Mákos bejgli Molnár B. Tamás és Bittera Dóra receptje Az alábbi egy kipróbált családi recept, mindig sikerült.Ugyanezt a tésztát használhatjuk pozsonyi kifli készítéséhez is. TÉSZTA HOZZÁVALÓK: 250 g vaj 500 g finomliszt (BL 45 vagy 55) 2 db egész toj..
Mákos bejgli
Molnár B. Tamás és Bittera Dóra receptje
Az alábbi egy kipróbált családi recept, mindig sikerült.Ugyanezt a tésztát használhatjuk pozsonyi kifli készítéséhez is.
TÉSZTA
HOZZÁVALÓK:
- 250 g vaj
- 500 g finomliszt (BL 45 vagy 55)
- 2 db egész tojás
- 3 db tojássárgája (a fehérjét használhatjuk a töltelékhez)
- 50 g porcukor
- 25 g friss élesztő
- kevés hideg tej
- néhány nagy csipet só
ELKÉSZÍTÉSE:
A lisztet átszitáljuk, sózzuk, elmorzsoljuk a vajjal. A friss élesztőt belemorzsoljuk a tejbe. Hozzáadjuk a tojásokat, a tojássárgáját, a cukrot. Ezt a tojásos masszát belegyúrjuk a vajas lisztbe. Eleinte szinte reménytelenül "folyós" lesz az állaga. A híg masszát hosszan, meleg kézzel, erőteljesen a gyúródeszkához csapkodva dolgozzuk ki. Némi türelem kell hozzá, de egyszer csak össze fog állni, szépen elválik a kezünktől és a deszkától is. Kellemes fogású, rugalmasan lágy tésztát kapunk. Nyújtás előtt 20 percre tegyük a hűtőszekrénybe. Négy részre osztjuk (ha rövidebb bejglit akarunk, akkor ötre). Mindegyik részt téglalap alakúra nyújtjuk, és a már kihűlt máktöltelékkel megtöltjük. Ehhez a tölteléket a téglalap egyik oldalára halmozzuk, egyenletesen ellapogatjuk, majd a tésztával felgöngyöljük, legalább félórára hűtőszekrénybe tesszük. Klasszikus bejgliben egyenletesen van töltelék, a tésztával azonos arányban. Aki több töltelékkel szereti, vékonyabb tésztát és több, lágyabb tölteléket használjon, de ehhez nagyobb ügyesség kell. A megtöltött bejgliket sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük. Bevált trükk, ha a rudak közé is helyezünk egy-egy sütőpapírszalagot, így nem tudnak egymáshoz tapadni, megtámasztják egymást, sülés közben nem lapulnak el, megmarad a formájuk - akkor is, ha lágyabb a tészta.
TÖLTELÉK I. (Kolonics Zoltán, Gerbeaud)
SZIRUP
HOZZÁVALÓK:
- 150 ml víz
- 120 g cukor
- 2 ek méz vagy glükóz
- 50 g mazsola
- 1/2 db friss citrom reszelt héja
- 1 ek vaníliás cukor
- 10 g kandírozott narancshéj
- 10 ml Cointreau (vagy más narancslikőr)
MÁKOS RÉSZ
HOZZÁVALÓK:
- 350 g darált mák
- 20 g marcipán
- 50 g kekszmorzsa (vagy búzadara)
- 30 g jeges vaj
ELKÉSZÍTÉSE:
A szirup hozzávalóit felforraljuk. Hozzáadjuk a mákos részt, a tetejére tesszük a vajat, és addig forraljuk, míg a vaj el nem olvad. Összekeverjük.
TÖLTELÉK II. (családi recept)
ELKÉSZÍTÉSE:
150 g kockacukorból és kevés vízből szirupot főzünk, hozzáadjuk egy rúd vanília kikapart magját. Belekeverünk 400 g darált mákot, 3-4 almát reszelünk bele, 2-3 percig forraljuk, kevergetjük. Belekeverünk néhány evőkanál házi baracklekvárt és fekete teában megáztatott mazsolát. Amikor kissé kihűlt, óvatosan beleemeljük a 3 tojásfehérjéből felvert habot.A tésztára kent töltelékre a végén kezeletlen citromhéjreszeléket hintünk.
MEGJEGYZÉS:
Az efféle lágy töltelékkel nem könnyű szabályos külsejű bejglit készíteni, de érdemes kísérletezni, mert szaftos és nagyon jó.
Répatortás sütinyalóka
Korponai Péter cukrász gluténmentes receptje (kb. 20 db)
TORTA
HOZZÁVALÓK
- 150 g répa
- 150 g mandulaliszt (őrölt mandula)
- 100 g cukor
- 3 db tojás
- szerecsendió
- fahéj
- koriander
KRÉM
HOZZÁVALÓK:
- 100 g mascarpone
- 50 g vaj
- 15 g porcukor
BEVONÓ
HOZZÁVALÓK:
- 200 g fehér csokoládé
ELKÉSZÍTÉSE:
A répát lereszeljük, hozzáadjuk a tojássárgáját és a fűszereket és összedolgozzuk. A tojásfehérjéből és a cukorból habot verünk, majd összekeverjük a répás résszel és belekeverjük a mandulalisztet. Sütőpapírral kibélelt tepsiben 170 °C-on 30-40 percig sütjük. Ha megsült, megvárjuk, míg kihűl, és összemorzsoljuk. A vajat kihabosítjuk a porcukorral, hozzákeverjük a mascarponét, és az így kapott krémet beledolgozzuk a morzsolt piskótába, míg össze nem áll. Kis golyókat formálunk, és kb. félórára a hűtőbe tesszük, hogy megdermedjen. Felolvasztjuk a csokoládét, a hurkapálcika végét belemártjuk, majd rátűzzük a golyókat és visszatesszük a hűtőbe. Ha belekötött a csokoládé, az egész golyót belemártjuk az olvasztott csokiba, és azonnal díszítjük színes gyöngyökkel.
Mézes krémes gesztenyével
Gyurik Gábor receptje
A TÉSZTA
HOZZÁVALÓK:
- 40 dkg finomliszt
- 12 dkg porcukor
- 1 db tojás
- 8 dkg vaj
- 16 dkg akácméz
- 1/2 kk őrölt fahéj
ELKÉSZÍTÉSE:
A lisztet a vajjal elmorzsoljuk, majd a többi alapanyagot is hozzákeverjük. A tésztát 5 mm vastagra nyújtjuk, 160 °C-os sütőben 9-10 percig sütjük.
A KRÉM
HOZZÁVALÓK:
- 10 dkg cukor
- 6 dkg búzadara
- 40 ml tej
- 2 lap zselatin
- 2 dl tejszín
ELKÉSZÍTÉSE:
Tejből, cukorból, búzadarából tejbegrízt főzünk. Mikor már kissé kihűlt, de még azért meleg, belekeverjük a hideg vízbe áztatott, majd kifacsart zselatinlapokat, és félretesszük kihűlni. A tejszínt kemény habbá verjük, ezzel lazítjuk a hideg krémet.
A SÁRGABARACKZSELÉ
HOZZÁVALÓK:
- 15 dkg baracklekvár
- 1 dl víz
- 2 lap zselatin
ELKÉSZÍTÉSE:
A lekvárt a vízzel felfőzzük, hozzáadjuk a hideg vízbe áztatott és alaposan kifacsart zselatinlapokat, majd formába öntve hagyjuk megdermedni.
A GESZTENYEFAGYLALT
HOZZÁVALÓK:
- 25 dkg gesztenye
- 4 dl tej
- 1/2 rúd vanília
- 12 dkg cukor
- 5 db tojássárgája
- 4 cl rum (Captain Morgan)
ELKÉSZÍTÉSE:
A bevagdosott héjú gesztenyét 10-12 percre 200 °C-os sütőbe tesszük. Kivesszük, meghámozzuk, közben a tejet a gesztenyehéjjal felforraljuk. Amikor kihűlt, leszűrjük. A kihűlt tejhez hozzáadjuk a cukrot, a tojássárgáját, a vaníliát, majd vízgőz fölött óvatosan krémesre keverjük. Hozzáadjuk a szalamanderben (erős grill alatt) pirult gesztenyét. Pacojetes edénybe töltjük, lehűtjük, majd fagyasztóba tesszük, tálaláskor a pacojeten kétszer átengedjük.