A gladiátorok kaporral dörzsölték be testüket a harc előtt, ugyanis komoly varázserőt tulajdonítottak a növénynek az ókori Rómában. A kapor bár közismert fűszernövény, mégis kevesen ismerik gyógyító tulajdonságát
Konyhánk és egészségünk között ma már egyértelműen bizonyított kapcsolat van. Alapvető ételeink, a zöldségek, húsok, gyümölcsök és fűszereink egyaránt hatással vannak szervezetünk működésére. Táplálkozástudományi szakértők, természetgyógyászok tanácsai által egyre többet hallunk, az egészségtudatosabb étkezésről és a fűszernövények gyógyító hatásairól.
Melyek a kapor legjelentősebb hatásai?
- Immunrendszer erősítés, jelentős antimikrobás hatása révén erősít az immunrendszert
- csökkenti a megnövekedett koleszterinszintet,
- kiváló rostforrás,
- magas káliumtartalma segít rendben tartani a vérnyomást,
- rendszeres fogyasztása nagy segítség a szívinfarktus és agyvérzés megelőzésénél,
- jellegzetes illóolajának összetevő között található karvon, a tumorellenes és antioxidáns hatásáról híresült el.
- a kapor terméséből nyert illóolaj, kis adagban, izgató, nagy adagban nyugtató hatású
- magjának illóolaja gátolja az emésztőrendszerben támadó baktériumok szaporodását és segíti a hasmenést okozó mikroorganizmusok felszámolását,
- érdekesség: apiol tartalma jelentős értágulatot okoz, így férfiaknál a merevedési reflexet erősíti. Ilyen hatás érhető el például néhány növényi szár rágógumiszerű rágcsálása révén.
Miért alkalmazták vajon a gladiátorok a kaprot?
A kapor szabályozza az inzulin termelődését és megakadályozza a zsír elraktározódását, a benne található vanádiumnak köszönhetően. A szénhidrát nem raktározódik el a szervezetben, mint zsír, mivel egyenesen az izomsejtekbe jut és átalakul energiává. A vanádiumot fogak, csontok, izmok erősítésére és növelésére is alkalmazzák. Szálkásabb izomzathoz segít, azonban a vanádium túladagolása veszélyes.
Hogyan fogyasszuk?
A kovászolt uborka és a tökfőzelék szinte kötelező tartozéka a friss, zöld kapor, a salátákat is jól kiegészíti, de vannak, akik a kapofőzelékre esküsznek. Indiai eredetű, a köményhez és az édesköményhez hasonlóan ernyős virágzatú növény, magja megszáradva ezekhez hasonló illatú. Sokfelé népszerű, például a svéd marinált lazacnak, a gravad laxnak is fő fűszere.
Ma már készítenek 100 százalékos kaportablettát, kötőanyagmentesen is. Mivel a tablettában található kötőanyagok sokszor több kárt okoznak, mint hasznot, érdemes a téli hónapokban, amikor nincs friss növény, inkább azt alkalmazni.