Cikkek

Kitzinger Szonja

2024. július 26.

szieszta , könyv , Netflix , tengerpart

Mediterrán térségben a délutáni belassulás kötelező eleme a napnak, ami nélkül túlélni a hőséget lehetetlen. A szieszta remek intézmény, ami a globális felmelegedés miatt előbb-utóbb Magyarországra is begyűrűzik majd. Ha végeztek a Magyar Konyha cikkeivel, a legális lustálkodás óráira ezeket a tartalmakat ajánljuk.


Kerti parti másként



Hogyan szerettessük meg gyermekünkkel a kertészkedést? Babcsíráztatással, ahogy mi kezdtük általánosban? Van ennél jobb módszer! Vezessük fel esti meseként a kertészkedés nagyszerűségét az Első kertem című könyvvel. A rajzok, a bájos leírások, a szakmabeli Török Patrícia fordításában napvilágot látott tudásanyag biztosan meghozza a kedvet!





(Első kertem, HVG Könyvek)


Vitorlát bonts!




A tengerparton sok kérdés érkezhet gyermekünktől a tengerről. Alaposan bele tudnak kérdezni, ezt tapasztalatból mondom, így idén biztosan velünk lesz A tengerpart világa című könyv. Merüljünk alá a tudásban és hajózzuk körbe a Földet, tudjuk meg, hogyan jöttek létre az első kontinensek, és hogyan fejlődött a hajózás.Utunk során fantasztikus tengeri szörnyekkel, legendás kalózokkal, halászokkal, tetovált matrózokkal és a brazil partok esőerdőiben élő lajhárral is találkozunk majd. Jó móka, egyben remek vizuális kaland vár ránk!




(A tengerpart világa – Kossuth Kiadó)


Sziget, ladik, slow life


Többedjére nézzük meg a Jóreménység sziget című filmet a Netflixen. Ljasuk Dimitry, a főszereplő, rendező és operatőr a világjárvány idején úgy dönt, hogy önkéntes karanténba vonul egy apró, lakatlan szigetre a Tisza-tavon, ahol még az apjával egy kis kunyhó építésébe fogtak, de álmukat nem tudták befejezni, mert az apa időközben meghalt. A fiú hét év után, a Covid idején visszatér a szigetre. A film tisztelgés az édesapa emléke, a Tisza és egy belassult, nomád életforma előtt. Gyógyító ereje miatt receptre kellene felírni mindenkinek!




(Jóreménység sziget – Netflix)



Belassulás a köbön


Ha már lassulásról esett szó, a YouTube-on fellelhető videót is ajánlok. Adott egy pásztor, Sáfián László, és egy etnoökológus, Molnár Zsolt, akik egy 320 birkából álló nyájról beszélgetnek. Három órán keresztül. A műfajon kívüli dokumentumfilm izgalmát a szokatlan kameraállások adják, illetve az, hogy a látottakat úgy kommentálják a szakértők, mintha egy biliárdmérkőzést vagy Forma–1-es futamot néznénk. Szó esik a pásztorkutyák munkamódszeréről, a kolompok informatív csilingeléséről, a birkák nyírásáról, a legelendő menüről, félholdba rendeződésről, a hanggal terelés titkairól. A meditatív erejű alkotás olyan tudásról lebbenti fel a fátylat, amelynek Magyarországon már csak igen kevesen vannak birtokában.




(Egy délután a legelőn Sáfián László juhásszal – YouTube)


Klasszikusok délidőben


A könyvet eleve izgalmas kézbe venni. A borító lyukacsos mintája felülnézetből egy sparheltet mintáz. A Szép Magyar Könyv különdíjat elnyert album belívein örök klasszikusaink sorakoznak, azok az ételek, amelyek már akár a 19. század és 20. század eleje óta jelen vannak az akkor még kialakulófélben lévő magyar gasztronómiai kultúránkban. Korniss Mihály hangulatképeit látva azonnal kedvünk támad főzni egy Jókai-bablevest, töltött paprikát, túrós csuszát, hovatovább tejfölös lángost.




(Sparhelt – BOOOK Kiadó)




Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra

Kapcsolódó cikkek