Saly Noémi receptje
2020. július 30.- 2 kg szilva (nem baj, ha nem túl édes)
- 50 dkg cukor
- 20 szem borókabogyó
ESZKÖZÖK:
tálak, vájdling, mozsár, lábos, üvegek, celofán
ELKÉSZÍTÉSE:
A szilvát kimagvaljuk, rázúdítjuk a cukrot. A borókabogyót a mozsárban durvára törjük, a szilvához adjuk, az egészet jól átkeverjük, és 24 óráig hűvös helyen pihentetjük.
Szerintem ebbe nem kell az égvilágon semmi. De ha mégis, akkor egy kis friss borsot és a beüvegezés előtti pillanatokban egy-két stampedli gint vagy jóféle szilvapálinkát tennék bele, ezzel persze súlyosan korlátozva a lehetséges fogyasztók körét.
Mondom, húsokhoz. Kipróbáltam májpástétommal, az még jobb volt. És ha legközelebb befut a konyhámba egy nyulacska vagy – teszem azt – vaddisznó, nyilván megtisztelem őket ezzel a kitűnő lekvárral.
A boróka (Juniperus communis) a ciprusfélék családjába tartozó növény. Erős aromájú magvait nemcsak fűszerként, hanem gyógyszerként is hasznosítják. Erős vizelethajtó, ezért magas vérnyomás ellen is hatékony. Kismamák és gyerekek ne fogyasszák!
A jenever karrierje
A borókabogyó húsok, főleg vadételek remek fűszere, de ez adja a világ egyik legnépszerűbb italának, a ginnek az ízét is. Az 1650-es években találta ki egy francia orvos, de a „jenever” angolok és hollandok révén terjedt el az egész világon.