Magyar ízek

Támogatott tartalom

2021. július 26.

Csirke, pulyka, liba, gyöngytyúk, kacsa vagy fácán? A grillételek kedvelt alapanyaga a baromfi: ízletesek, könnyen és gyorsan elkészíthetők, azok is szívesen teszik fel a rácsra, akik még nem szereztek tapasztalatot ezzel a sütési eljárással.

A szárnyasok húsa nem csak finom, hanem az emberi szervezetnek is hasznos: fontos fehérje és ásványi anyag-, sőt kiemelkedő vitaminforrás is: B1, B2, B6 és E vitamin található benne. A baromfihúsok fehérjetartalma a 25 százalékot is megközelítheti.

Előnyük, hogy a kedvező tulajdonságaikat, ízjegyeiket elkészítésük során is megtartják, legyen az sütés, főzés, párolás – az eredmény finom lesz. Sütés közben jelentős mennyiségű vizet veszítenek, így tápanyag-tartalmuk koncentrálódik, emellett zsírtartalmuk elegendő ahhoz, hogy más zsiradékok és olajok hozzáadása nélkül, önmagukban süthetők legyenek. Gondoljunk csak a remek, imádott grillcsirkére! A kötőszövetbe lerakódó csekély zsír miatt a hús ízletesebb és főképp porhanyósabb lesz.

Forrás: Agrármarketing Centrum

Tudta?

Az utóbbi években a többszörösen telítetlen zsírsavak közül az omega-3 zsírsavak - a táplálkozásban betöltött védő szerepük miatt - az érdeklődés középpontjába kerültek. Az állati eredetű táplálékok közül a halak, vadon élő állatok és a csirke zsírjában vannak jelen. Klinikai vizsgálatok szerint e zsírsavak rendszeres fogyasztása bizonyos betegségek kialakulásának veszélyét (például a koszorúér betegségekét) nagyban mérsékli. Ezek a zsírsavak gátolják a trombózisok, valamint a rendellenes szívműködés bekövetkezését és vérnyomáscsökkentő hatásuk is van.

Forrás: Agrármarketing Centrum

Hogyan grillezünk?

A grillezésben az a jó, hogy azok is nekiállhatnak, akiknek nincs otthon drága, profi felszerelésük – az évezredes konyhatechnika sima parázs fölött, nyársakkal indult. A mai napig nekiállhatunk egy laza vadkempingezéskor vagy a teraszra telepített modern grillekkel egyaránt – ha figyelünk a részletekre, a végeredmény mindig tökéletes lesz.
  • Ajánlott jó minőségű, friss alapanyagokat használni.
  • Baktériummentesen - soha ne tároljuk napon a húsokat, érdemes a hűtőből egyenesen a rácsra vinni a húst.
  • Kerüljük a túlhevítést - elektromos grillen történő grillezéskor a grillsütő lapja könnyen túlhevülhet. Ebben az esetben, ha grillezéskor a grillsütő lapja túl magas hőfokú, akkor könnyen előfordulhat, hogy a grillsütő sütőlapjára helyezett ételek külső része megég, míg a belseje nyers marad. Egy hőfokszabályzóval ellátott grillsütővel azonban nem kell a túlhevítés miatt aggódnunk, hiszen a grillsütő a grillezés alatt végig garantálja a kívánt hőfokot. Parázs fölött is szabályozhatjuk a hőmérsékletet – nem mindegy, milyen magasan van a hús, sőt az sem, hogyan osztjuk el az izzó alapot.
  • Fontos az előkészület - az ételtől függően a pácolás 1- 3 napot vesz igénybe, baromfi esetében viszont már csak pár óra is hatásos. Érdemes felkészülni előre, a húsokat időben ajánlott bepácolni. A grillezés megkezdése előtt pedig alaposan át kell törölni a grillsütőt is. Koszos, ráégett maradékokkal az eszközön ne dolgozzunk, kifejezetten káros anyagok kerülhetnek a szervezetünkbe.
  • A fűszerezés elhagyhatatlan - tegyük egyedivé a grillezést különböző fűszerek használatával. A fűszereket tehetjük a pácba vagy akár közvetlenül a sütés előtt a húsra.
  • Sütés - A kisebb, szeletelt baromfi húsokat 150-200 Celsius-fokon javasolt sütni, de természetesen magunk is kitapasztalhatjuk a grillezés fortélyait ízlésünknek megfelelően. Érdemes hőmérő segítségével ellenőrizni a hőmérsékletet.

Húsok a grillen

Optimálisan körülbelül 10-12 milliméter vastag szeletekkel érdemes dolgozni, különben előfordulhat, hogy a belseje nem sül át rendesen. Egy másik aranyszabály, hogy
a húst ne szurkáljuk villával, mert kifolyik a leve, inkább használjunk erre a célra kifejlesztett eszközöket, lehetőleg lapátot vagy csipeszt.
A húst ne nyomkodjuk, nem esik jól neki: ha a belső nedvek eltávoznak, kiszárad. Ha biztosak szeretnénk lenni benne, hogy a belseje is jól megsült, inkább használjunk húshőmérőt.

Forrás: Agrármarketing Centrum


A mellszeletek hamar kiszáradnak – vigyázzunk arra, hogy ne hőkezeljük túl. A combokat, hogy egyenletesen átsüljenek, akár ki is filézhetjük: a pár perc plusz munka megéri, és a csontok sem mennek veszendőbe, hisz pár zöldséggel egy remek alaplevet vagy húslevest tehetünk fel a tűzhelyre!

Ha fanyársakat használunk, legalább fél óráig érdemes hideg vízbe áztatni a sütés előtt. Ha olajjal is bekenjük, biztosan nem ragad rájuk a megsült étel.

A nagyobb szelet húsokat érdemes fogyasztás előtt pár percet pihentetni,
hogy a nedvek a helyükre rendeződjenek és a fogás jó állagú, szaftos legyen.

Csípős grillcsirke

Bereznay Tamás receptje

Hozzávalók:

  • 1 db 1,2 kg-os csirke
  • 1 tk darált gyömbér
  • 1 tk darált citromfű
  • 1 tk darált fokhagyma
  • 1 tk Cayenne-bors
  • 3 ek étolaj
  • 1,5 dl paradicsomlé
  • 1 db citrom leve
  • 1 tk só
  • 50 dkg parázsburgonya
Elkészítés

Adag: 2 főre

A fűszereket, a sót, az olajat és a citromlevet elkeverjük a paradicsomlével. A csirkét a mellénél úgy vágjuk ketté, hogy közben kivágjuk a mellcsontot.

A fűszeres páccal mindkét oldalát bekenjük, és izzó grillrácsra fektetjük a bőrös felével.

Mellé tesszük a megmosott burgonyákat is. Kb. 5 percenként megforgatjuk, közben a maradék páccal kenegetjük. Nagyjából 25 perc alatt elkészül a burgonyával együtt.

További információ az Agrármarketing Centrum közösségi média felületein és a kampány weboldalán található.


Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra