A Magyar Konyha adventi kalendáriumán minden nap kinyílik egy ablak. Ezúttal Csukás István ünnepi ízemlékeit osztjuk meg az olvasókkal.
A világ élvezete, az evés öröme fontos, és ennek nagyon nagy része az evés – mondta Csukás István költő, író a Magyar Konyha 2012 decemberi számában. A vele készült interjúból idézünk most néhány ünnepi gondolatot, ami persze hogy a terített asztal körül forog.
– Leginkább a süteményekre emlékszem a gyerekkori karácsonyokból. Anyám kalácsot, bejglit, tortát is sütött, az asszonyok kézzel írt recepteket csereberéltek. Cukrászokkal vetekedett, amit csináltak. A pergelt torta volt a legegyszerűbb: dióbelet vagy napraforgómagot összekevertek olvasztott cukorral egy lábasban, s ahogy kiborították, kerek torta alakja lett. És volt százféle kompót: alma, körte, birsalma. Birsalmasajtot is csinált anyám dióbéllel, mézzel.
Nem muszájból eszünk, Isten ments! Az evés örömforrás! S ez nem a drága alapanyagoktól függ, mert a legegyszerűbb ételekben is meg lehet találni az ízeket, a fűszereket. A keresztapám hentes volt, és minden István-napkor, ami egybeesett a karácsonnyal, ünnepélyesen levágott és megfőzött egy birkát. Annak az íze is máig a számban van."
Fotó: Burger Barna, Fortepan
Grafika: Sajdik Ferenc