Cikkek

Orbán Szilvia

2021. február 9.

Chasseuil , bor , gyűjtemény , kollekció , ritkaság , Louvre , múzeum , borospince

Az igazi kincseket rejtő, impozáns magánpincében a világ legritkább borai között sétálhat az érdeklődő.

Michel-Jack Chasseuilt a világ legismertebb gyűjtői között tartják számon. A 79 éves, francia úriember most minden érdeklődőnek szívesen bemutatja féltve őrzött palackjait – pontosabban mindenkinek, aki hajlandó a borospalackok látványáért kifizetni a 600 dollárnak (kb. 175 ezer forint) megfelelő beugrót. Chasseuil ugyanis múzeumot nyit a háza alatti pincében, amit egyszerűen csak a Louvre of wine, azaz a Borok Louvre-jaként aposztrofált.

Ki ő?

Michel-Jack Chasseuil az 1960-es években kezdte gyűjteni a borokat. Mára az egyik legismertebb kollekció az övé, és korábbi pincéjében olyan hírességek is megfordultak, mint például Albert monacói herceg vagy Tony Parker kosárlabda-csillag, csakúgy, mint több, vételi szándékkal érkező távol-keleti milliárdos.

Az ismertség ugyanakkor veszélyekkel is jár – ezt Chasseuil 2014-ben személyesen is megtapasztalhatta, amikor túszul ejtették, és fegyvert szegezve fenyegették, hogy árulja el, hogyan lehet átjutni a palackokat védő high-tech biztonsági rendszeren. Chasseuil elszántsága – ellentétben néhány ujjával – nem tört meg, és a tetteseket később elfogták.


A kollekcióról

Az idős gyűjtő terve meglehetősen excentrikus, de valószínűleg jól tudja, mit csinál – erre Chasseuil eddigi ténykedése garanciát jelenthet. A francia férfi jelenleg nagyjából 50 ezer palackos gyűjteménnyel rendelkezik, amelyet világszerte az egyik legértékesebbnek tartanak, míg magát az új borospincét is a világ egyik legszebbjeként emlegetik a hozzáértők.

Chasseuil 2011-ben könyvet is írt kollekciójáról (100 Vintage Treasures: From the World's Finest Wine Cellar), amelyben mintegy 250 oldalon keresztül mutatja be nem mindennapi kincseit.

Bár konkrétan a világ legdrágább palackja – egy 558 ezer dollárért (!) elkelt, 1945-ös évjáratú Romanee-Conti burgundi – nem a neves gyűjtő pincéjében lapul, de Chasseuil büszkélkedhet egy ugyanolyan évjáratú, másik Romanee-Conti burgundival… és ezen kívül még annyi más, elképesztő csemegének számító, nemes borral.


Az ötlet

Chasseuil évek óta munkálkodik már azon, hogy lenyűgöző gyűjteményének egy méltó helyen – Párizsban vagy Bordeaux-ban – találjon otthont, de felvetésére a megkeresett intézmények a várnál kevesebb érdeklődést mutattak. A céltudatos francia ezért a saját kezébe vette az irányítást, és magánbirtokán kezdte el a munkálatokat.

A megvalósítás

A La Chapelle-Bâtonban álló bormúzeum a hírek szerint imponáló: a 350 négyzetméteres, lakóház alá épített pince nem csupán egy tároló helyiség, de helyet kapott benne egy lobby, egy kávézó és egy kóstoló szoba is. Úgy tudni, hogy a teljes pince tavaly épült, és a megnyitását nyárra tervezik.

A múzeum építését Chasseuil állítólag néhány értékes palack eladásából finanszírozta, amelyért állítólag félmillió dollárt kapott. Ez az összeg azonban még mindig eltörpül az egész kollekció értéke mellett, amelyért egy érdeklődő egyszer 60 millió dollárt ajánlott, de szakértők szerint akár még ennél is többet érhet.


Sokak szerint mégis kérdéses, hogy az emberek hajlandóak lesznek-e megfizetni a borsos belépő árát. Chasseuil eltökélt, szerinte a kivételes gyűjtemény olyan örökség, amit meg kell őrizni az utókornak.

„Ha a borok elérik majd azt a kort, hogy többé már nem fogyaszthatóak, majd műalkotásokká válnak, ez ilyen egyszerű” – fogalmazott.

A gyűjtő azt is reméli, hogy a múzeum összességében a lakóhelyére és a környékre is nagyobb figyelmet irányít majd.

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra

Kapcsolódó cikkek