A Libanonban talált ősi eszköz betekintést enged a föníciaiak borászati ismereteibe, közben pedig rávilágít kereskedő tevékenységük globális jelentőségére.
A bor élvezetét részben az ital történelme adja – nem feltétlenül a konkrét palack évjárata, hanem az erjesztett szőlőszemekből nyert folyadék elfogyasztásának évezredes hagyománya. Az emberiség és a bor története sok-sok évszázada már, hogy összefonódik, és az újabb régészeti felfedezések segítenek mindkét terület mélyebb megértésében. Ez történt Libanonban is, amikor a tudósok egy 2600 évesre becsült szőlőprésre bukkantak – ez az országban a legrégibb ilyen lelet.
A felfedezés hírét és tanulságait az Antiquity nevű folyóiratban publikálták. A cikkből megtudhatjuk, hogy a prés rendkívül jó állapotban maradt fent, és hogy jelentősége azért is óriási, mert végre igazolja, hogy Dél-Föníciában létezett a borkészítésnek egy helyi, innovatív hagyománya.
„A Tell el-Burakban végzett feltárás Libanon első, vaskori borprésének megtalálásához vezetett” – mesélte a cikk egyik társszerzője, a Tübingeni Egyetem kutatója, Adriano Orsingher. „A projekt komplex megközelítése
lehetővé tette, hogy megértsük, hogyan épült fel és működött az építmény, milyen technológiákat alkalmaztak a működtetése során, illetve hogyan zajlott maga a borkészítés
– a fürtök taposásától egészen a kész ital amforákba töltéséig.”
Bár egy átlagos borivónak kevéssé érdekes a feltárt prés meszes vakolata, a felfedezés a szakértők számára rendkívül izgalmas és érdekes. Kiderült például, hogy
Vitathatatlan szerep
A most feltárt területen a szőlőprés mellett négy lakóházat is találtak. Minden építmény a Kr. e. 8-6. évszázadból való, s környezetükben szőlőmagokat, és a borok tárolására, erjesztésére, illetve minden bizonnyal szállítására is alkalmas edényekre, amforákra bukkantak a régészek.
Az már régóta ismert tény, hogy például az észak-föníciai Szidon régió (ma Izrael területe) különösen híres volt finom borairól – erről tanúskodnak azok az ősi egyiptomi feljegyzések is, amelyekben a kedvelt borvidékek nevét többször is megemlítik – de a mostani felfedezésig Fönícia más területein nem találtak jelentős bizonyítékokat.
„Annak ellenére, hogy számtalan hipotézis sejtette: a föníciaiak kulcsszerepet játszottak a borkultúra és a borivás elterjesztésében, mindezidáig szinte alig volt bizonyítéka annak, hogy itt, Föníciában is készültek borok” – áll a publikált tudományos cikkben.
„A bor fontos kereskedelmi termék volt Föníciában” – magyarázta egy másik társszerző, Helene Sader a National Geographic-nak.
Szakértők szerint a lelet jelentősége azért is nagy, mert megerősíti azt a nézetet, ami szerint