Receptek

Lilahagymadzsem

Saly Noémi receptje

2020. február 17.
  • 3 kg lila hagyma
  • fél marék só
  • 2 dl olívaolaj (egy-két kanál szarvasgombás olaj is mehet bele)
  • 50 dkg cukor (ha a fele barna, még jobb)
  • 3 evőkanál méz
  • 3 dl jó minőségű száraz vörösbor
  • 1 dl alma- vagy más gyümölcsecet (borecet is jó)
  • 3 babérlevél
  • 1 rozmaringhajtás
  • 1 csapott evőkanál őrölt bors
  • 6-8 szem szegfűszeg
ADAG: 4 főre
ELKÉSZÍTÉSI NEHÉZSÉG: Könnyű
A piaci bóklászás mindig hoz valami váratlan eredményt. Például hogy 200 forintért találok szép lila hagymát. Ilyenkor veszek egy mély lélegzetet és háromkilónyit. Többet azért nem, mert ezt is pont elég felaprítani, és azt a 10-15 pici üveg dzsemet, ami ennyiből lesz, csak legválogatottabb szeretteim kedvéért fogom − ritka alkalmakra − elővenni. Pikáns ínyencség, készen vásárolva méregdrága, megcsinálni viszont nem túl macerás. Külön öröm a hagymakedvelőknek: büntetlenül lehet enni akkor is, ha emberek közé készülünk, vagy akár édes kettesben csemegézünk belőle. A friss hagyma átható illata ugyanis eltűnik, de az íze…

ESZKÖZÖK:
Éles kiskés, vágódeszka, nagy lábas, kisebb lábas, pici befőttesüvegek, celofán

ELKÉSZÍTÉSE:
A hagymát megtisztítom, félbevágom, fölszeletelem, besózom, egy órácskát állni hagyom. Fölmelegítem az olajat a nagy lábosban, párolni kezdem a hagymát. A másik lábosban világosbarnára karamellizálom a cukrot, hozzáadom a mézet, majd a bort, az ecetet és a fűszereket. A fűszeres szirupot forrón a hagymára zúdítom, elkeverem. Fedő alatt, kis lángon párolom, míg a hagyma meg nem puhul, aztán fedő nélkül folytatom, hogy alig maradjon leve. Összesen kb. egy óra. A vége felé már szorgosan kevergetem, oda ne kapjon. Ág, levél kihalászva, forrón üvegekbe kanalazom, lezárom, pár percre fejre állítom. Irány a dunszt, majd a spájz.

CIFRÁZZAM?
Szaporítható almával − apróra kockázva a főzés utolsó 10 percére kell beletenni, hogy ne főjön teljesen szét. Különböző mézek és ecetek társításával érdemes művészkedni: erdei méz−málnaecet, fenyőméz−balzsamecet, vegyes virágméz−almaecet (ez főleg az almás változatnál „jön be”). Ha azonnali felhasználásra, kisebb mennyiséget csinálunk, a hagymát párolhatjuk húslevesben is, és tehetünk bele egy kis konyakot vagy madeirát.

FELHASZNÁLÁS
A csúcs a libamáj, de pecsenyekacsa májával is csodákat tehetünk, akár simán megsütve, akár pástétom formájában. Nagyon finom továbbá bármilyen vadhúshoz, hideg sülthöz, rakott nyelvhez, kemény sajthoz − de csak úgy, magában, pirítósra (sőt: megpirított kalácsmaradékra) kenve, gyors vacsoraként se kutya.



A snidling és a medvehagyma a levelével, az újhagyma és a póré minden porcikájával, a fehér, a vörös- és a lila hagyma pedig föld alatti gumójával szolgál bennünket. De a piacon találkozhatunk szép, hosszúkás, rózsaszín sonkahagymával vagy zamatos mogyoróhagymával, más néven salottával is.

A hagymában kalcium, foszfor, nátrium, kálium, magnézium, vas, réz, cink, folsav, sok C-vitamin és ötféle B-vitamin van. Baktériumölő, gyulladáscsökkentő, epehajtó, de magas vérnyomás és érelmeszesedés ellen is jó, csökkenti a koleszterinszintet, segít megelőzni az emésztőrendszeri fekélyeket, a bél- és a májrákot, az agyvérzést, a szívinfarktust és a csontritkulást. Csoda, hogy az ókori Egyiptomban Ízisz istennő szent növényeként tisztelték?

lila hagyma , olívaolaj , babérlevél , cukor , méz , vörösbor , gyümölcsecet , borsó , rozmaring , szegfűszeg

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra