Cikkek

Orbán Szilvia

2021. november 28.

Weinstock , Sylvia Weinstock , torta , Torták Királynője , New York

91 éves korában elhunyt Sylvia Weinstock, a világ egyik legismertebb és legkeresettebb tortatervezője.

A későn érő úttörő

A nemzetközi gasztrovilág egyszerűen csak a Torták Királynőjeként beszél Weinstockról, akit most egy emberként gyászol a szakma – az egyik legnagyobb csillag távozott.

A november 21-én, 91 éves korában, családja körében meghalt Sylvia Weinstock Brooklynból indult. Hamar híressé vált elképesztően kifinomult, részletgazdag munkájáról, ami aztán a szakma csúcsára segítette.

Bár néhány éve már visszavonult a tényleges alkotómunkától, Weinstock épp a múlt hónapban tett kivételt Bill Gates lányával, akinek az esküvőjére elegáns, hatemeletes tortát tervezett, a rá jellemző csodás virágdíszítéssel.

Sylvia Weinstock igazi pionírnak számított az ágazatban; őt tartják a hagyományos esküvői torták megújítójának. Védjegye, a magasba törő, minden elemében kifinomult kézműves technikával készülő, színeket is használó torta, és persze a légies, élethű cukorvirágok.



„Soha életemben nem számoltam, mennyi virágot rakok a tortáimra… inkább csak pakolom, pakolom, egészen addig, amíg nem tetszik, amit látok” – magyarázta egy 2014-es InStyle-interjúban. „Lehet, hogy végül száz, lehet, hogy ezer, vagy akár több ezer virág kerül a süteményre. De hogy mindenki képben legyen: egy gyakorlott cukrász nagyjából 100 darab, gyönyörűen kidolgozott cukorrózsát képes elkészíteni egy átlagos, 40 munkaórás héten. És az én virágaim egytől egyig kézzel, a legnagyobb gonddal készülnek.”

A Weinstock-jelenség

Weinstock rengetegszer hangsúlyozta, hogy a torta több egyszerű ételnél.

A torta mindig egy ünnepi esemény központi eleme, és valószínűleg az utolsó dolog, amit a vendég fogyasztani fog – ezért aztán igazán emlékezetesnek kell lennie.



Munkássága hatására megváltozott az, ahogyan a szakma az esküvői tortákra tekint, és Weinstock befolyása a mai napig erősen érezhető az ágazatban. Ez pedig már csak azért is figyelemreméltó, mert Sylvia egészen 50 éves koráig nem foglalkozott professzionális szinten a tortakészítéssel. Elmondása szerint a fordulópontot az jelentette, hogy túlélte a mellrákot. Egészen addig tanítónőként dolgozott a New York állambeli Massapequában, azonban a gyógyulási időszakban ő és ügyvéd férje, Benjamin Manhattanbe költözött, ahol aztán hamarosan üzletet nyitottak, és személyre szabott tortákkal kezdtek foglalkozni.

Sylvia először csak a hegyi kiruccanásaikon sütögetett: míg a férje a Hunter-hegy lejtőin síelt, ő inkább újabb és újabb recepteket tesztelt a hegyen dolgozó francia séfek segítségével. Egy idő múlva az általa készített tortákat eladta a Hunteren működő éttermeknek, de még mindig nem gondolkodott nagyban; tökéletesen elégedett volt az akkori léptékkel. Termékei viszont túl jók voltak ahhoz, hogy nem menjen hírük.

„William Greenberg, egy nagyon híres cukrász mondta, hogy nekem üzletet kell indítanom. Hallgattam rá” – idézte fel egy, a The New York Times-nak adott interjúban

Első üzlete 1980-ban nyílt, egy New York-i villanegyedben, ahol a megrendelőket időpont alapján fogadta. Az üzletnek – elsősorban Weinstock rendkívüli munkájának és ízlésének köszönhetően – hamar híre ment a helyi elit és a menő éttermek köreiben, és a vállalkozásból, illetve Sylvia Weinstock-ból világszerte ismert fogalom vált.



„A Church streeti üzletünk 3 szintes volt, és egyszerre minimum 15 belsős munkatárssal dolgoztunk” – idézte fel Weinstock. „Az egyik emeleten fogadtuk a vendégeket és készítettük a virágokat. A sütés, a krémezés, a tortaépítés egy másik emeleten zajlott. Aztán a torták egy lift segítségével az alagsorba kerültek, amit gyakorlatilag egy nagy hűtővé alakítottunk. Én magam a 4. és az 5. emeleten éltem.”

A Weinstock-féle, tündérvilágot idéző, varázslatos torták egy idő után már nem csak New York, majd az USA polgárait kápráztatták el, de eljutottak Japánba, Kínába, a Közel-Keletre, a karibi térségbe, illetve Európába is.


Ami Sylvia Weinstock-ot kiemelte a többiek közül, az megkérdőjelezhetetlenül az a figyelem volt, amivel a cukrász a legapróbb részletek felé is fordult. Az ő tortáit nem borította a mások által nagyon is preferált fondant;

ő a vajkrémben hitt, hiába volt az sokkal macerásabb, és hiába igényelt jóval több időt, hogy ugyanazt a letisztult, makulátlan vizuális hatást elérjék.

„Fondant – gyűlölöm! Olyan olcsó és könnyű” – szögezte le a The Times-nak. „Csakis vajkrémet használok.”

A védjegyévé vált élethű cukorvirágok állítólag úgy születtek meg, hogy Weinstock hosszasan tanulmányozta az igazi szirmokat és bimbókat, a felépítésüket, a kapcsolódásukat, minden jellegzetességüket. Ezeket aztán saját kézzel is megpróbálta leutánozni a cukormasszából, és addig nem állt meg, míg az eredmény tökéletes nem lett.

A sztárok kedvence

Sylvia Weinstock idővel a legnagyobb sztároknak dolgozott, így remekbe szabott tortát alkotott például Robert De Niro, Billy Joel, Michael Douglas, Mariah Carey, vagy Oprah Winfrey számára is. 2015-ben ő készítette el Sofia Vergara és Joe Manganiello virágokkal borított esküvői tortáját is.

Nem volt ritka, hogy híres vendégei annyira elégedettek voltak vele, hogy az esküvő után is visszajártak hozzá, és gyerekeik, unokáik jeles eseményeire is tőle rendeltek ünnepi süteményt.

„Csodás érzés és óriási megtiszteltetés, hogy Önnel és családjával dolgozhatok, és osztozhatom Önökkel az élet örömteli pillanataiban” – írta Weinstock a weboldalán.

Hihetetlen, de igaz: az ünnepelt cukrász minden egyes esküvőre teljesen személyre szabott tortát tervezett.

„Az örömanyák – akik gyakorlatilag onnantól, hogy lányuk született, fejben folyamatosan azok esküvőjét tervezgetik – sokszor magazinokból kitépett torták fotóival állítanak be hozzám. Ezek némelyike akár 10 éves is lehet” – fejtegette egy interjúban. „Én ezeket inspirációként használom, egyfajta ugródeszkaként. A segítségükkel

jól belőhetem, milyen torta tetszik a megrendelőnek, milyen az ízlése. De az soha nem jó, ha le akarsz utánozni valamit. Én mindig valami sajátot szeretnék alkotni. A kiindulópont tanulmányozása után elkezdek vázlatokat rajzolni, néha akvarellt festek róla.

Ezeket a megrendelők általában megőrzik. Rendszerint kóstolókat is tartunk a tortáinkból. Egy-egy ilyen találkozó nagyjából egyórás.”



A tervezés során sok gyakorlati tanáccsal is ellátta a hozzá fordulókat.

„Felhívom a menyasszony figyelmét, hogy most ő a vendéglátó. Valami olyasmit kell kitalálnia, ami minden vendégének megfelel. Lehet a torta sokemeletes, sokrétegű, de lehet szó több tortáról is. Kérhet minden emeletet más ízűre, így lesz választék mindenki számára: aki az egyiket nem eheti, a másikat kóstolhatja. Ha az egyik emelet például mogyorós, biztos, hogy valami másban is kell gondolkodni az allergiások miatt.”

Saját elmondása szerint, Weinstock a karrierje során jóval több, mint ezer különleges tortát alkotott, az árak pedig elég széles skálán mozogtak: készült olyan, aminek a szeletenkénti ára 15, de olyan is, aminek 100 dollárra rúgott.

Természetesen előfordultak különleges kérések is.

„Egyszer például egy Bentley-t kellett elkészítenünk, amiben benne ült az ifjú pár. Volt, hogy az újonnan megvett ház mását mintázta a tortánk, és az ’Eladó’ tábla helyén az virított: ’Friss házasok’. Csináltunk boros rekeszt is, 6 palackkal, mindnek külön címkét, rajta egyedi felirattal” – idézte fel emlékeit Weinstock.

Az utolsó évek

2016-ban Sylvia Weinstock visszavonult a teljes munkaidős sütéstől, kijelentve, hogy a továbbiakban inkább saját technikái tanítására fordítja a figyelmét.

„Izgatott vagyok a nyilvános megjelenés és a tanítás miatt – de emlékezzetek: én legelőször tanító voltam!”

– írta akkoriban a weboldalán.

Weinstock – megjelent könyveivel és mentorálásaival – cukrászok és rajongók generációit okította már aktív munkássága alatt is. Az évek során olyan népszerű tévés vetélkedőkben is vendégzsűrizett, mint például a Bravo Top Chefje, a Netflix Nailed it!-je, vagy éppen a Food Network Chopped Sweetje.

Saját nevét és technikáját pedig levédette, mint magyarázta, azért, hogy biztos lehessen abban, hogy termékei minősége sosem csorbul. Miután New York-i stúdióját bezárta, partnerre talált a Ladurée-ben. 

„A termékeid lényegében te magad vagy, mindannak a megtestesülése, amit képviselsz – ezt tényleg így van” – fogalmazott.

A mindennapi munkától való visszavonulással a mindig jellegzetes szemüveget viselő Sylvia pedig végre több időt tölthetett élete szerelmével és társával, Bennel is, akivel 69 évig élt együtt szeretetben, egészen a férj 2018-ban bekövetkezett haláláig.

Gyászol a szakma és a világ

Weinstock halálhíre megrendítette a szektort. Sokan fejezték ki az érzéseiket a közösségi médiában is.

„50 éves volt, amikor a kulináris karrierjét elkezdte. Micsoda lecke arról, hogy sosem késő követni az álmainkat! Mindannyiunkat inspirált”

– fogalmazott például Marcus Samuelson, a Red Rooster séfje.

„Sylvia és én állandó nyers viccelődésben voltunk egymással. Rettenetesen fog hiányozni nekem” – írta a híres rendezvényszervező, Marcy Blum az Instagramján.

Padma Lakshmi, a Top Chef műsorvezetője egy személyes fotóval búcsúzott a legendától: Salman Rushdie-val való, 2004-es esküvőjére ugyanis Weinstock tervezte a tortát.

„Szomorúan értesültem róla, hogy a csodálatos Sylvia Weinstock elhunyt. Annyira szerettem őt” – írta a bejegyzésében.

„Az, hogy ismerhettem ezt a hihetetlen nőt, úttörőt és legendát, az egyik legnagyobb dolog az életemben”

– fogalmazott Bill Gates lánya, Jennifer. „Sylvia, az életkedved, a szenvedélyed, a kreativitásod és a nagylelkűséged sosem merül feledésbe. Örökké hálásak leszünk azért az ajándékért, amit adtál nekünk.”

További Weinstock-tortákért KATT IDE >>>

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra