Zirig Árpád receptje
2020. július 22.- 400 g mirabella
- 0,5 liter szilvapálinka vagy gabonaszesz
- 150 ml vörösbor
- 2 leveseskanál nádcukor
A feleségem nem sokra tartja, pedig a szilvának közeli rokona és legalább olyan jó íze van. Gyanítom, a magyar nép is az asszony pártján áll, hiszen
Általában annyit terem, hogy már nem tudunk mit kezdeni vele. A lekvár, a szörp adja magát, ha még lenne két fa, cefrézni is megérné – az egyik legkedvesebb praktikám viszont a fosókalikőr. Elkészíteni könnyű, csak ivás előtt várni kell nyolc hetet.
Irány a kert.
Az utóbbi egy hétben annyit eset Verőcén, hogy a mosást is csak a becsületem végezteti el velem – az a szerencse, hogy a jég minket elkerült, nem verte szét a terméseket.
Kemény húsú, éles késsel könnyű kimagozni. Negyedekre vágom a fosókákat, úgy kerülnek az alaposan elmosott befőttesüvegbe. Erre érdemes figyelni; ha mondjuk kovászos uborka volt benne korábban, simán átkerülne annak az íze is a likőrbe.
A barnacukrot karamellizálom, majd fél deci borral felkeverem s félrehúzom a tűzről. Amikor kicsit hűlt, további egy deci vörösborral felhígítom, majd hozzáöntöm a gyümölcshöz. Az utolsó mozzanat a pálinka betöltése – akinek nincs odahaza, használhat vodkát is, igaz, érdemes olyat venni, ami gabona alapú.
A hazai szokásjoggal szembe menve a likőrhöz ne a hígítóízű, moslékszagú, kozmás, elrontott kerítésszaggatókat használjuk el – a gyümölcs és a pihentetés sem képes elvenni az ízhibákat.
Tegyük rá a likőrre a fedőt, rázzuk össze, majd hűvös, sötét helyre rejtsük el nyolc hétre. Szűrés után fogyasztható, felmelegíti majd a vénasszonyok nyarát!