Cikkek

Nábelek Zsófia

2021. december 12.

karácsony , sütemény , süti

Könnyű belecsúszni, de ne hagyjuk az utolsó pillanatra a sütést, főleg, hogy könnyű és gyors előkészületekkel rengeteg időt spórolhatunk magunknak.

Nincs is annál ünnepibb, amikor a karácsony előtti utolsó napokban az idegösszeomlás szélére kerül az ember, amikor egynél többféle süteményt szeretne prezentálni, esetleg még ajándéknak is pepecselős, tekergetős, formázgatós aprósüteményt tervez, miközben a bejgli reped (ami egyébként nem baj), a vaj meg kifolyt a linzerből, de mindegy is, amúgy sem fog elkészülni semmi időben.



Ezért jó előre megtervezni a sütést, mert ami most csak fél óra konyhai munkát vesz igénybe, az másfél hét múlva akkora segítség, hogy akár a felére is lecsökkenti a sütéssel, stresszel, mosogatással, rohanással járó időt, hogy több jusson belőle értelmesebb dolgokra.

Nem nagy műveletek ezek, nem is egetrengető felfedezések, de a profi konyhák is csak úgy tudnak működni, ha megfelelően előkészülnek a szervizre és a főzésre - ez a mise en place, amikor minden a helyére kerül, kéznél van, csak a munkára kell koncentrálni.


Sütésnél ez különösen fontos, mert be kell tartani a hőfokokat, az arányokat, tehát: ha betartjuk a receptet, akkor a legbonyolultabbnak tűnő sütemény is sikerülni fog. Legyen kivajazva a sütőforma, legyen kéznél a spatula, a szűrő, melegítsük elő a sütőt, az alapanyagok legyenek kimérve, mert munka közben ezzel nincs idő foglalkozni.

A kimérés


Eleve nagy segítség, ha van erre hely és kapacitás a konyhában, ha előre kimérjük az alapanyagokat, dobozba tesszük, felcímkézzük, és legközelebb már csak az összeállítással kell foglalkozni. A romlandó dolgokat természetesen ne vegyük elő egy héttel korábban, de ha bekeverjük a lisztet a sütőporral, ha a kakaót átszitáljuk, vagy a magokat, kandírozott gyümölcsöket előre felvágjuk, máris időt nyertünk a sütés előtt. Előészíthetjük a tisztított vagy barnított vajat is, ha éppen ilyet ír a recept.

Fagyasztani ér!


Már most érdemes helyet csinálni a fagyasztóban, mert a legtöbb karácsonyi süteményt elő tudjuk úgy készíteni, hogy élesben már csak a sütéssel és összeállítással kelljen foglalkozni. Kivételt képeznek a kelt és élesztős tészták, de ezeken kívül elég sok mankó áll előttünk.

A linzereket és omlós tésztákat például begyúrás után, alaposan lefóliázva lefagyaszthatjuk. Mivel ezeket a tésztákat amúgy is pihentetés után, hidegen tudjuk használni, ezért hűtőben kiengedés után már csak nyújtani, szaggatni, aztán sütni kell. Így lesz gyorsabb az isler, a linzerkarika vagy a diós kosárka készítése is.


Készre kevert/gyúrt masszák is fagyaszthatóak, például egy vörösáfonyás vagy egy csokoládés kekszhez (receptet itt találnak) ahhoz, hogy szeletelni tudjuk a formázott kekszrudakat, eleve fagyasztani kell. Ha előre elkészítjük a tésztát, akkor már csak elő kell kapni a fagyóból, szeletelni és sütni. Egyébként sem baj, ha van tartalékban néhány rúd keksz, vagy csak egyszerűen linzer- vagy pitetészta is jól tud jönni a hétköznapokban.

Nem szeletelős, de fagyiskanállal előre megformázott kekszeket is jól lehet fagyasztani, ilyen például ez a misós csokoládés keksz vagy ez a citromos-mákos puha keksz is. Ezeket egyébként kiegészíthetjük durvára vágott olajos magokkal, fűszerekkel, más citrushéjakkal is, jól variálható receptek, ráadásul nincs velük sok munka sem.

Sőt, vannak olyan sütemények, amiket készen is lefagyaszthatunk - ez nyilván nem újdonság, de jól tud jönni az ünnepek alatt. Brownie, gyümölcskenyér, banánkenyér, piskóták, répatorta…ezeket mind elkészíthetjük előre, csak alaposan dobozuljuk be, fóliázzuk le, hogy semmiképp ne vegyen át kellemetlen ízeket a sütemény.

Bizonyos krémeket, például cukrászkrémet két nappal előre elkészíthetjük, így a tálalás napján elég csak átkeverni, majd habzsákba tölteni, ha épp arra van szükség, de ganache-okat akár egy héttel korábban is elkészíthetünk. Égetett tésztákat előre kisüthetünk, csak fontos, hogy páramentes, száraz helyen tartsuk, hogy megőrizze a roppanósságát. Az égetett tésztát a papírra (vagy szilikonra) nyomva lefagyaszthatjuk, majd ezután lezárt dobozba téve hetekig eláll.



És végül a bejgli. Sokaknak mumus, mert valóban sokáig tart megsütni, ha nem készülünk rá jól: tölteléket lefőzni, teljesen kihűteni, tésztát pihentetni, betekerni, szárítani, sütni, aztán szeletelés előtt még hagyni, hogy teljesen kihűljön. Ennek egy részét nem igazán lehet megspórolni, de pont elég, ha nem kell arra várni, hogy annyira kihűljön a töltelék, hogy dolgozni lehessen vele.

Ha meleg, akkor megolvaszthatja a tésztában lévő zsiradékot, túl korán kezd el dolgozni benne az élesztő, ragacsossá, kezelhetetlenné válik az egész.

Ehhez meg azért túl sok energiát kell belefektetni, hogy így végződjön a dolog. De még több jó tanácsot a bejgli sütéséhez itt találnak.

Tehát a tölteléket lefőzhetjük 3-5 nappal korábban, sőt, a legjobb, ha előre kimérjük a kész tölteléket, adagoljuk, hogy később már csak tekerni kelljen a bejglit. A töltelékek is fagyaszthatók, itt is a legjobb, ha már előre kiporcíózva tesszük el későbbre. Úgyhogy bárhogy is, van még idő felkészülni, hogy simán menjen a karácsonyi sütés.

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra