Kitzinger Szonja
2024. február 27.Mit együnk, igyunk, nézzünk, olvassunk, hová menjünk? Ebben segít alábbi ajánlónk a gasztronómia szerelmeseinek.
MINDENT A FEKETE LEVESRŐL
Minden eddiginél több kiállító érkezett az idei KávéBár Bazárra, melynek idén is a Millenáris B csarnoka adott otthont. Úgy tűnik, a jelenlegi gazdasági környezetben is erősödik a különleges kávék hazai piaca, de az elsőszámú hazai kávéfesztiválon nemcsak kispörkölők, hanem jól ismert kereskedelmi márkák is részt vettek. Február utolsó hétvégéjén a szakma és a kávérajongók megismerkedhettek a legújabb gépekkel, kávés eszközökkel, és a kávépörkölők legfrissebb újdonságaival a világ legjobb termőterületeiről. Tovább erősödött a prémium italok seregszemléje is a rendezvényen, ahol számos kísérőeseménnyel, köztük ingyenes vezetett kóstolókkal, extra limitált létszámú exkluzív kóstolóprogramokkal, versenyekkel és szórakoztató programokkal készültek a szervezők. A trendek szintjén kiderült, hogy a világos vagy médium pörkölkésű pörkölésű kávéknak áll a zászló.
MOST ÉRDEMES REGISZTRÁLNI
És, ha már kávé. 2024. március 13-án 18 órától Kávéházi beszélgetések a Magyar Konyha főszerkesztőjével, Vinkó Józseffel a Pénzmúzeumban. Vinkó Józseffel az apropót a nemzeti ünnephez igazította a Pénzmúzeum, a téma a Pénzmúzeum kávéházi terében mi más lehetne, mint a forradalmi kávéházak, illetve a reformkor gasztronómiája? A reformkorban, ha valami, úgy a változás biztosra vehető volt. Az öntudatra ébredt nemzet táplálkozásában is felvett új szokásokat. Sétáljunk egyet képzeletben a reformkori Pest-Budán, utazzunk el vidékre, lessünk be az írók-költők, a szegény emberek és az arisztokrácia konyháira, hogy kiderüljön, milyen ételek adtak muníciót a forradalmi hevülethez. A jelentkezés ide kattintva lehetséges.
VESZI A LAPOT?
Gyűjtők figyelmébe ajánljuk, keddig még megvásárolható a Magyar Konyha január-februári száma. A lapban külön fel szeretnénk hívni a figyelmüket három új rovatunkra. A Gasztroséták egy-egy utca gasztrokínálatát vizsgálja meg és naplózza. Ebben a számban szerzőnk, Dénes Judit a budapesti Népszínház utcát térképezte fel. Vegavigalom rovatunkban Száraz Zsuzsanna segíti főzni azokat az olvasóinkat, akik a vega/vegán életmódot igyekeznek követni. Szabi, a pék is ebben a lapszámunkban debütált. Első alkalommal arra tanítja az olvasókat, hogyan süssünk virágfánkot. Keddig még megvásárolható a lap, utána már csak szerkesztőségünkben! Akinek már megvan, dőljön hátra szerdáig, akkor érkezik márciusi lapszámunk, ahol már a húsvétra fókuszálunk.
VITA EGY RECEPT KÖRÜL
A Financial Times közölt a napokban egy érdekes cikket, miszerint Delhiben három rivális étterem pereskedik azért, hogy elmondhassa magáról, az eredeti vajas csirkét bizony ő találta ki. Hogy van-e ennek jelentősége egy olyan recept esetén, amelyen az elmúlt évtizedek alatt mindenki alakított, s amely ma India fő exportcikke, nem tudjuk. Az ügy büszkeségi kérdés, nyilatkozta az egyik étterem tulajdonosa. Az eset végkimenetelére kíváncsiak vagyunk, addig is, megosztunk önökkel egy vajas csirke receptet. Aktuális lapszámunkban interjút közöltünk Ranjeet Singh Dhillonnal, az Indigo, az Indigo Express és a Bombay éttermek tulajdonosával, tőle van a recept. Ő lassan húsz éve etet minket autentikus indiai ételekkel és az elsők között kínált alternatívát Budapesten a vegetáriánusoknak. Az étel kapcsán megerősítette: a vajas csirke világszerte az egyik legnépszerűbb indiai étel. Titka a hosszú és türelmes főzési időben, illetve a különleges fűszer-kombinációban rejlik.
Indiai vajas csirke
Hozzávalók (4 személyre):
800 g csirkemell, 200 g joghurt, 40 ml mustárolaj, 20 g őrölt deggi chili, 8 g só, 80 g gyömbér-fokhagyma paszta, 20 g őrölt kömény, 20 g őrölt koriander, 1 kg héj nélküli, felkockázott friss paradicsom, 400 g vöröshagyma, 320 g kesudió, 4 g zöld kardamom, 4 g babérlevél, 120 g dinnyemag, 8 g fahéjrúd, 80 ml olaj, ízlés szerint gyömbéres fokhagymapaszta, 20 g őrölt kömény, 20 g őrölt koriander, 4 g garam masala fűszerkeverék, 40 g méz, 40 g tejszín, 8 g kasoori methi, 60 g vaj
Elkészítése:
1. lépés – Pácolás
A csirkemelleket tegyük egy tálba. Keverjük össze a joghurtot, a mustárolajat, az őrölt deggi csilit, a sót, a gyömbér-fokhagyma pasztát, az őrölt köményt, a kasoori methit, a garam masalát és az őrölt koriandert. Alaposan dolgozzuk el a csirkén, és hűtőben, lefedve hagyjuk pihenni egy éjszakán át.
2. lépés – Mártás
Egy edényben forrósítsunk fel 2 liter vizet. Adjunk hozzá apróra vágott vöröshagymát, friss paradicsomot, kesudiót, zöld kardamomot, babérlevelet, dinnyemagot, fahéjrudat. Forraljuk a mártást 2 órán keresztül, majd turmixoljuk össze a hozzávalókat. Turmixolás előtt a babérleveleket vegyük ki a mártásból, vagy használjuk őrölt formában.
3. lépés – Befejezés
Egy másik serpenyőben hevítsünk olajat, és adjunk hozzá gyömbéres fokhagymapasztát. Melegítsük fel, majd hagyjuk kihűlni a pasztát. Adjunk hozzá őrölt köményt, őrölt koriandert, garam masalát, sót, kasoori methit, zöld kardamomport és mézet. Keverjük össze mindezt a korábban elkészített mártással. Főzzük a mártást addig, amíg sűrű lesz, majd adjuk hozzá a sült csirkét, és hagyjuk forrni. Végül a finomabb ízekért keverjünk tejszínt és vajat a mártásba.
Tálalás:
Tálaljuk a vajas csirkét tejszínnel és vajjal díszítve. Köretként kínáljunk hozzá rizst vagy indiai lepénykenyeret. Csirkemell helyett paneert is használhatunk, így vegetáriánus változatban is elkészíthetjük az ételt.