Gonda Mariann
2020. november 9.A Finistère megyei Huîtres de Carantec osztriga tenyészet boltjában egymásnak adják a kilincset a kíváncsiskodók, mindenki a gigantikus méretű puhatestűt akarja alaposan szemügyre venni.
A rendkívüli példányt a Penzé folyó árapályos torkolatvidékén lévő telepen október végén véletlenül találta meg munka közben Pierre-Alexandre Morvan. A 32 éves férfi a negyedik generációt képviseli az osztriga tenyésztéssel és értékesítéssel foglalkozó 1948-ban alapított családi vállalkozásban, amelyben édesapjával együtt viszi az üzletet.
“Megláttam és egy kicsit megmozgattam a lábammal, egy része megbújt a homokban. Először azt hittem, nem is él. Aztán jött a meglepetés: nemcsak hogy él, hanem ráadásul hatalmas!”
Az osztriga 2,2 kilót nyom, 22 centi hosszú, 14 centi széles és 11 cm vastag. A héján látszó rétegek alapján húsz éves is lehet.
A súlya 25-30 darab sztenderd méretű (66-85 grammos) osztrigának felel meg.
Impozáns mérete ellenére mégsem a világ legnagyobbja, de a holtverseny azért összejött: 2016-ban az angliai Dorsetben pont ilyen súlyú osztrigát találtak. “Szerettük volna, ha 2,3 kilót mutat a mérleg, hogy megdöntsük a rekordot, de nem így lettük. Viszont a miénk szebb, szabályosabb alakú példány és hosszabb is.” - teszi hozzá az ifjabb Morvan.
Az állat elvileg ehető, de ismerve fogyasztási módját, elég
problémás lenne a kb 30 dekás kagylóhús kiszürcsölése.
Nem is ezt a sorsot szánják neki gazdái - egy tengeri kutatóintézetnek tervezik tudományos célra felajánlani.
“Nálunk hamar elpusztulna, de egy laborban ideális körülményeket tudnak neki teremteni. Az osztrigák általában nem élnek tovább öt évnél, érdemes lenne megvizsgálni, hogyan tudott ellenállni azoknak a betegségeknek, amelyek gyakran sújtják az állományokat. Irigylésre méltó immunrendszere lehet."
Talán hozzájárulhat egy ellenállóbb fajta nemesítéséhez, szaporításához.
Néhány évvel ezelőtt Alain Morvan már talált egy 1,6 kilós példányt, a héja, mint egy trófea, ma is az üzletében látható. “Volt ott több is, de azokat otthagytam. Azért egy tucatot nem tudnék összeszedni, nem veszek fel rendelést.” - mondja mosolyogva a tenyésztő és természetesen hétpecsétes titokként őrzi a pontos lelőhelyet.
Az osztrigák tenyésztése nagyjából 50 centi magas vasasztalokon történik, amelyeken ritka szövésű zsákokban növekszenek a kagylók. A zsákokat rendszeresen átforgatják, algátlanítják. Dagálykor víz alá kerülnek, apálykor viszont szárazon vannak, így begyűjtésük is egyszerűbb. Elkerülhetetlen néha a zsákok kiszakadása, az óriás osztriga is így pottyanhatott ki a homokba, ahol háborítatlanul fejlődhetett éveken keresztül.