Lassan vége a medvehagymaszezonnak, és már félarasznyi a bazsalikom a konyhaablakban. Az előbbit most kell eltenni, az utóbbit majd júliusban, de az elkészítésük hasonló, ezért veszem őket egy kalap alá. A friss, üde medvehagyma salátába vagy vajas pir..
Lassan vége a medvehagymaszezonnak, és már félarasznyi a bazsalikom a konyhaablakban. Az előbbit most kell eltenni, az utóbbit majd júliusban, de az elkészítésük hasonló, ezért veszem őket egy kalap alá. A friss, üde medvehagyma salátába vagy vajas pirítós mellé a legjobb, ám én a novemberi estékre is gondolok, amikor már csak a kelbimbó hoz némi vigaszt a konyhára. Na, olyankor előkap az ember egy pestós üveget, sajtot reszel, tésztát főz hamar, és tíz perc múlva tavasz párolog a tányéron. Ha nem magunk termesztjük-szedjük a hozzávalókat, nem olcsó mulatság - de kevés kell belőle egyszerre, és a házi még mindig olcsóbb, mint a bolti. És mennyivel jobb... A medvehagyma sok országban már védett: kíméletesen a tövekkel, egyről csak egy-két levelet szabad letépni - jövőre is lesz kikelet!
Az olaszoknál minden háziasszonynak megvan a maga szupertitkos, kétszáz éves családi receptje. Az alap lehet még petrezselyem (dióval és citrommal, isteni finom, ezt a legolcsóbb megcsinálni), rukkola (magyarul borsmustár), koriander (erős ízű, óvatosan kell bánni vele!), piros húsú sült paprika és olajban eltett aszalt paradicsom is (ebből lesz a piros pesto, rozmaringgal, bazsalikommal, kakukkfűvel), de a menta, dió és fokhagyma szentháromsága is nagyszerű eredményt ad. Nagyon fontos a jó olaj, sose sajnáljuk rá a pénzt, és persze azzal is lehet kísérletezni: pár kanál hidegen ütött napraforgó- vagy tökmagolaj, sőt dióolaj is kerülhet a pestónkba, akár utólag, tálaláskor.
Mire használjuk a pestót? A legegyszerűbb kifőtt, leszűrt tésztához adni, fejenként egy evőkanálnyit. Ehetjük magában, friss vagy pirított kenyérrel; még egy kis olajjal és friss citromlével remek salátaöntet; bekenhetjük vele sütés előtt a halat (erre például kiváló a petrezselymes-diós-citromos); keverhetjük köretnek szánt tört krumplihoz, villával szétnyomkodott főtt brokkolihoz, karfiolhoz; adhatjuk kis tálkákból mártogatni aperitifhez vagy grillezett húsokhoz. Ilyenkor szaporítható tejföllel, sőt áttört "lisztes" krumplival is. Használat előtt jól föl kell keverni, és mielőtt visszazárnánk, megint tenni rá egy kanál oltalmazó olajat.
A bazsalikom (Ocimum basilicum) "a szívbajok orvosa". Keresztapja Arisztotelész volt, ő adta a "királyi" jelentésű "bazilikon" nevet ennek a csodálatos zöldfűszernek. Indiában minden háznál nevelik: az asszonyok este, miután megöntözték, imádkoznak hozzá a család békéjéért és gyarapodásáért. Izgató hatású illóolajai miatt világszerte a szerelem növényeként, afrodiziákumként tartják számon. Jeles gyógynövény is, de szoptatós kismamáknak nem ajánlott.