Az első spanyol csokoládéitalok az indián cacahuatl szelídített változatai voltak. A vanília és az annato mellett porított, illatos damaszkuszi rózsát, mézet, fahéjat és mogyorót tartalmaztak. Ezek közül a vanília mellett a fahéj a csokoládé klasszi..
Az első spanyol csokoládéitalok az indián cacahuatl szelídített változatai voltak. A vanília és az annato mellett porított, illatos damaszkuszi rózsát, mézet, fahéjat és mogyorót tartalmaztak.
Ezek közül a vanília mellett a fahéj a csokoládé klasszikus fűszere. Néhány kocka valódi csokoládét vízgőz felett megolvasztva és meleg tejszínnel vagy tejjel elkeverve készítsünk fahéjas forró csokoládét vagy keverjünk fahéjas kakaót. A fahéj csokoládés kekszekben, brownie-ként és piskótákban is kitűnő. Tejcsokoládét, fehér csokoládét és étcsokoládét egyaránt ízesíthetünk vele.
Szerecsendióval szintén ízesíthetünk forró csokoládét. Gondolatnyi frissen reszelt szerecsendió csodálatosan élénkíti a csokoládémousse vagy csokoládékrémek ízét is.
Az ánizs hűsítő és pikáns íze már ötszáz éve is fűszerezte a spanyolok csokoládéitalát. A kísérletező kedvűeknek ma is ajánljuk a forró csokoládé elkészítéséhez. Emellett az apró, fényes magvak az egész európai kontinensen számos ünnepi csokoládés sütemény, krém vagy ganache ízesítőivé váltak. Sikerre számíthatunk, ha ünnepi asztalunkhoz ánizsos-étcsokoládés koszorúval várjuk vendégeinket (különösen pikáns ízhatást érhetünk el, ha töltelékként feketeribizli-lekvárt használunk). Az ánizs a tejcsokoládéval is jól harmonizál.
A szegfűszeggel és a korianderrel erős ízük és karakteres illatuk miatt óvatosan bánjunk - így étcsokoládés édességeink kellemes kiegészítőivé lesznek. A koriandermag meleg, kesernyés narancsra hasonlító íze a mogyorós-csokoládés sütemények, pralinék és a tejcsokoládé társa is.
A francia csokoládékészítők évszázados hagyománya az étcsokoládé és a narancs párosítása. Ez a klasszikus páros átütő hatású étcsokoládéba mártott kandírozott narancshéjként, de számtalan formában találhatjuk meg süteményekben, trüffelekben, tortákban és krémekben is. A narancshéj mellett a pikáns, borsos-édes, kandírozott gyömbérgyökér-darabok étcsokoládéba mártva különlegesen jó ízűek. A frissen reszelt gyömbérrel tejcsokoládémousse-t is feldobhatunk.
A varázslat akkor teljesedik ki, ha ganache (ejtsd: gánás) készítésébe fogunk. A fűszerek íze ekkor olvad igazán egybe a csokoládéval. A ganache tulajdonképpen egy emulzió, mely vizes és zsíros alkotóelemek egynemű, sima keveréke. A ganache esetében a csokoládé kakaóvaj-tartalmát kell finoman eloszlatnunk a tejszín vizes közegében. Ehhez alapos és folyamatos keverésre és állandó, a kakaóvaj olvadáspontját valamivel meghaladó hőmérsékletre van szükségünk. A finom kakaóvajcseppek a vizes folyadékban selymes keveréket alkotnak. A ganache esetében leggyakrabban tejszínnel keverjük el a csokoládét. (A fűszereket a tejszínben áztatjuk ki.) A kémia pikantériája, hogy maga a csokoládé szilárd, víz az olajban típusú, míg a tejszín folyékony, olaj a vízben típusú emulzió. Ezt a két ellentétes jellegű anyagot kell harmonikus egésszé változtatnunk.
Az elkészült, rugalmas vagy folyékonyabb ganache temperált csokoládéba mártva bonbon töltelékévé válhat. Ha kakaóporba hempergetjük, trüffelt készíthetünk. Sűrűbbre készítve (a csokoládé arányát növelve) a ganache tortákon lehet fényes csokoládébevonat. Fontos, hogy csak jó minőségű, valódi csokoládét használjunk, ne tortabevonót, vagy a kakaóvajon kívül más növényi, esetleg állati zsírt tartalmazó csokoládét. Az egyik megbízható jelzője a csokoládé minőségének, ha összetevői között csak természetes vanília szerepel, vagy nem is tartalmaz vaníliát. A természetazonos aroma vagy vanillin kerülendő.