Cikkek

Könyvv, film, sorozat. Beszereztük, elolvastuk, várjuk. Kultúrmorzsák a gasztronómia világából januárra.


A film, amit januárban várunk: a Szenvedély íze


A kivételes tehetségű szakácsnő, Eugenie és munkaadója, a nagy gourmet hírében álló Dodin Bouffant húsz éve alkotnak együtt a gyönyörű francia udvarház konyhájában. Különleges kapcsolatukból lenyűgöző gasztronómiai remekművek születnek, amelyek még a világ leghíresebb szakácsait is ámulatba ejtik. A két ember egyre mélyebben kötődik egymáshoz, de Dodinnak szembesülnie kell azzal, hogy Eugenie nem kíván feleségül menni hozzá. Főzni kezd a nőnek, hogy bizonyítsa: nem csupán feleséget, hanem egyenrangú társat keres benne…




A film a cannes-i filmfesztivál versenyprogramjában a legjobb rendezőnek járó díjat nyerte. Az 1885-ben játszódó film Marcel Rouff La Vie et la passion de Dodin Bouffant, gourmet (A szenvedélyes ínyenc) című regénye nyomán keletkezett, rendezője Anh Hung Tran (A zöld papaya illata, 1993, Norvég erdő, 2010), főszereplői Juliette Binoche és Benoît Magimel. A filmet a Loire-menti Segré-en-Anjou Bleu kastélyban forgatták. Ha valakinek, Juliette Binoche-nak jól állnak a gasztroszerepek, a Csokoládéban már bizonyított ilyen téren, ezért is várjuk ezt a kosztümös nagyeposzt. A film 136 perc.


A szakácskönyv, amit éppen forgatunk: Mautner Zsófia: A falusi konyhám (XXI. Század Kiadó)


Végre valami személyes! A könyvben Mautner Zsófi nagyszüleinek konyhája és csodavilága sejlik fel. A kulisszák még állnak, minden úgy van, ahogy az eltávozott felmenők hagyták Kunmadarason. Ebből az enteriőrből hozta ki a legjobbat Csáki Tünde enteriőrstylist, akinek munkája nyomán az ember rögtön vidéki házakat kezd keresni az interneten, mert a képek anélkül is, hogy azokon felsorakoznának az ételek, ízeket, illatokat, hangulatokat idéznek. A bútoroknak, a terítőknek, a konyhai eszközöknek itt valahogy máshogy van súlyuk és jelentőségük, mint a városban. Itt nem ódon módon állt meg az idő, hanem minden megy tovább a maga természetességében.





Nyugalom! A szerző nem kezdett el tyúkokat tartani, sem földet túrni, továbbra is Budapesten él, pörög a tőle megszokott fordulatszámon, ám menedékházában belassul és mellőzi az egyébként rá jellemző nemzetközi konyha fogásait. Nem hagyományőrző, hanem kortárs receptgyűjteményt ad az olvasó kezébe, amelyben felvonultatja a helyi alapanyagokat, köztük az alföldi kamillát, a kisújszállási vadrizst, a kölest. Mindezek bonyhádi zománcedényben készülnek, a gránitgyár étkészleteiben landolnak, az italok karcagi fátyolüvegpoharakba érkeznek. A szerző e falak között visszafogottan használja a drága húsféléket, előtérbe helyezi a gyűjtögetést, a tartósítást, a növényi táplálkozást. Az ételeket évszakonként tematizálja, könyve egy nyugalmasabb, etikusabb világba kalauzol.






A sorozat, amit éppen nézünk: Éljünk 100 évig, A kék zónák titkai


A Kék Zónák felfedezése világszerte milliókat indított el az egészségesebb és hosszabb élet felé vezető úton. A Netflix minisorozatában, melynek címe Éljünk 100 évig: A kék zónák titkai, Dan Buettner, az idősödés szakértője megmutatja a világnak azon pontjait, ahol az emberek különösen hosszú életkor várományosai lehetnek. Egyben ötleteket ad ahhoz, hogyan éljünk, mit együnk, hogy mi is egy hosszabb életkort élhessünk meg.




Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra

Kapcsolódó cikkek