Életmód

Orbán Szilvia

2020. december 21.

sütő , hack , tippek , trükkök

A konyha egyik szürke eminenciása a sütő, amit sokan teljesen mellőznek a mindennapokban, de ha használják is, ritkán kapja meg az őt megillető elismerést.

A sütő egy kiváló konyhai igásló: benne sül a legjobb, legropogósabb sültcsirke, a legcsokisabb keksz, és a világ legsajtosabb rakott tésztája – de ezeket a szinte magától értetődő feladatokat sem mindegy, hogy milyen hatásfokkal, időráfordítással végzi el. Sokat számít persze a sütő évjárata, márkája vagy típusa is, de van néhány olyan egyszerű trükk és tipp, amivel bármelyik sütő teljesítménye látványosan javítható, ami végső soron nekünk segítség, főleg az év végi hajrában. Mutatunk néhányat:

Az előmelegítési idő csökketése


Ugyan ma már sok sütő rendelkezik úgynevezett gyorsfelmelegítő funkcióval, de akkor sem kell elkeseredni, ha a mi berendezésünknél ez nem elérhető. Ha ugyanis van a sütőn grill funkció, azt bekapcsolva remekül lerövidíthető az eszköz felmelegedésével töltött idő: egyszerűen csak kapcsoljuk grill állásba a sütőt 3-5 percre, és

a fűtőszálak által sugárzott, nagyjából 300 fokos hőmérséklet nagyon gyorsan felmelegíti a belső teret,

ahelyett, hogy hosszú percek telnének el a kellő, 160-200 fokra való felmelegedéssel – hirtelen betoppanó vendégek esetén kifejezetten hasznos praktika.

Ha száraz a kenyér


Amennyiben pár napja sikerült túltárazni magunkat a kenyeres pultnál, és ennek most az az eredménye, hogy a kenyértartóban egy önvédelmi eszköznek is beillő keménységű bagett figyel, több lehetőségünk is akad: készíthetünk belőle például házi zsemlemorzsát vagy krutont – vagy alig néhány perc alatt varázsolhatunk belőle újra friss, ropogós harapnivalót. Ha ez utóbbit választjuk, csak

futtassuk át hideg víz alatt a veknit (csak annyira, hogy a belseje ne ázzon el, csupán a külső héj legyen nedves), és tegyük a kenyeret 5 percre a 180 fokos sütőbe.

Aki még nem próbálta, meg fog lepődni, milyen könnyen lehelhető második élet a pár perce még kőkemény pékáruba.

Hagyma karamellizálás


Ha nagyobb mennyiségű hagymát kell karamellizálnunk, az a tűzhelyen egy örökkévalóságba telhet – ilyenkor is csodás szolgálatot tehet a jó öreg sütő, ami felett nem kell állni, sem kevergetni, hanem önállóan teszi a dolgát. Egy sütőlapon egyszerre akár 4-5 nagyobb fej vöröshagymát, vagy ennek megfelelő mennyiségű más hagymafélét is gond nélkül karamellizálhatunk. Csak sózzuk, borsozzuk, és locsoljuk meg némi olajjal a vastagabbra szeletelt hagymát. (Az alapízt feldobhatjuk még pár fokhagymagerezddel és/vagy néhány hajtásnyi kakukkfűvel, de akár egy-két evőkanálnyi barnacukorral is.)

A fűszeres-olajos szeleteket aztán vékony rétegben, egyenletesen rendezzük el a sütőlapon, alufóliával takarjuk le, és nagyjából 50 percig süssük 190 fokon. A hagymákat a sütési idő alatt 2-3 alkalommal forgassuk át, majd ha szükségét érezzük, végül, a fóliát levéve, a grill funkció használatával 1-2 percig pirítsunk is rájuk.

Hőlégkeveréssel a recept is változik

A receptek – hacsak nem egy speciális oldalon találtuk őket – általában a hagyományos sütőkhöz íródnak, így ha konvekciós, légkeveréses sütővel rendelkezünk, fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a receptben leírt sütési idők és hőmérsékletek nem feltétlenül nekünk szólnak.

Az ilyen sütőkben vagy ilyen programot használva az ételek ugyanis – a hagyományos sütéssel összevetve – nagyjából 20 százalékkal gyorsabban elkészülnek.

Hasznos tipp, hogy hőlégkeverés esetén a receptben írt hőmérsékletet mérsékeljük 5-10 fokkal, és az ételt a sütési idő háromnegyedénél mindig csekkoljuk le, éppen hogyan áll – így elkerülhető a gyakran elkövetett hiba, a túlkészítés.

Ne nyitogassuk!

Egyértelműnek tűnik, hogy ne nyitogassuk folyton a sütő ajtaját, mégis sokan beleesnek ebbe a hibába.

A túlzott kíváncsiság nem csak szuflék és piskóták esetén végzetes, de valójában egyetlen ételnek sem tesz jót.

Egy-egy nyitogatás alkalmával, tartson is az bármilyen rövid ideig, a beltér nagyon gyorsan veszít a hőmérsékletéből, alkalmanként akár 5-10 fokot is. A bekukkantás után a sütőnek újra fel kell fűtenie magát a beállított hőmérsékletre, és ez hatással van a sütési időre is, szóval jobb, ha nem kíváncsiskodunk, vagy ha nem bírjuk megállni, hogy időről időre a sülő finomságokban gyönyörködjünk, kapcsoljuk be a sütővilágítást, és mozizzunk inkább kívülről.

Nem mindegy, melyik emelet



Tényleg nem mindegy, hogy melyik pozícióba csúsztatjuk a sütőrácsot vagy tepsit. A sütőkben nem csak azért van több emelet, hogy a nagyobb dolgok is beférhessenek, hanem azért is, mert

minden ételtípusnak megvan az ideális helye a sütőben, ahol az elkészüléséhez szükséges, optimális hő éri.


Általánosságban: a legfelső tálcahelyek leginkább grillezéshez valók, a középsők kekszek, piskóták, raguk készítéséhez ideálisak, míg az alsó emeletek nagyobb, vastagabb húsokhoz. Több tepsi használata esetén érdemes egyenletesen elosztani a teret, hogy minden sütőedény körül megfelelő legyen a meleg levegő keringése.

Kelesztés



Nyáron a kelesztés igazán nem nagy ördöngösség, de most,

télen a lakás levegője már lehet, hogy nem elég meleg ahhoz, hogy a kenyér – vagy más élesztős – tészta kellően megkeljen.

A sütő ilyen esetekben is kiváló szolgálatot tehet.

Ha a sütőnkön nincs külön gomb vagy állás a kelesztéshez, jól beválik az is, ha a következőképpen járunk el: a hideg sütőbe, a legalsó sínbe tegyünk egy üres tepsit, és öntsünk bele nagyjából 7 dl forró vizet. Egy másik tepsit csúsztassunk a középső emeletre, s erre tegyük – egy lefedett edényben – a kelesztendő tésztát, a hőmérsékletet pedig állítsuk 25-30 fokra. Máris kész az állandó meleget és párásságot biztosító, ideális kelesztési környezet.

Nem mindegy, miben

Lehet, hogy van pár olyan megbízható edényünk, amire minden körülmények között esküszünk, és már-már szertartásosan használunk, pedig nem mindegy, miben sütjük az ételt – ez ugyanis nagyban befolyásolja a kész fogás állagát és megjelenését.

Az edény anyaga, bevonata, sőt, még a színe is hatással lehet a benne készülő ételre,

így például egy sötét színű fémedény több hőt nyel el, így a benne sülő étel is hamarabb megbarnul, a fényes edények ugyanakkor jobban visszaverik a hőt, aminek az eredménye világosabb színű étel lesz (sokak szerint a piskóták, kekszek sütése esetén ezért ajánlott inkább világosabb sütőformát választani). Az üveg sütőedényeket – lévén rendkívül jó hővezetők – érdemes a kevésbé faxnis ételeknek, például morzsasütinek, rakott tésztának fenntartani, egyúttal 5-10 fokkal alacsonyabb hőmérsékleten használni. A kerámia sütőedények híresek egyenletes hővezető képességükről, így azok csodásak laktató, tartalmas egytálételek, casserolek, de akár fahéjas tekercsek készítéséhez is.

Illatorgia


Gyorsan szeretnénk mesésen otthonos, hívogató hangulatot varázsolni a lakásba? A sütő ilyenkor is jó szolgálatot tehet – és nem csak úgy, hogy gyorsan összedobunk egy adag narancsos-fahéjas linzert.

Ha vannak illóolajaink, egy rapid fortéllyal perceken belül megidézhető hasonló légkör:

tegyünk egy tűzálló tálba, 15 percre,140-150 fokra előmelegített sütőbe egy evőkanálnyi citrom vagy vanília kivonatot, és a betoppanó vendégeket fantasztikusan meghitt hangulattal fogadhatjuk.

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra