Arról, hogy vajon miért olyan a francia pékáru alakja, amilyen, számos legenda kering – az egyikben Napóleon a főszereplő.
Franciaországban a bagett szent dolog. Nem mindegy, hogyan visszük, nem mindegy, hogyan esszük. De a bagettet törvény is védi: az 1993-as határozat szerint csak ugyanott készülhet, ahol aztán el is adják, nem fagyaszthatják, és kizárólag csak lisztet, vizet, élesztőt és sót tartalmazhat.
A bagett világszerte sokak kedvence, de még a hazájában sem biztosak benne, miért éppen ilyen hosszúkás az alakja.
Egyesek úgy vélik, hogy a vékony alak annak „köszönhető”, hogy 1920-ban egy párizsi rendelet megtiltotta a pékeknek, hogy hajnali 4 óra előtt munkába álljanak, így viszont nem volt elég idejük a szokásos, dundi, kerekded veknik előkészítésére. A hosszú, vékony bagett viszont gyorsabban sült, és a frissen illatozó kenyérféle már a nyitás pillanatában is halmokban állhatott – a vásárlók nagy örömére.
Egy másik legenda viszont úgy tartja, hogy a bagett Bonaparte Napóleon nevéhez köthető. Végül is a világtörténelem egyik legismertebb alakjához annyi mindent kapcsolnak – és most nem csak a legnyilvánvalóbbra, a róla elnevezett pszichológiai komplexusra gondolunk – miért ne lehetne köze a bagetthez is? Szóval
A történet továbbgondolását mindenkire rábízzuk, inkább mutatunk két olyan receptet, amelyet kifejezetten bagettel érdemes kipróbálni.
Rákos kenyérpuding (Hugh Fearnley-Whittingstall receptje)
Hozzávalók:
- 25-30 dkg (tarisznya)rák hús
- 1-1 ek finomra aprított petrezselyem és snidling
- 2 ek frissen facsart citromlé
- csipetnyi cayenne
- ízlés szerint só, bors
- 115 g vaj (nem sózott) + valamennyi az edény kivajazásához
- 1 db 60 centis, egynapos bagett (a végei levágva, a többi 2 cm-es szeletekben)
- 4 nagy tojás
- 2,3 dl tej
- 2,3 dl half and half (kb. 10-12 %-os zsírtartalmú tej-tejszín keverék)
Elkészítés:
A sütőt melegítsük elő 180 fokra, és vajazzunk ki egy kb. 20x30 cm-es kerámia sütőtálat. Egy közepes tálban keverjük el a rákhúst a petrezselyemmel, a metélőhagymával, a citromlével, a cayenne-nel és ízesítsük ízlés szerint sóval, borssal.
A bagettszeleteket vajazzuk meg, és állítsuk a sütőtálba. Egy kanál segítségével egyenletesen tömjük közéjük a rákos keveréket.
Egy tálban keverjük el a tojásokat a folyadékokkal, illetve 1 tk sóval és fél tk borssal. A keverékkel aztán egyenletesen locsoljuk meg a bagetteket, és hagyjuk 10 percig állni.
Tegyük a tálat az előmelegített sütőbe és süssük 30 percig – amíg a teteje kicsit megpirul, és az öntet már nem lötyög. Tálalás előtt hagyjuk pihenni 10 percig.
Cukkinis-paradicsomos strata
Ez a recept az olaszok híres maradékmentő kenyeres-rakottasának, a stratának a franciás újragondolása.
Hozzávalók:
- 1 db 170 grammos bagett, vékony szeletekre vágva
- 60 ml extraszűz olívaolaj + valamennyi a locsoláshoz
- só, frissen őrölt bors
- 2 közepes cukkini, felkockázva
- 1 nagy hagyma, felkockázva
- fél tk kakukkfű, felaprítva
- 120 ml csirke alaplé
- 60 ml zsíros tejszín
- 4 közepes paradicsom, vékonyan felszeletelve
- 60 g reszelt Gruyere sajt
- 30 g frissen reszelt parmezán
Elkészítés:
A sütőt melegítsük elő 180 fokra. Egy nagyobb tepsiben rendezzük el a bagett szeleteket, és locsoljuk meg olajjal. Sózzunk, borsozzunk, majd süssük a kenyeret nagyjából 6 percig, míg szépen megpirulnak.
Egy sütőbiztos, 25 cm átmérőjű serpenyőben melegítsünk fel 2 ek olajat, adjuk hozzá a cukkinit, a hagymát, a kakukkfüvet, sózzuk-borsozzuk, és közepes-magas hőfokon, időnként kevergetve pirítsuk, míg a zöldségek kissé megpuhulnak (kb. 5 perc). Adjuk hozzá a csirke alaplé felét és a tejszínt, s ha szükséges, ismét sózzunk-borsozzunk, és az egészet hagyjuk rotyogni további 3 percig. Amint a szósz kissé besűrűsödött, vegyük le a serpenyőt a tűzről, és a mennyiség felét tegyük félre.
A maradék cukkinit egyengessük el a serpenyőben, szórjuk meg 2 ek Gruyere sajttal és 1 ek parmezánnal, majd az egészet takarjuk le egy réteg korábban megpirított bagettel. A félrerakott cukkinit most halmozzuk egy újabb rétegben a bagettre, szórjuk meg ismét a sajtokkal, és
a tetejét díszítsük koncentrikus körökben felváltva paradicsom szeletekkel, illetve bagettekkel.
A maradék sajtot szórjuk az egész tetejére, és locsoljuk meg a maradék 2 ek olajjal. Ha szükségét érezzük, sózzunk-borsozzunk ismét. A leves másik felét a serpenyő szélein most óvatosan öntsük az étel alá.
A serpenyőt tegyük a sütőbe, és süssük körülbelül 35 percig, míg a strata teteje szépen megpirul, és a paradicsom levet ereszt. Tálalás előtt hagyjuk pihenni legalább 10 percig.