A cikk a honlapuk tartalmi és képi megújulása előtt készült.


Alapanyagok

Ünnepi ételeink termesztett gombákkal

Miért pont a gomba? Mert a termesztett gombák, mint a csiperke- és laskagomba egyik nagy előnye, hogy egész évben frissen mindenhol megtalálhatóak, legyen szó élelmiszerüzletről, piacról vagy zöldségesről. Másik fő előnyük, hogy igen változatosan és so..

Miért pont a gomba?

Mert a termesztett gombák, mint a csiperke- és laskagomba egyik nagy előnye, hogy egész évben frissen mindenhol megtalálhatóak, legyen szó élelmiszerüzletről, piacról vagy zöldségesről. Másik fő előnyük, hogy igen változatosan és sokféleképpen felhasználhatóak. A gomba lehet önálló étel, például grillezett vagy töltött gombafejek, de remek kiegészítője húsoknak, zöldségeknek is. Határ a csillagos ég, nem is lehet megszámolni, mennyi finomságot lehet belőle készíteni gombából.

Harmadik előnye, hogy a gombák az ötödik alapízben, azaz umamiban gazdagok. Az umami az édes, a keserű, a savanyú és a sós mellett az öt alapíz egyike, amelyet nyelvünk közepén érzékelünk. Leginkább a barna és fehér csiperkegomba, valamint a portobello tartalmazzák a legtöbb umamit, amely különlegessé teszi ételeinket, feldobja az ízüket. Amellett, hogy a gomba gazdagítja az étel ízét és állagát, egészségesebbé is teszi azt. A fehér csiperkegomba jól illik a csirke- és sertéshúshoz, míg a portobello és a barna csiperke gazdagítják a marha- és bárányhúsos ételek ízét. 

 

Egész évben frissen! 

A termesztett gombák tehát egész évben teremnek, így 365 napon keresztül frissen elérhetőek, így tehát nem kell nélkülöznünk karácsonykor, illetve a téli szezonban sem! Sőt, megoldást jelent az ilyenkor jellemző vitaminhiányos időszakban, mikor szervezetünk nem jut elég vitaminhoz és nem kap elegendő napfényt sem. A csiperkegomba erre is megoldást nyújt, hiszen nagy mennyiségű, természetes D-vitamin forrás.

A hazai vezető gombaipari vállalkozásnál, a Bio-Fungi Kft-nél modern, felszíni házakban, több emeletes polcokon, számítógéppel szabályozott körülmények között termesztjük a gombát. A gombatönkök végeit vágjuk le, majd egy puhaszőrű kefével vagy ronggyal tisztítsuk meg, de gyors mozdulatokkal, nem áztatva folyó víz alatt is leöblíthetjük. Fontos, hogy nem hámozzuk a gombát, mert ezzel értékes ásványi és tápanyagokat veszítünk!

Készíthetünk tehát sült halat, kacsát vagy pulykát egy finom vegyes gombás szósszal, máris karácsonyi ízekkel és illatokkal lesz teli a konyhánk. Például, mint a következő ünnepi étel, a kacsacomb esetében, amikor a sült hús, az alma és a gomba azonnal karácsonyi hangulatot teremtenek a konyhában! 

Ezzel a recepttel kívánunk kellemes készülődést és meghitt karácsonyozást minden kedves gombafogyasztónak!

Kacsacomb vegyes gombás szósszal, sült almával és burgonyapürével

HOZZÁVALÓK:
  • 1000 g vegyes gomba (fehér és barna csiperke, laska, portobello)
  • 4 kacsacomb
  • 4 alma
  • 3 lilahagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 2 evőkanál liszt
  • 1,5-2 dl főzőtejszín
  • 1 csokor friss koriander vagy petrezselyem
  • 2 evőkanál friss rozmaring
  • só, bors

ELKÉSZÍTÉS:

A kacsacombokat megsózzuk és tepsibe helyezzük, mellétesszük a négybe vágott hámozatlan almákat és a megtisztított lilahagymákat és rászórjuk a friss rozmaringot. Fedő alatt, 200 fokon kb. 2 óra alatt aranybarnára sütjük. A kacsa elkészítésénél ügyeljünk arra, ha kicsit zsírosabbak a combok, akkor időközönként kanalazzuk le a kisült zsírt, mert nem tudjuk szép ropogósra sütni. A laskagombát, a portobellot, a barna és a fehér csiperkét szeletekre vágjuk. A gombás szósz annál finomabb lesz, minél többféle termesztett gombát használunk fel. A gombaszeleteket sózzuk, borsozzuk és kevés olajon egy nagy serpenyőben megpároljuk, szűrőkanállal kiszedjük és félrerakjuk. A vízzel hígított főzőtejszínből és a lisztből habarást készítünk, ezt a serpenyőben visszamaradt gombalével csomómentesre keverjük, majd 2-3 percig összeforraljuk. Amennyiben túl sűrű a habarás, még vízzel tovább hígítható, de vegyük figyelembe, hogy idővel tovább sűrűsödik. Belenyomunk 3-4 gerezd fokhagymát, visszatesszük a párolt gombát és hozzákeverjük a friss koriandert vagy petrezselymet. Az aranybarnára sült kacsacombokat ezzel a különleges gombás szósszal, a sült almákkal és burgonyapürével tálaljuk.

Még több receptért és ihletért látogasson el a www.gombarecept.hu oldalra!

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra