Lehet, hogy nem túl fancy, de a konzerv tonhal vagy lazac használata sem ördögtől való: a friss halhoz képest megfizethető fehérjeforrás, ráadásul rögtön dolgozhatunk vele.
Bár a halkonzervek rendszeres fogyasztása felvet néhány komoly kérdést, ám ha azt gondoljuk, hogy a komoly séfek soha nem használnak konzervált ételeket, bizony tévedünk.
„Én szeretek velük dolgozni. A savanyúságok, a lekvárok vagy a konzervált halak is ide tartoznak. A halkonzerv például kifejezetten a megfizethető fehérjeforrások közé tartozik. A húsárak folyamatosan emelkednek, de a háziasszonyok remek halakat – tonhalat, lazacot, szardíniát, makrélát, de akár kagylót is – találhatnak a konzerv részlegen, amelyekkel igazán jó ételek készíthetők” – nyilatkozta a HuffPostnak a tévés séf, Andrew Zimmern.
„A friss termékekkel való összehasonlításban megfizethetőbb halkonzervek táplálóak is: omega-3 tartalmuknak köszönhetően többek között kitűnő gyulladáscsökkentők és a bőrt is táplálják” – magyarázza a Wake Up & Read the Label alapítója, a táplálkozási szakértő Jen Smiley.
És akkor még nem esett szó a kényelmi faktorról:
„A halkonzervek legnagyobb vonzereje a számomra az, hogy gyakorlatilag azonnal főzésre kész, így ha kéznél van, percek alatt elkészül a finom vacsora” – fejtegeti a CookTheStory alapítója, Christine Pittman. „Ha elfelejtettem kivenni a csirkét a fagyasztóból, vagy kifutottam az időből, és már nem tudok elszaladni a boltba hazafelé, a halkonzerv mindig megmenti az estémet.”
A halkonzerv valószínűleg a legtöbb háztartás kamrájában megtalálható, de sokan mégsem gondolnak rá komplett fogások jól használható alapanyagaként.
A New York-i catering cég, a The Raging Skillet executive séfe és alapítója, Chef Rossi szerint viszont a halkonzerv óriási segítség lehet, ha épp nem vagyunk eleresztve anyagilag.
„Amikor elköltöztem otthonról, alig volt pénzem. Lenyúltam hát anyám kamrájából a kuponokért betárazott teljes tonhalkészletet és egy csomó paradicsomkonzervet. Az ezekből főzött ragu, tésztára halmozva, mentette meg az életemet. Ha dőzsölni akartam, a lakásom melletti bárból lenyúltam pár szem olajbogyót is hozzá” – meséli a séf. „Évtizedekkel később, már konyhafőnökként egy nap pasta specialt kellett kreálnom. Eszembe jutottak az emlékeim, és tonhalból, marinara szószból, kapri- és olajbogyóból megcsináltam a régi fogás új változatát; ez lett az „Éhező Művész Pasta Puttanescája” – ami pillanatok alatt elfogyott.”
Túlságosan erős a halas íz? Próbáljuk ki az alábbi trükköket:
Először is: a szakértők szerint a jó minőségű halkonzervnek nincs brutálisan erős szaga.
„Ha a konzerv mégis ’túl halas’, bátran ellensúlyozzuk citrommal, kaprival. A citrom leve és héja a savasságával, a kapribogyó pedig sós fanyarságával egyenlíti ki a bántó aromákat” – javasolja a Los Angeles-i Maude és Gwen Butcher Shop and Restaurant éttermek séf-tulajdonosa, Curtis Stone.
Egy másik tipp szerint használjunk erős, markáns fűszereket és hozzávalókat, ha halkonzervvel dolgozunk.
„Nem véletlenül tesznek majonézt a tonhalsalátába. A fűszerek, a chilik, a ropogós zöldségek, az olajbogyó vagy akár a mustár mind segít a túlságosan halas íz kiegyensúlyozásában” – hangzik a szakácskönyvszerző Robin Asbell magyarázata.
Melyik a jobb: a vízben vagy az olajban eltett?
A tonhalkonzerv-hívek között régóta dúl a vita, az egyik csapat az olajban, míg a másik a vízben konzervált halra esküszik. Rossi kedvence a vízben eltett fehér albacore (hosszúúszójú) tonhal.
„A mai napig meg tudom mondani, hogy a tonhalsalátámhoz melyik típusú konzervet használták” – szögezi le a séf. A vízben eltett tonhal fanclub másik prominense a Marcia Selden Catering executive séfje, Robin Selden is. „A vízben eltett fehér albacore tonhal sosem túl erős aromájú és nem érezhető rajta a sok más halkonzervre annyira jellemző íz.”
Sandy Davis, a New York-i Roxo Events séfe viszont a másik csapatot erősíti, ő az olajban eltett tonhal szaftosságára esküszik. Asbell-nek nem áll egyik oldalra sem, szerinte
a fogás az, ami eldönti, melyik típust érdemes használni.
„Ha tésztás fogáshoz, szószt készítünk belőle, vegyük az olajban eltett változatot, mert ahhoz remekül passzol majd a halas umami, főleg, ha az olajat is felhasználjuk a receptben. Ha viszont más ízeket szeretnénk jobban kihangsúlyozni, vegyük a vizes verziót, csöpögtessük jól le, és ha szükséges, pácoljuk is, mielőtt az ételhez adjuk” – tanácsolja.
6 remek fogás – tonhalkonzervvel
Pan bagnat
Sokan odavannak a nizzai salátáért, ez a szendvics pedig lényegében annak ropogós kenyérbe pakolt változata.
„Ha piknikezni vagy strandolni megyünk, ez a finom és laktató, előre összedobható szendvics tökéletes választás. Az ízek pár óra elteltével jobban összeérnek, de azonnal fogyasztva is remek!” – ajánlja az ételt Stone.
Paradicsom és tonhal saláta
„Friss heirloom paradicsomot és olajban eltett tonhalkonzervet dobok a forró, lecsepegtetett tésztára. A pasta felszívja az olívaolajat, és a paradicsom majdhogynem blansírozódik a tészta melegétől. A tetejét meghintem paprikapehellyel, frissen reszelt parmezánnal és friss bazsalikommal – tiszta Olaszország!” – áradozik Selden.
Tonnato szósz
Ehhez az olasz klasszikushoz a tonhal mellett szardellára is szükségünk lesz. „Ez az egyik legjobb nyári étel” – áradozik Sandy Davis. „Én a klasszikus verziót húsokhoz adom, a hígabb változatát pedig salátákhoz használom” – mondja Zimmern.
Bár az eredeti tonnato szósz a hírnevét a viella tonnato nevű fogás népszerűsége révén szerezte, amely marhahússal készül, ha a szószt húshoz kínáljuk, a marhát bátran felcserélhetjük más húsfélével is. Sőt, a tészta helyett jól működik akár rizzsel, babbal is, állítják a szakemberek.
Tonhalkrokett
„Anyukám jut eszembe, amikor ezt az ételt készítem. A tonhalat tojással és zsemlemorzsával keverem, fűszerezem, és kis formákra gyúrom, aztán hirtelen kisütöm” – meséli Selden. „Rendkívül egyszerű, de annál finomabb fogás, ami ráadásul általában még a gyerekeknek is elnyeri a tetszését. Anyámnak bevált, és a mai napig imádjuk.”
Tonhalas tészta casserole
Ehhez az ételhez mindössze egyetlen edényre lesz szükségünk – kettőre, ha nagyon meg akarjuk adni a módját – és rengeteg embert megetethetünk vele egyszerre. Gyors, olcsó és nagyon finom.
A recept egy izgalmas változata itt található >>>
Tonhalsaláta
Van, amikor semmi másra nincs szükségünk, csak egy kis nosztalgikus bekuckózásra – ehhez a jó választás lehet egy régimódi, finom tonhalsaláta. Használjunk hozzá főtt tojást, fűszeres majonézt, zöldséges-édes relisht, ajánlja Davis.
„Az én tonhalsalátám kevés Hellman’s majonézzel – csak épp annyival, hogy összeálljon -, frissen facsart citromlével, kockázott zellerrel, újhagymával, zöldalmával és sok, friss kaporral készül” – mondja Selden. „Ezek a hozzávalók egy új szintre emelik ezt a nagy klasszikust. Halmozzuk két szelet puha kenyér közé, és ha szeretnénk, hogy még ropogósabb legyen, dobjunk a saláta tetejére még néhány burgonyachipset is.”
6 kihagyhatatlan étel – konzerv lazacból
Étvágycsinálók
„Készítsünk egyszerű de nagyszerű mártogatóst, az mindig a partizók kedvence” – hangzik Pittman tippje. „A másik javaslatom a füstölt lazacos mártogatós, amikor a füstölt halhoz konzerv lazacot adok.”
Krémes, lazacos tésztaszósz
„A tejfölt melegítsük fel némi kaporral vagy petrezselyemmel, fokhagymával, sóval és borssal. Aztán tegyük hozzá a lazackonzervet, de csak annyi időre, hogy a hal átmelegedjen, és már dobhatjuk is a tésztára” – ajánlja Pittman.
Lazacvekni
„Ha a lazacnak új köntöst szeretnénk, próbáljuk ki ezt a Nagy Gazdasági Világválság-korabeli kedvencet, amit gyakran ettünk a dédnagymamámnál. Készítsünk hozzá mustárszószt, azzal az igazi” – hanzik Davis tippje – a recepthez lazackonzervre, összetört, sós kekszre, tojásra és majonézre van szükség.
Nizzai saláta lazacos tonnato szósszal
„Készítsünk klasszikus nizzai salátát, de a tonhalat helyettesítsük lazaccal” – javasolja Zimmern. „A tojást, halkonzervet, burgonyát, paradicsomot, olajbogyót és a többit ráadásként öntsük le lazaccal készített, hamis tonnato szósszal. Bízzanak bennem, mindenki el fogja dobni az agyát!”
Lazacburger