Cikkek

A Magyar Konyha újságírója – Gálvölgyi János – 1978 januárjában látogatott el Zenthe Ferenc zuglói otthonába. A kiváló színművész neve minden korosztálynak mást hoz elő az emlékezetéből. A 70 körülieknek hősszerelmes, sármos hódító. Az 50-60 éveseknek ő a Tenkes kapitánya. A 40 körülieknek Taki bácsi a Szomszédokból. Kiváló színész volt, aki remekül főzött. Megmutatjuk a kedvenc receptjeit, amelyek izgalmasak és könnyen elkészíthetők!


Tojásrántotta Zenthe módra


Tojásrántottát készíteni mindenki tud. De én azt hiszem, valahogy másképp csinálom, mint ahogyan általában szokták. Szalonnát pirítok, a megpirult szalonnakockát kiszedem. A szalonna zsírjában fokhagymával megkent apró kenyérkockákat sütök pirosra és ezeket is kiszedem. Ezután a zsíron tejjel elhabart tojásból lágy rántottát készítek, melybe visszateszem a szalonna- és kenyérdarabkákat, megszórom reszelt sajttal és az évszaktól függően salátával, paradicsommal, zöldpaprikával tálalom. A családomnak ez a kedvenc reggelije. 



A Magyar Rádió 1-es stúdiója 1961-ben. Erdődy János A majlandi tornyok című rádiójátékának felvétele, Zenthe Ferenc és Gombos Katalin színművészek. (Fortepan/Szalay Zoltán)

Ropogós, fűszeres pulykacomb


Tegnapelőtt, például, próba után a hentesnél gyönyörű pulykacombokat fedeztem fel. Vettem is rögtön hármat. Ehhez is ki kellett valamit találnom, hiszen köztudott, hogy a pulykahús eléggé íztelen. Így hát besóztam, jól bekentem fokhagymakrémmel külön-külön mind a három combot, majd megszórtam őket bazsalikommal, kakukkfűvel, tárkonnyal és rozmaringgal, egy kis bort öntöttem alájuk és kuktában föltettem őket főni. A kukta fütyülése után még huszonöt percig pároltam, majd kivettem a combokat, mindegyikre tettem egy-egy vékony szelet füstölt szalonnát, ráhintettem egy egész kevés porcukrot és sütőben szép pirosra sütöttem az egészet. A cukortól a hús nem lesz édes, hanem egyrészt ettől sül szép pirosra és ropogósra, másrészt a pörkölt cukor furcsa, pikáns ízt ad neki. 

Citromos töltött káposzta


Egy szép fej édeskáposzta torzsáját kivágom. A leveleket sós vízben puhára, főzöm és megtöltöm a hagyományos töltelékkel. A kisebb leveleiket apróra vágom, mielőtt lábosba tenném, szalonnazsírt és kaprot terítek alá. Felülre jönnek a megtöltött levelek. Nagyon lassan párolom az egészet, míg a töltelék is puhára fő, ekkor berántom, citrommal ízesítem. Sokkal könnyebb étel, mint a hagyományos töltött káposzta, gyöngébb gyomrúak is fogyaszthatják. 



Siófoki hajóállomás, 1964. A Tátika motoros személyhajó fedélzetén Galambos Erzsi színművésznőtől balra Zenthe Ferenc és velük szemben Orsolya Erzsi színművész ül. (Fortepan/Belházy Miklós)

Balatonszepezdi Öhöm

Mint a régi pásztoremberek, akiknek a tarisznyájában mindig akadt szalonna, száraz tészta, meg néhány szem krumpli. Ha tehetem, ezt az ételt én is bográcsban főzöm, mert úgy hangulatosabb. A bogrács alján szalonnát pirítok, arra hagymát vágok karikára, majd rászórom a lebbencs tésztát. Megvárom, míg a tészta felhólyagosodik, ekkor teszem rá a megtisztított, kockára vágott krumplit. Felöntöm vízzel és addig főzöm, míg a krumpli szétomlik. Ez, tudomásom szerint, hortobágyi eredetű étel, a neve pedig slambuc, vagy öhöm. Mi csak öhömnek hívjuk, mert ha megkérdezzük barátainkat, hogy ízlik-e, mindig azt mondják: „Öhöm!” és soha nem azt, hogy „Slambuc”.


Kapcsolódó cikkek