Megjelent a Magyar Konyha dupla száma, benne a Balatoni Gasztrokalauz 300 hellyel, 61 új célponttal. Megmutatunk néhány gyöngyszemet. Most az idén 20 éves Kalóz Strandbisztró történetét meséljük el, amely igazi tündérmese nehézségekkel és harcsa&krumplival.
A mese 2003-ban kezdődik, amikor Attila – válogatott röplabdázó – befejezte karrierjét és új kihívások után nézett. Valami olyat keresett, ami olyan mint a sport. Az ember soha nem lehet elégedett, mindig azt keresi, hogyan lehetne minden tökéletesebb, a siker pedig így sem biztos. A vendéglátás mellett döntött. A testvérével Fövenyesen megnyitotta a Vén Kalóz nevű strandbüfét.
Nem a legjobb évet választotta. Ekkortájt tűntek el a németek a Balatonról meg a víz a mederből. Az autópálya megtelt a következő óriásplakátokkal: Vár az Adria! Irány Horvátország! Az utcák házai pedig feliratokkal: Eladó!
Attila 2004-ben találkozott Nikivel, akivel összekötötték az életüket. Niki televíziós szerkesztő volt, Borbás Marcsi műsorait gondozta. Emiatt jól ismerte a gasztronómiai trendeket, részesévé vált annak az időszaknak, amit manapság úgy hívunk: a magyar gasztroforradalom évei.
A Kalóz elketyegett a háttérben, közben a házaspár építette budapesti karrierjét. Aztán 2014-ben úgy döntöttek, hogy a Kalóz új irányba fordítja a vitorlákat. Felvették a strandbüfé első séfjét, Szabó Zoltánt, a Gundel Vendéglátó Szakközépiskola oktató tanárát. Felkerültek a táblára a kézműves burgerek és a kovászos uborka leves.
2014 azért megkerülhetetlen a balatoni vendéglátás almanachjában, mert ebben az évben rekordmennyiségű eső esett a tóparton. A meder megtelt vízzel, de nem volt, aki fürödjön. Ráadásként a Fövenyesi strand ebben az évben lett fizetős. Az ott élők sztrájkba léptek, nem mentek le a partra. Ez lett a veszteségek éve.
Újra összeült a családi tanács, ugyanis el kellett dönteni a dilemmát: eladás vagy továbbfejlődés. A továbbfejlődés mellett döntöttek. Nem érthető miért, de így döntöttek. Elengedték a lángos-hekk-palacsinta szentháromságát. Kitalálták a harcsa&krumplit, amellyel megnyerték az első „Év Strandétele” versenyt. A fogást a Kalóz séfje Heston Blumenthal receptje alapján fejlesztette. Örült a sikernek, de azért hozzátette: „nyárra rendeljetek egy szép adag hekket!” Nem rendeltek és azóta sem tettek ilyesmit.
Így lett a Kalóz úttörő. Elhitték, hogy a parton is lehet jót adni. Meg lehet változtatni azt az alapállást, hogy „itt a parton eszek valami vackot, aztán kihúzom vele vacsoráig”. A Kalóznak már kialakult a törzsközönsége, amely hűséges, de elvárásai vannak.
A jelenlegi koncepció: levehetetlen alapételek: harcsa&krumpli, főleves (így írva), kézműves burgerek, néha lepények. Mellette hetente frissülő bisztrókínálat. A főleves olyan mint a vietnami pho, csak magyaros. Cérnametélt van benne, fehérrépa és kacsazúza. Igazi nemzetközi konyha jó magyar ízekkel.
Indulhat a következő 20 év a Kalóz Strandbisztróban – Nagy-Golyán Nikolettával és Nagy Attilával!