Egy balatoni esküvőnek nehéz jobb helyszínt találni a 200 éves pincénél, amely a turistaáradattól távol, de az apátsághoz és a meghitt Belső-tóhoz közel kínál exkluzív környezetet teraszaival és hatalmas fűthető-hűthető belső tereivel.
Az apátsági présház és pince 1822-ben épült azzal a céllal, hogy az egyháznak beszolgáltatott szőlőt feldolgozzák és benne a bort eltárolják. A történelem során persze ez a funkció megváltozott, és az épület is megsínylette az idő múlását, de tavaly áprilisban újjászületett: megnyílt a Tihanyi Vinarius Borárium Gasztrobár és Rendezvényház.
Az egyszerre rusztikus és elegáns étterem más rendezvények mellett ideális helyszínéül szolgál az esküvőknek, hiszen közvetlenül a Belső-tó partján, a turistaforgalomtól távol, egy zsákutca végén, az apátság épületétől mindössze kilencszáz méterre található. Bár Tihany központi részétől sem vagyunk messze, de már nincsenek bámészkodók, akik megzavarhatnák a násznépet – mesélte lapunknak Samicskov Sebastien, a Tihanyi Vinarius értékesítési vezetője.
További stratégiai előnyt jelent az ötszáz négyzetméteres panorámaterasz is, amely a Belső-tóra néz, amit lépcsőzetesen alakítottak ki, így felette egy VIP-teraszra bukkanhatunk. Ez utóbbi tökéletesen megfelel a polgári szertartásnak, ha az esküvő során a pár itt szeretné ezt megtartani. Innen a legszebb a kilátás a tóra és az apátság épületére, amit szőlőtőkék öveznek.
Akinek pedig a négyzetméterben megadott nagyobbik terasz mérete nem sokat mond, annak magyarázatul szolgál, hogy 100-130 vendég kényelmesen elfér. Amennyiben az időjárás is megfelelő, ott szolgálják fel a vendégváró italokat, falatokat, és onnan léphetnek be a hasonlóan tág tereket kínáló közel 200 éves nádtetős présházba, amelyen belül működik a minden igényt kiszolgáló látványkonyha.

A kereszt hosszanti ága 73 méter hosszú, még az apátság főhajójánál is hosszabb! A keresztága pedig 45 méteres, amelynek az egyik végében egy bortrezorba juthatunk be, míg a másik felében vendégek ülhetnek asztalhoz. Összesen százötven vendéget tudnak bent fogadni, úgy, hogy a belső részen, a présház területén még táncolni is marad hely.

Az egyik legnépszerűbb a panorámaterasz bástyaszerű kiszögelése, de a VIP-terasz is gyönyörű környezetet nyújt rálátással az apátságra és a Belső-tóra.
A szőlőlugasuk szintén szép hátteret szolgál, valamint a Belső-tó partján is számos gyönyörű helyet találhatunk, amely mindössze száz méteres sétával érhető el. Ezen a részen egyáltalán nincs beépítve a part, nem is nagyon fordulnak meg ott turisták, így a természetvédelmi terület peremén gyönyörűen, egy életre megörökíthető az ifjú pár nagy napja.

„Karikagyűrűben és esküvői ruhában nem tudunk segíteni, minden mást megoldunk”
- állítja Samicskov Sebastien.
A násznép elszállásolása sem utolsó szempont az esküvő szervezésében, amelynél lényeges elem, hogy a Vinarius remek kapcsolatot épített ki a Tihanyi Bencés Apátsággal, így az ő vendégházuk is igénybe vehető közvetlen az apátsági templom épülete mellett, ahol jó áron és színvonalban lehet szobákat kapni, akár egy éjszakára is. Ez utóbbi azért is fontos, mert a tóparti szálláshelyeknél a legtöbben kikötik, hogy két-három éjszakára adják csak ki a szobákat.
Ami pedig a szervezés időzítését illeti, érdemes korán gondolkodni, mert a szállás lekötése előfoglalás alapján működik. Az esküvőkre pedig alapvetően jellemző, hogy kilenc hónappal korábban már a legtöbben elkezdenek érdeklődni a helyszín iránt, így általában az étterem és a templom jelenti a szűk keresztmetszetet, de ehhez kapcsolódóan a szállás lefoglalása sem egyszerű feladat. A Vinarius abban tud segíteni, hogy ha nyolc-kilenc hónappal korábban bejelentkeznek esküvőre, akkor az apátságnál még jó eséllyel találnak szállást negyven-negyvenöt főig. Ez legtöbbször elég is, hiszen a tapasztalatok azt mutatják, hogy egy átlagos százfős esküvő esetén nagyjából harminc-negyven vendégnek van igénye szállásra.

„Többször intéztük már el, hogy a násznép kisvasúttal érkezett a templomból, ami sokaknak felejthetetlen élmény volt, de lovas hintóval is emlékezetes a bevonulás: szintén meg tudjuk oldani.”
A Tihanyi Vinarius fő profilja persze a násznép vendégül látása, így többszintű éttermi kínálattal készülnek az esküvőkre (és persze egyéb rendezvényekre is):vendégváró csomag, vacsoraételsor, korlátlan italcsomag és kétféle ételt tartalmazó éjféli büfé is lehetséges.
A vendégváró csomag jellemzően hideg falatokat jelent pezsgővel, pálinkával, narancslével, ásványvízzel. A vacsora négyfogásos, amit klasszikus, francia szerviz szerint szolgálnak fel, azaz a leveseket, a főételt és a desszertet is tálakon kapják meg a vendégek. Persze büféasztalon is megoldható a vacsora, ha erre lenne igény.

Az esküvői tortát viszont a párok külön rendelik meg, de a Tihanyi Vinarius örömmel ajánl ehhez mestercukrászokat, akár Tihanyról is. Ezután pedig a megrendelt tortát megfelelően tárolják, és az ünnepélyes megszegése után felszolgálják a násznépnek.

Érdemes figyelembe venni, hogy a jövő évre a korai időpontok már mind beteltek. Jelenleg már tíz esküvőre kötöttek szerződést 2021-re, és folyamatosan érkeznek a megkeresések, így annak, aki esküvőt tervez, nem árt minél előbb lépnie.