Gesztenyepüré tejszínhabbal: a gesztenye hazai felhasználásának alfája és ómegája. Hiába lehet a gesztenyét számtalan más módon elkészíteni akár egészben és sósan, köretnek, akár édesen, kandírozva, vagy masszaként süteménybe - bejglibe, pozsonyi kif..
Gesztenyepüré tejszínhabbal: a gesztenye hazai felhasználásának alfája és ómegája. Hiába lehet a gesztenyét számtalan más módon elkészíteni akár egészben és sósan, köretnek, akár édesen, kandírozva, vagy masszaként süteménybe - bejglibe, pozsonyi kiflibe - töltve, a magyar fogyasztás túlnyomó része mégis a tejszínes gesztenyepüré formájában fogy el. A környező országok magyarlakta területeit és a szomszédos Ausztriát leszámítva szinte sehol sem örvend ekkora népszerűségnek a cukros, rumos, vaníliás ízesítésű gesztenyemassza, nemhiába került be egy internetes szavazáson az ország tíz legkedveltebb édessége közé.
Jogosan gondolunk tehát úgy rá, mint igazi magyar édességre, ám az eredeti recept elsőként egy Firenzében nyomtatott olasz szakácskönyvben szerepelt a XV. században, s állítólag Caesar és Lucrezia Borgia is rajongott az ételkülönlegességért. A desszert elterjedése viszont már a franciák érdeme. Annyiban mindenképpen igazunk van, amikor magunkénak érezzük ezt a desszertet, hogy jelentős karriert megalkotásának helyétől függetlenül igazán az Osztrák-Magyar Monarchia országaiban futott be a XIX. századtól. Sikere az 1970-es évektől kezdett lankadni, miután egyre több lett az iparilag előállított gesztenyemasszákban az oda nem illő adalékanyag, a bab, a burgonya, amivel ugyan gazdaságosan lehetett szaporítani a pürét, viszont rövid idő alatt szinte teljesen lerombolta az édesség nimbuszát. Ezzel egyidejűleg pedig nehezen legyőzhető bizalmatlanságot teremtett a nagyüzemekben előállított gesztenyemasszákkal, gesztenyepürékkel szemben. Végül nem maradt más lehetőség azok számára, akik jó minőségű gesztenyepürét akartak enni, mint hogy otthon sok fáradsággal maguk pucolják, főzzék, passzírozzák és végül ízesítsék a gesztenyét, vagy kerestek egy megbízható cukrászt, aki ezt elvégezte helyettük.
Ilyen volt a 80-as évek derekán Schweickhardt György, aki két cukrászdája mellett kötelezte el magát a jó minőségű gesztenyemassza oldalán. Kezdetben csak saját üzletei számára készítette kompromisszummentes püréit, kiváló minőségű gesztenyemasszájának azonban hamar híre ment, s a legpatinásabb helyek figyelmét is felkeltette. Először szabadidejében gyártotta a volt iskolatársai - Auguszt József, Daubner György vagy ifjabb Szamos László - számára a gesztenyét, ám rövid időn belül azon kapta magát, hogy a legnagyobb szállodák és cukrászdák is mind őt bombázzák a folyamatosan tökéletesített püréért. Így lett néhány év alatt a napi 200 kilogramm pürét előállító cukrászból az egyik legnagyobb hazai gesztenyemassza-gyáros, akinek csepeli üzemében ma napi tíz tonna massza készülhet. Egyvalami azonban változatlan maradt: a kifogástalan minőséggel szembeni megalkuvást nem tűrő elvárás.
"Volt, hogy a testvérem egész kamionnyi gesztenyét küldött vissza a termelőnek Olaszországba, ha nem találta megfelelőnek a termést. Pedig akkor még be- és kivámolni kellett a szállítmányt" - idézi fel Schweickhardt Márta, a Prima Maroni társtulajdonosa. Schweickhardt György ugyanis ottjártunkkor éppen dél-európai körúton járt, hogy személyesen ellenőrizze az itthoni üzemben jövőre feldolgozandó gesztenyét. Hiszen a jó gesztenyemassza alapja a kiváló minőségű, lehetőleg nagy szemű gesztenye: a jelentősebb gyártók ezt ma már leginkább Dél-Európából szerzik be: Olasz-, Francia-, Spanyolország és Portugália számít a legnagyobb termelőnek. A magyarországi gesztenyefa-állomány mára jelentősen megritkult, ráadásul több mint nyolcvan százalékuk szórvány, ami nem teszi gazdaságossá a művelésüket. Ezért - különösen a 90-es évek elején történt privatizálások óta - elmaradt itthon a fák magas fokú megművelése, így a magyarországi termelés is jelentősen csökkent az utóbbi húsz évben. Ráadásul a hazai termés legjavát, a nagy szemű terméseket feldolgozatlanul adják el Ausztriába a termelők, a többit a kisebb hazai üzemek, cukrászok dolgozzák fel. Az itthon maradó kis szemű gesztenye ipari feldolgozása pedig nem kifizetődő: az egyébként finom, édes szemek a piacokon vagy a karácsonyi vásárok sarki gesztenyesütőin találnak gazdára.
A csepeli üzembe már külső-belső héjától megfosztva érkezik a nagy szemű maróni, amit a főzés előtt s után is válogatnak, így szűrve ki a hibás vagy nem teljesen megpucolt szemeket. A gesztenyét kíméletesen, gőzben főzik, a pürésítéskor pedig a gép köpi ki a gesztenyén maradt kis belsőhéj-darabokat.
"Minél jobb minőségű egy gesztenyepüré, annál világosabb a színe" - avat be Schweickhardt Márta. A jó minőségű ízesítés nélküli gesztenyemassza és az ízesített gesztenyepüré színe is világosdrapp, hiszen maga a gyümölcs színe is közelít a fehérhez. A minél világosabb termék jelenti az igazi minőséget. Barnává és szemcséssé a gesztenyén maradt puha, belső héj teszi a kész masszát: minél több ilyen maradt benne, annál többet veszít az élvezeti értékéből. A túl sok aroma és cukor is csökkenti a termék élvezeti értékét, mert elnyomja a gesztenye természetes ízét. A sok rum emellett erős aromájánál fogva kiválóan képes elfedni azt is, ha az alapanyagnak volt valami kisebb-nagyobb hibája.
A nagy múltú üzemnek ma is megrendelői a legnagyobb és legpatinásabb cukrászdák, amelyek a nyers gesztenyemasszából a maguk receptúrája szerint ízesítik a pürét. De Schweickhardt György folyamatos újítóként azóta is finomítja vagy éppen a megrendelők igényeihez igazítja a recepteket, legyen szó bolthálózat saját márkás termékéről vagy a Prima Maroni prémium pürékészítményeiről, amelyek több mint tíz éve viselhetik a Kiváló Magyar Élelmiszer jelölést.
A boltokban kapható négy-ötféle gyorsfagyasztott gesztenyepüré 70-83 százalékban tartalmaz gesztenyét, a többi cukor és ízesítőanyag: rum és vanília(aroma). Ma már babbal nem "gazdagítják" sehol a gesztenyepüréket, a bab ugyanis legalább annyira drága, mint maga a gesztenye: a gyengébb minőségű, de olcsóbb termékeket a gyártók burgonyapehellyel szaporítják.
Ám ha ezt teszik a gyártók, már nem írhatják rá a csomagolásra a gesztenyepüré vagy gesztenyemassza megnevezést. A tavaly karácsony előtt életbe lépett új Magyar Élelmiszerkönyv ugyanis már szigorúan meghatározza a gesztenyepürék és -masszák összetételét. A gesztenyemassza csak egyneműsített gesztenyéből készülhet, s a gesztenyén kívül semmi mást nem tartalmazhat. A "gesztenyepüré" feliratú áruba is szigorúan csak kétféle adalékot tehetnek a gyártók: cukrot - legfeljebb 28 százaléknyit - és némi ízesítőanyagot.
Az ezeknél gyengébb minőségi kategóriát cukrozott gesztenyekrémnek hívják, az ilyen megjelölésű termékben az előírás alapján elegendő a beltartalom felénél is kevesebb, vagyis 38 százaléknyi gesztenye. E cukrozott gesztenyekrémekben töltik ki a hiányt növényi rosttal, burgonyával: leginkább a nagyáruházak saját márkás termékei esetében kell szemfülesnek lenni, s vásárláskor az összetevőket alaposan átböngészni, ha el akarjuk kerülni ezeket a nem tisztán gesztenyés termékeket.