A vendéglátás két legnagyobb költségét lehetne lefaragni az újfajta technológiával.
Szép új világ? A gondolat, hogy olyan „éttermet” kellene kitalálni, ahol sem a bérleti díj, sem a munkabér nem jelentős kiadás, már évek óta ott motoszkál az ágazat szereplőinek a fejében. Már a nagy szellemkonyha boom előtt, négy-öt éve is lehetett olyan hangokat hallani világszerte ismert vendéglátósoktól, hogy ha most kezdenék a pályát, ők bizony egy ghost kitchent indítanának, mégpedig olyat, ahol az ételek egy részét automatizált folyamatokkal készítenék.
A néhány éve még inkább futurisztikus, mintsem valós felvetésnek tűnő kijelentések azonban mostanra eléggé validdá váltak. Hiszen egy olyan modell, amely a robotizált étel(elő)készítést és a szellemkonyhákat ötvözi, sok szempontból jó megoldásnak tűnik.
A legfontosabb ok talán az, hogy az elképzelés az éttermi ágazat két legjelentősebb költségtényezőjét csökkentheti: a munkabéreket, illetve a fenntartási és működtetési költségeket.
Egy teljesen új, beülős étterem elindításakor először ugyanis helyet kell találni. A megfelelő spot kiválasztása pedig nehéz és idegőrlő feladat, s akár vásárlásról, akár bérlésről van szó, sok mindent kell mérlegelni a döntés során. És akkor még nem esett szó a felújítás, illetve a tényleges konyha felállításának súlyos kiadásairól. Aztán ott vannak az alkalmazottakkal járó költségek, amelyek majd elviszik a bevétel jelentős részét. A két kiadás terhe akkora, hogy az induló éttermektől még normál időkben is óriási erőfeszítést igényel a fennmaradás, nemhogy ebben, a különösen embert próbáló, pandémiás időszakban.
Ezért is találunk egyre több példát a nagyvilágban arra, hogyan kísérleteznek sokan a legalább részben automatizált szellemkonyhák ötletével. Íme néhány érdekes példa:
A Pizza HQ és a 800 Degrees nevű amerikai pizzaláncok jól működő beülős éttermeik mellett tervezik az újítást. Az előbbi vállalkozás most New Jerseyben készül egy olyan üzemet beindítani, ahol robotok gyártják majd a pizzákat, emellett pedig egy kisebb, ilyen elven működő hálózat kifejlesztésébe is belefogott. A 800 Degrees pedig a következő néhány évben mintegy 500 új szellemkonyha megnyitását tűzte ki célul, amelyek egy részében a Piestro robotizált kioszkjai is helyet kapnának, írja a TheSpoon.
Egy francia vállalat, a Cala egyedi tésztakészítő robotot fejlesztett, amellyel mind az elviteles, mind a kiszállításos rendszerben való kiszolgálás megoldható – ezt a hibrid modellt sokan tartják a jövő egyik járható útjának.
Vannak, akik egy kicsit más vonalon indultak el: a ghost kitchen modell egyik úttörőjének számító Kitchen United olyan kiszállító robotokkal kezdett kísérletezni, amelyekkel inkább a házhozszállításból vonnának ki emberi munkaerőt.
A Nomni nevű vállalkozás pedig egy olyan robot megalkotásán dolgozik, amelyet szándékuk szerint több szellemkonyha formátum is sikerrel alkalmazhat majd. A cég elnöke korábban arról is nyilatkozott, hogy a terveikben szerepel egy olyan modell kidolgozása, ahol a robot által elkészített étel gyakorlatilag emberi beavatkozás nélkül rögtön egy kiszállító robothoz kerül, így az egész folyamat egyetlen automatizált rendszerben zajlik.
Ezek a példák csak a jéghegy csúcsai, tekintve, hogy ma már több ezer kisebb-nagyobb vállalkozás dolgozik hasonló rendszereken világszerte – ezzel pedig tanúi lehetünk egy teljesen új ágazat megszületésének.