Cikkek

Orbán Szilvia

2020. november 7.

keksz , bunker , apokalipszis , oreo

A népszerű márka Norvégiában építtetett magának „ítéletnapi” széfet.

2008 óta létezik egy hely, ahol egy esetleges globális katasztrófa esetére tárolják az élelmiszernövények magjait, ez a Spitzbergák Globális Magbunker. S ugyan hasonló céllal a világon mintegy 1300 további magbank működik, ezek túlnyomó része olyan országokban, amelyek valamilyen szempontból kockázatosnak tekinthetőek. A norvégiai magbank készletei éppen ezért csak végső esetben, vagyis csak akkor használhatók fel az eredeti tervek szerint, amikor a többi ilyen vészraktár már megsemmisült. A létesítményt, pontosabban az abban -18 °C-on tárolt gyűjteményt, a Global Crop Diversity Trust gondozza.


Ez, a hegy oldalába épített bunker tehát mintegy végső védelmi vonalként szolgál egy olyan időre, amikor a Földön kihalás veszélye fenyegeti a növényvilágot.

Az itt tárolt minták reményt adhatnak az életre akkor is, amikor különben nem sok esély lenne az életben maradásra.

Ez mind szép és jó, lesz zöldség és gyümölcs – de mi van a kekszekkel? Valami ilyesmi járhatott az oreósok fejében, amikor kipattant az ötlet: a nassolnivaló is megérdemelne egy széfet, ahol a népszerű finomság receptjét meg lehet őrizni az utókornak. A márka szerzett is egy darab földet – nagytestvére, a nemzetközi magbunker közelében – és „építkezésbe” fogott.

A napokban pedig jött a bejelentés, miszerint a Global Oreo Vault el is készült. Ha a rohamtempó még nem lenne elég gyanús, akkor a márka YouTube-csatornájára feltöltött videókból hamar leesik, hogy miről is van szó. A videók gunyoros-vicces-áldoku stílusa, a szakértőket és döntéshozókat alakító színészek katasztrófafilmekbe illő, drámai játéka láttán rájöhetünk, hogy a vállalat egy, a bolygónkat november elején valóban megközelítő, de veszélytelen aszteroidától akarja megmenteni a krémmel töltött kekszet, azután, hogy állítólag a Twitteren valaki feltette a nagy kérdést: jó, jó, de ki menti meg a kedvenc kekszemet?


A NASA Aszteroida Figyelő csapata még augusztusban osztotta meg hivatalos Twitter-oldalán, hogy egy „nagyon kicsi” meteor, név szerint a 2018VP1 november első hetében megközelíti a Földet. Ugyanakkor annak az esélye, hogy az űrtörmelék be is lép bolygónk atmoszférájába, mindössze 0,41 százalék, s ha ez megtörténne, akkor is a darabjaira hullana.

A széf tehát lényegében reklámfogás, de az tény, hogy az építményben egy „lehetséges apokalipszis” esetére tényleg tárolják az eredeti receptet, sőt, egy kisebb kekszkészletet is, ráadásul elég gondosan:

„Megtettük a szükséges óvintézkedéseket, és a sütiket mylarba, azaz egy speckó, feszített poliészterfilmbe csomagoltuk.

Ez a csomagolás -60 és 300 fok között képes megvédeni a kekszeket, vízhatlan, s nem engedi át a levegőt, és semmilyen ártó kémiai anyagot sem, így a bele csomagolt termékek akár évekig frissek maradhatnak” – magyarázta a márka, ami a bunker koordinátáit is megosztotta: 78° 08’ 58.1” N, 16° 01’ 59.7” E.

Azért a bemutató videó végére odaírták: „Maradj bohó! A tudósok szerint a 2018VP1 meteor nagyon pici, és nem jelent valódi veszélyt – mindenesetre mi nem kockáztatunk.”

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra

Kapcsolódó cikkek

Recept ajánló