Receptek

Megunhatatlan májas

Saly Noémi receptje

2020. március 12.
  • 50 dkg pecsenyekacsamáj
  • 15-20 dkg kacsa- vagy libazsír
  • 1-2 fej salotta hagyma
  • 1-2 gerezd fokhagyma
  • 1 dl jóféle félédes, erős bor vagy tömény (tokaji, portói, calvados, konyak…)
  • 1-2 ek főzőtejszín
  • 1 tk őrölt kakukkfű
  • 1 db babérlevél
  • só, bors


ESZKÖZÖK: éles kiskés, lábos, botmixer, kis fedeles üveg- vagy cseréptál

ADAG: 4 főre
ELKÉSZÍTÉSI NEHÉZSÉG: Könnyű

A máj megosztó étel: az emberek túlnyomó többsége vagy nagyon szereti, vagy nagyon nem. Én az előbbiek közé tartozom, és mindig hallgatok a testem szavára. Amikor fennszóval üzeni, itt az ideje egy jó resztelt májnak vagy kenőmájasnak, tudom: vasra van szükségem. Ebből ugyanis semmilyen étel nem tartalmaz annyit, mint a máj, és állítólag semmiből nem is szívódik fel olyan hatásfokkal. Na, hát a tél végi, kora tavaszi fáradtságnak és vitaminhiánynak nagyon kellemes orvosszere az alábbi rafinált francia pástétom, pláne ha egy kis friss zöldhagymát is harapunk hozzá. Nem egy fogyókúrás kaja, annyi szent, de nem is kell belőle sok. Viszont mennyeien finom, és hamar megvan.

Elkészítése: A májat megtisztítjuk a hártyáktól és erektől, és kisujjnyi vastag szeletekre vágjuk. Felaprítjuk a hagymát, szétnyomjuk a fokhagymát. A zsírt felolvasztjuk, beletesszük a salottát. Kb. 3 perc fonnyasztás után hozzáadjuk a fokhagymát, majd újabb egy-két perc elteltével a kakukkfüvet, a babért és a májat. (Vigyázat, fröcsköl!) Kis lángon, lapáttal forgatva megsütjük a szeletek mindkét oldalát, erre 3-4 perc elég is, amikor szép rózsaszínűek, akkor jó. Ha túlsütjük, kemény lesz. Most hozzáadjuk a bort (vagy amit), és még 2-3 percig kevergetjük.

Hagyjuk egy kicsit hűlni, vegyük ki a babért, cserébe tegyük bele a tejszínt, sózzuk-borsozzuk, és a botmixerrel keverjük krémesre (én szeretem, ha szemcsés marad, de ki-ki tegyen belátása szerint). Kanalazzuk a pástétomostálba, jól nyomkodjuk le, és legalább két órára dugjuk a hűtőbe. Ha hosszabban akarjuk tárolni, tölthetünk rá még egy vékony zsírréteget, az alatt egy-két hétig is eláll.

CIFRÁZZAM?
Az eredeti recept szerint csirkemájból és vajjal kell csinálni, úgy, hogy a vaj felében sütjük, a másik felét a végén keverjük hozzá. A csirkemáj rendben is van, abból is jó, a vajas változatot viszont csak egyszer próbáltam – kacsa- vagy libazsírral százszor finomabb. Az alkoholféleség megválasztása sok játékra ad lehetőséget. A fűszerezést is lehet variálni, a babér és a majoránna például szintén bevált párosítás.

FELHASZNÁLÁSA:
Meleg pirítósra, kalácsra vagy friss, ropogós barna kenyérszeletekre kenve egyaránt remek. Mindenképpen szobahőmérsékleten tálaljuk. Adhatunk hozzá egy illatos rozét vagy – legjobb választásként – azt az italt, amelyet belefőztünk.

Zsírok: Nem minden zsír az ördögtől való. Szervezetünknek szüksége van rá, már csak azért is, mert néhány fontos vitamin csak zsírban oldódva hasznosul. A tudomány mai állása szerint a liba- és a  kacsazsír éppen hogy az egészséges ennivalók közé tartozik: telített zsírsavakban szegényebbek, egyszeresen telítetlen zsírsavakban pedig gazdagabbak a többi állati zsírnál.

A-vitamin: Elterjedt hiedelem, hogy a májban „mérgek raktározódnak”, ezért nem egészséges. Ez nem igaz: a máj kiválasztja, de nem őrizgeti, hanem eltávolítja a szervezetünkre káros anyagokat. Az viszont igaz, hogy sok A-vitamint tartalmaz, ám ahhoz, hogy ebből bajunk legyen, hosszabb időn keresztül napi 15-20 deka májat kellene enni…


máj

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra