Argentínában lényeges különbséget tapasztaltak a borospincében és a tengerben érlelt borok között – az utóbbi javára.
Korábban egy palack bor csak akkor került az óceán mélyére, ha egy szerencsétlenül járt teherhajó rakományaként a tengeri járművel együtt elsüllyedt. A sós vízben való érlelés azonban a mai borászatban mármint gyártási innováció tűnik fel, és az eredmények meglehetősen biztatóak.
Egy argentin borászat legalábbis el van ragadtatva az első eredményektől, írja a FoodAndWine.
A Rio Negro térségében működő Wapisa még tavaly jelentette be, hogy izgalmas kísérletbe kezd:
2017-es Malbec-cuvée-jének 1500 magnum palackját meríti víz alá, átlagosan 6-15 méter mélységbe, Las Grutas partjainál.
„Arra voltunk kíváncsiak, hogy a tengeri érlelés vajon képes-e arra a bravúrra, hogy az újbort az érett borok erényeivel ruházza fel” – magyarázta a Decanternek a borászat alapítója, Patricia Ortiz.
A Wapisa weboldalán olvasható leírás szerint, a tengerben való érlelés előnye, hogy állandó, egyenletesen alacsony hőmérsékletet biztosít, amelyet kiegészít a víz nyomásából eredő, a hagyományostól eltérő borászati élmény.
„A tudósok azt állítják, hogy egy évnyi tengervízben való érlelés körülbelül három esztendőnyi hagyományos, pincében való érleléssel ér fel.”
A Decanter egyébként rámutatott, hogy a víz alatti érlelés egy egyre népszerűbb trend a nagyvilágban, erre utal legalábbis, hogy a technológiának már világkongresszusa is volt 2019-ben, sőt, a következőt is szervezik: az esemény honlapján az áll, hogy idén majd Spanyolországban találkozik a témára nyitott borásztársadalom.