Cikkek

Gonda Mariann

2021. december 17.

karácsony , rekord

A karácsony sokunk fejében szinonimája a túlzásoknak: túlvállaljuk magunkat, túl sokat költünk, túl sok ételt készítünk, túl sokat eszünk… Bűntudat ellen nézegessünk az ünnephez kapcsolódó rekordokat - aprócska kilengéseink a kanyarban sincsenek az alábbi őrületekhez képest.

A Guinness Rekordok Könyvét böngészve számtalan érdekességre bukkanhatunk, a karácsonyi készülődés pedig láthatóan jó apropót szolgáltat a világcsúcs-kísérletekhez. Az ünnephez szervesen kapcsolódó kulináris hagyományok kifogyhatatlan forrásai a néha egészen elképesztő ötleteknek.

Mézeskalács nélkül nincs karácsony

A mézeskalács házikó készítése sok családban évről-évre visszatérő hagyomány. Ezt is ki lehet maxolni, akár méretről, akár darabszámról van szó.


A legnagyobb - mintegy 1110,1 köbméteres - mézeskalács házat a texasi Bryan hagyományőrző klubja építette fel 2013. november 30-ára. A 18,28 m hosszú, 12,8 m széles és 3,07 m magas építménybe egy nagycsalád kényelmesen beköltözhetett volna, ehelyett a látogatókat 2-3 dolláros belépődíj fejében a Télapó fogadta. A felhasznált alapanyagok 90 százaléka felajánlásokból származott, az összegyűlt több mint

150 ezer dolláros adományt pedig a helyi Szent József Kórház új trauma központjának építésére ajánlották fel.

A szabályoknak megfelelően a ház ehető volt és a számítások szerint csaknem 36 millió kalóriát tartalmazott!

A legnagyobb mézeskalács falu kategóriájában két rekordot is feljegyeztek.


A New York állambeli Corona városban Jon Lovitch tartja a legtöbb épületből - 2017 óta szám szerint 1251 darabból - álló mézeskalács falu rekordját, ezzel harmadik alkalommal döntötte meg saját korábbi csúcsát.


A legnagyobb alapterületű mézeskalács falu a mexikói Playa del Carmen településen az El Dorado Royale by Karisma spa resort jóvoltából valósult meg 2015 decemberében. A hotelkomplexum 16 séfje dolgozott a 14,72 x 5,99 m kiterjedésű alkotáson, amelynek 216 elemeit a Yucatán-félszigeti városok tipikus épületeiről mintázták.


Édesszájúaknak

Számos országban a karácsony hagyományos süteménye a fatörzs, a leghosszabb fatörzs rekordját egy 1136,36 méteres torta tartja, amelyet 2018 decemberében a libanoni Mayfoukban készítettek a karácsonyváró ünnepségek keretében.

A mi püspökkenyerünkhöz hasonló sütemény a német kultúrkörben a Christstollen vagy Krisztuskalács, amely formájában, megjelenésében a bepólyált Kisjézust szimbolizálja.


A hollandiai Haarlem városban 2010. december 10-én jegyezték be a leghosszabb stollen rekordját. A 72,10 méteres sütemény egy darabban készült a helyi vasúti pályaudvaron a Lidl munkatársainak közreműködésével, az előkészületek 2 és fél órát vettek igénybe csakúgy mint a kalács sütése.

A britek karácsonyi pudingjából az eddigi legnagyobb 3,28 tonnát nyomott, 1992 júliusában a Lancashire megyei Aughton falu lakói készítették és mutatták be a helyi puding fesztivál keretében. A hatalmas mennyiségek miatt a szokásos konyhai eszközök helyett építőipari gépeket vettek igénybe a tészta összekeveréséhez és mozgatásához.


A vízkereszthez és a háromkirályokhoz kapcsolódó hagyomány New Orleans környékén a king cake, amely spanyol ajkú területeken rosca de reyes néven ismert, de megtalálható más országok ünnepi repertoárjában is. Formáját és elkészítési módját tekintve is számos változata létezik, de mindegyikük közös jellemzője a tésztába rejtett figura, amelynek szerencsés megtalálója lesz az ünnep királya.


A legnagyobb királytorta rekordja 2010-es, a new orleans-i Haydel pékség nevéhez fűződik. Az 1847,68 kg súlyú mázzal bevont és díszített süteményt 28 teljes munkaidős alkalmazott 3 és fél napig készítette.

A 805,58 méter hosszú kalács körbeérte a Superdrome sportcsarnokot,

felállításához 40 ember 9 órás munkája kellett. Készült egy “csak” 1845,46 kilós második sütemény is, ezekhez képest a korábbi csúcstartó a maga 1363,95 kilójával labdába sem rúghatott.


A legmagasabb torta rekordját a Hakasima-Nilasari Culinary School tartja, a gigantikus süteményt a jakartai Senayan City bevásárlóközpontban állították ki 2008 adventi időszakában. Magassága 33 m volt, átmérője 9 m, 20 tonnát nyomott, elkészítéséhez 1750 kg porcukrot, 1620 kg cukrot, 1620 margarint, 162 kg tejport, 243 kg kakaót, 100 l cukorszirupot és 3240 tojást használtak fel.

Észak Portugáliában népszerű karácsonyi édesség az aletria, egy cérnametélttel gazdagított, fahéjjal megszórt tejpuding.

A 2010-es rekordkísérlet a portói Trindade metróállomáson zajlott és a Milaneza, az egyik legnépszerűbb portugál tésztagyártó támogatta.


A legnagyobb aletriát 20 szakács 10 adagban főzte meg, majd egy erre a célra készült, digitális mérlegekkel felszerelt fémedényben tálalták a 357 kilónyi finomságot. Az édességet a jelenlévők között ingyen szétosztották, az akcióhoz kapcsolódó adománygyűjtő kampány pedig 100 ezer euró bevételt hozott a Portugál Rákellenes Ligának.

Bőséges menü

A legbőségesebb karácsonyi éttermi vacsorát 2013-ban az Egyesült Királyságban, Redditch-ben szolgálták fel, az egyszemélyes adag 9,6 kilós volt - pulykát, sárgarépát, paszternákot, brokkolit és karfiolt, pirított burgonyát, baconbe tekert kolbászkákat és 25 szem kelbimbót tartalmazott.

Bárki ingyen fogyaszthatta (volna) el, aki egyedül, 45 perc alatt képes végezni vele.

A The Duck Inn pub az eladott menükből befolyt bevételt az Élelmiszerbanknak továbbította.


Akiknek a hivatásuk az evés

A fenti világcsúcs kísérletek minden esetben jótékony célt szolgáltak, de legalábbis emberek százait, ezreit lakatták jól. A “leggyorsabb…” kategória azonban egészen másról szól: adott mennyiséget a legrövidebb idő alatt vagy adott idő alatt a legnagyobb mennyiséget kell befalni. Lássuk be, hogy itt szó nincs kulináris élvezetről és látványnak sem túl vonzó - de a rekord bejegyzésének nem feltétele, hogy értelme legyen.

A logikának az is ellentmond, hogy

a versenyevők számottevő többsége átlagos testalkatú, sőt némelyikük kifejezetten fitt

- és akárcsak a legkülönbözőbb sportágakban, világranglista helyezésekben mérik teljesítményüket.

Az 1 perc alatt elfogyasztott stollen rekordját André Ortolf tartja, aki a németországi Krumbach-ban 2018-ban 336 grammnyi kalácsot tömött magába.


Egy adventi kalendárium összes csokoládéját egyszerre megenni - nos, ez épp ellentétes a naptár koncepciójával, de néha megesik. Amit azonban Kevin Strahle, alias L.A. Beast (A los angeles-i Szörnyeteg) csinál, az nem mindennapi. 2017-ben a Guinness World Records new yorki irodájában 1:27:84 perc alatt sikerült abszolválni a feladatot. A legnagyobb kihívást nem is a csokoládé mennyisége, hanem az összpontosítás jelentette: az ablakokat a számozás sorrendjét betartva kellett kinyitni.

Strahle egyébként hivatásos versenyevő, 2012-ben a világranglista 16. helyét sikerült megcsípnie és számos egyéb kihívás fűződik a nevéhez, amelyekről YouTube csatornáján számol be.


Ha azt gondolnánk, hogy a versenyevésben csak a férfiak jeleskednek, íme egy ellenpélda: a brit Leah Shutkever, 18-szoros Guinness-csúcstartó a 3 darab mince pie (gyümölcsös pite) elfogyasztásának gyorsasági rekordere, mindössze 52,21 másodpercre volt szüksége a mutatványhoz.

Ezekhez képest kifejezetten mértéktartóak vagyunk, nem igaz?

Forrás: Guinness World Records