Három kimerítő nap után elérkeztünk a 2024-es Gourmet Fesztivál végére. Vajon tényleg megtöltötte a női gasztroenergia a Millenárist? Kié volt a legkreatívabb tálalás és mi volt a legnyerőbb borkorcsolya? Szubjektív benyomásaink következnek.
Az egy négyzetméterre jutó séfek, (gasztro)celebek, és –sznobok száma május végén-június elején hagyományosan a Millenárison, a Gourmet Fesztiválon a legmagasabb. A rendezvény kétségkívül egyre inkább baráti találkozó és divatipari felvonulás, már csak másodsorban gasztroesemény. A karddal nyitott magnum champagne-ok vidéke, ahol a stifolder vastagságú szivar füstje keveredik a magas koncentráltságú francia parfümillattal.
A fesztivál idei témája a „női energiák” volt, ami remek alkalmat kínált arra, hogy az eseményen megismerhesse a közönség azokat a női séfeket, cukrászokat, pékeket és termelőket, akik egyre látványosabb szerepet vállalnak a vendéglátás világában.
Az egyik nagykövet ezúttal Fekete Zsóka volt, aki mangalicákat tenyészt saját farmján. A rendezvény arca volt Ormós Gabriella is, akinek legfontosabb küldetése, hogy minél több embert megtanítson finom és egészséges kenyeret sütni; valamint Ötvös Zsuzsanna, aki klasszika-filológia szakos doktori hallgatóként vált gasztrobloggerré, majd cukrásszá, jelenleg pedig a Laurel Budapest cukrász- és társséfje.
A tematikába illeszkedve idén a Gasztroszínpadon valóban felülreprezentáltak voltak a hölgyek. A nagyköveteken kívül feltűnt többek között Katkó Kriszta és Kis Zaida, no meg az általuk készített főzelékek, Arya Razavi kaviárokat, Maki Stevenson pedig japán-magyar fúziós fogásokat mutatott be.
Az elmúlt évekhez képest – érzésünk szerint – megszaporodott koktél, pezsgő és boros standok valóban példás változatosságú kínálatához az egyik legszuperebb „korcsolyát” épp Fekete Zsóka és a Jenői Pékség közös standján lehetett szerezni, a fehér és paprikás mangalicakolbász-krémek, ízesített mangalicazsír, kenyérkosár vagy a sós szalonnás parasztkenyér katonák fermentált eperrel kombináció formájában, de a Horgonyzó Kisvendéglő hagyományosan kifogástalan harcsatepertője is tökéletes volt erre a célra.
A SVÉT éttermek közül egyébként csak kevesen voltak jelen, Szabinál és a Pajtánál kóstoltunk is. Előbbi be is húzta nálunk az egyik „legkreatívabb tálalás elismerést” a szentendrei vajaskenyérel (lásd a videót), utóbbi pedig többek között közönségkedvencnek bizonyuló házinyúl vadassal söpörte be az elismeréseket.
A Gourmet fesztiválon visszatérő probléma, hogy az ott töltött néhány óra alatt csak pár ételt lehet kipróbálni, és így is több tízezer forintos a trip. A legjobb nagyobb társasággal menni, akkor hosszabb lehet a kóstolt ételek sora. Ennek köszönhetően nálunk idén egyebek mellett a 42 Restaurant édesköménnyel és kimchivel turbózott polip hot dogja, a ZHU&Co wontonbatyui és a Balagan bárányköftéje mellett a MÁK Bisztró lángosa is az étlapra került, desszertként pedig a Laurel kacsatepertős-sárgabarackos karamellfánkja és a Sug’art Rákóczinéja vizsgázott kiválóan.
A rendezvényen az ételek ára idén 2500-5000 forint között mozgott, a napijegy ára 9500 Ft-ba került a helyszínen, vasárnap pedig, gyermeknap alkalmából a 18 év alattiak ingyen látogathatták a fesztivált.