézműves, családi vállalkozásba.
– Ráadásul így hazatért a mádi Royalból szülőfalujába, Tarcalra. Emlékszik, mi akart lenni gyerekként? Űrhajós?
– Persze, amikor először megláttam a villamost, én is villamosvezető akartam lenni, de ezek a fellángolások hamar elmúltak. Falusi gyerek vagyok, túl sok lehetőség nem állt előttem. A tarcali borkombinát területén volt a házunk is, úgyhogy én beleszülettem a borászkodásba. Szőlő, pince, gépműhely – ebben a tarcali háromszögben telt a gyermekkorom. A mai Gróf Degenfeld Kastélyszállóval szemben nőttem fel, hiszen akkoriban a mai elegáns hotel még a borkombinát egyik központi irodaépülete volt. Gyerekként, ha kimentem kapálni – a mádi föld nem arról híres, hogy könnyen adja magát –, estére vérgubók lettek a kezemen. A tenyeremen érezhettem a tokaji terroir ásványosságát. Éppen ezért tizenévesként egy-egy kapálós nap végén nem az volt bennem, hogy igen, ezt szeretném, de később az ember hozzászokik a munkához.
– Mi fordította végleg a bor felé?
– Mindenki céllal érkezik a világra, én Budafokon találtam rá a magaméra. A szerencse is segített a pályaválasztásban: volt egy kis szőlőnk, egy-két hordó borunk, papával mindig kijártunk dolgozni, de a fordulópont 14 éves koromban következett be. Ekkor írattak be a budafoki borászati szakközépiskolába. Ott dőlt el a sorsom: olyan tanáraim voltak, akikre máig tisztelettel gondolok. Eleinte ugyan nem értettem, miért kell borászati tanulóként a csepeli gépipari szakközépben kalapácsot reszelnem, de később összeállt a kép. A szakközépiskolában, s később a Kertészeti Egyetemen is arról szólt a képzés, hogy megszerettessék a hallgatókkal a borászatot. A tanárok szívvel-lélekkel oktattak, a gyakorlatvezetők is elhivatottságra neveltek minket. A borászkodáshoz ugyanis szent őrület kell, mert a szőlőt, a bort sosem lehet magára hagyni. Egy-egy hajnali kelésnél persze előfordul, hogy az ember félszívvel kóstol, de ez ritka, mert öröm nélkül nem lehet jó bort készíteni. A bornak boldogságot kell okozni, unott, fásult ember erre nem képes. Búvalbélelt borászt még nem láttam, mind derűs, szorgalmas emberek. Ha valaki kedvtelenül főz vagy alkot, az rajta marad a végeredményen. Nemrég voltam egy szegedi bálon borász díszvendégként Maurer Oszkárral és Balla Gézával – csodálatos emberek, valóságos példaképek számomra. Az a lelkesedés és jószívűség, ahogy a munkához állnak, mindannyiunknak követendő.
– Három magyar történelmi borvidék találkozása volt ez: Tokaj-Hegyalja, Szerémség, Ménes-Hegyalja.
– Végül is, ha alaposan megnézzük, a Szerémségben már korábban is készítettek bort. De ezt csak nagyon halkan mondom, nehogy Oszi fülébe jusson... Na és persze az aszút nem adjuk csak úgy a ménesi borvidéknek, azt Tokajban találták ki, az a miénk.
– A kedélyes borvidéki rivalizálás alapja Kölcsey Ferenc Himnuszának harmadik versszaka, ami – legalábbis a fáma szerint – eredetileg így kezdődött: „Értünk Kunság mezein / Ért kalászt lengettél, / Ménes szőlővesszein / Nektárt csepegtettél”. Bár a filológia nem ismeri ezt a változatot, tény, hogy a római hagyományokra települt arad-hegyaljai szőlőkultúrát már 1214-ben oklevél említi.
– Nem vagyok filológus, de én is úgy tudom, hogy a Ménest említő Himnusz-variáció csak legenda.
– Balla Géza az utóbbi években vörös aszújával keltette fel az érdeklődést: ön nem tervez vörösbort készíteni?
– Balla Géza Kadarisszimája nagyon különleges bor, de Tokajon vörösbort készíteni vétek volna. Itt három szőlőtípus számára ideálisak az adottságok: furmint, hárslevelű, sárga muskotály. Mindenhol a helyi viszonyoknak megfelelő alapanyagból lehet értéket teremteni. Lokálpatrióta vagyok, s a hagyományaink e három fajtára köteleznek.
– Nem is iszik vörösbort?
– Dehogynem, nagyon szeretem. Este, ha fáradtan hazamegyek, nagyon jólesik, nyáron pedig egy roséfröccs a szőlőben mindig felüdít. Mindenféle bort kedvelek, de készíteni csak a tokaji szőlőfajtákból próbáltam eddig.
– Ha mindenivó, mindenevő is?
– Csak rám kell nézni, és meg is van a válasz. Szeretek és sokak szerint jól is tudok főzni. Mindkét hobbim az evéshez kapcsolódik: amint időm engedi, elmegyünk egy kis zempléni gombászásra, igazán feltöltődni viszont horgászás közben tudok. A mádi Bortóban például ponty, harcsa, süllő és kárász is úszik. Utóbbi a kedvencem. De bármilyen gazdagon kínálja is a természet a különböző finomságokat, egy ízt semmi sem múl felül: édesanyám – aki már nincs közöttünk – töltött karalábéjához hasonlót még nem ettem.
– Ez tehát a 100 pontos étel az ön számára, de milyen ambíciói vannak a családi pincével? A 101 pontos bor a cél?
– Á, dehogy! Fontosak a megmérettetések, de nem igazán szeretem a pontozásokat, mert minden borász akkor csinál jó bort, ha szeretettel teszi, s ez bizonyos értelemben összehasonlíthatatlanná teszi a különböző borokat. Ugyanígy hiba felróni egy magyar merlot-nak, hogy más íze van, mint mondjuk egy francia tételnek. Hiszen ez természetes! Ez éppen nem hiba, hanem erény. De nem csak a föld, a borász személye is meghatározó: nem szeretnék például olyan bort készíteni, amit én magam nem szívesen iszom.
– Van azonban egy kifejezetten ízléstelen típus. Az egyeurós. „Koccintós – írja Spiró György az EU-lőre című tárcában. – Ilyen nevet adni egy lőrének! Szégyellni kezdem az anyanyelvemet.”
– Egy író számára ez bizonyára nyelvi kérdés, gyakorló borászként viszont vallom: ezeknek az ócska löttyöknek el kell tűnniük a palettáról. Pancsolás ugyan mindig is volt, és bár a borfogyasztás visszaesett, a mennyiség helyébe egyre inkább a minőség lép. Jók például a borfesztiválok, s megfigyeltem, hogy már a fiatalok sem állnak meg érkezéskor a tokaji standoknál, mondván: nézz oda, Tokaj, igyunk. Minket a kóstolás végére hagynak, és ahogy hallom, a vörösboros kóla nevű szörnyszülött is kezd kimenni a divatból.
– Ha már nyelvi kérdések: egy új családi vállalkozásnak dukál egy jelmondat.
– A cél nélkülözhetetlen, édesapám 81 éves, és mindennap akar valami újat, rengeteg ötlete van, ez viszi előre. Ennek a szellemiségnek kell áthatnia a mi borászatunkat is. Én továbbra is vallom Hamvas Bélával, hogy „ha megöregszem, borospincém lesz”. Szintén Hamvastól veszem: „A bor lényege az ember, aki termeszti a szőlőt, félti, gondozza, mint gyermekét. Majd elérkezvén a várva várt pillanathoz, kellő tisztelettel kóstolja az új termést.”