Életmód

Orbán Szilvia

2021. május 14.

Egy-egy ügyes eszközzel teljesen más jelleget is adhatunk a szokásos feketének.

Bár még ma is sokan idegenkednek a megszokottól eltérő módon főzött kávéktól, a kávékultúra itthon is érzékelhetően fejlődött az elmúlt időszakban, és az ital világszerte új virágkorát éli. A kávé mint ital önmagában is, de ételalapanyagként szintén, hiszen a trendek azt mutatják, hogy egyre több ágazat ismeri fel a benne rejlő lehetőségeket.

Otthon azért leginkább a kávét még mindig kortyolgatni szoktuk, de még a hagyományos presszó- vagy tejeskávé is feldobható, ha valami újra, másra vágyunk. Egyrészt

rengeteget számít az alapanyag minősége, ahogyan az elkészítés módja is, de az ital elő-, illetve elkészítéséhez használt eszközök szintén új szintre emelhetik a szokásos reggeli feketénket.

Nem is feltétlenül kell százezres nagyságrendű kiadásra gondolni, hiszen már egy néhány ezer forintért beszerezhető, de minőségi tejhabosító is kellően felvillanyozhatja az ébredés utáni hangulatot; nem törvényszerű, hogy rögtön egy hiperszuper kávégéppel kell kezdeni.

Van azonban pár eszköz, amikkel a kávémániás, ha már be nem szerezte, valószínűleg szemez egy ideje (vagy szemezni fog), és még a profi – Anthony Ragler, a Black & White Coffee Roasters csapatát erősíti – szerint is hasznosak a konyhában, ezek közül mutatunk most párat.

Mérleg



Egy átlagos kávéfőzőhöz nem kell különösebb szakértelem: az ember az őrölt kávéból kanalaz párat az edénykébe, betölti a gépbe, aztán vizet önt a tartályba, és a gép végzi a dolgát. Ha viszont otthon is vágyunk a kávé ízében rejlő nüanszok élvezetére, és kacérkodunk a csepegtetős, pour-over típusú kávékészítéssel, a megfelelő arányok eltalálásához alapvető fontosságú lesz egy precíz, megbízható kávémérleg beszerzése.

„Mérleg nélkül is elkészíthetünk egy csésze remek kávét, eltalálhatjuk a megfelelő arányokat, de valószínűleg soha többé nem tudjuk újra, ugyanúgy reprodukálni”

– magyarázza Ragler. „A mérlegek nem csak a menő kávézókban, s nem csak profiknak hasznos kellékek.”

Kávédaráló



A szemes, csak néhány napja pörkölt babból készült kávé íze össze sem hasonlítható a ki tudja, mikor pörkölt, előre megőrölt és csomagolt változatokéval, így

aki a kávéja valódi, csúcsra járatott aromájára kíváncsi, az jól teszi, ha előbb-utóbb beszerez egy jó darálót.

„Az őrlés szerepe alapvető fontosságú, hiszen az egyenletes szemcseméret garantálja a megfelelő extrakciót – ez pedig óriási különbségeket eredményezhet” – hangzik a magyarázat. „Ezáltal a kávét akár kevésbé kesernyésnek is érezhetjük, és sokkal jobban érzékelhetőek az adott kávéban rejlő lehetőségek.”

A mai darálók között már bőven találunk olyanokat is, amelyeknél játszani lehet a szemcsemérettel, hiszen például más beállítás szükséges egy espressóhoz, és megint más egy pour-over kávéhoz.

Vízforraló



Bár sok háztartásban alapkellékek, ezeket az elektromos gyorsforraló kancsókat kevésbé használjuk kávé készítésére (most az instant kávékat hagyjuk). A jobb forralók – amellett hogy sokszor szemet gyönyörködtető dizájnnal is készülnek, hihetetlenül praktikusak is – pillanatok alatt felforralják a beléjük töltött vizet, aminek a hőmérsékletét akár egy órán át is képesek megtartani.

„Vannak olyan vízforralók, ahol beállítható a hőmérséklet, ez pedig garantálja, hogy a kedvenc kávénk minden egyes alkalommal pontosan ugyanolyan hőfokon készül majd” – fejtegeti a szakértő. „A hőmérséklettel való játék során felfedezhetjük, hogy mi a mi saját, személyes preferenciánk. Elképzelhető, hogy így jövünk rá: mi jobban szeretjük, ha a kávénk alacsonyabb hőmérsékletű vízzel készül, lassabban, ellentétben egy brutál erős, forrázott változattal.”

Csöpögtetős kávékészítő



Legyen ez az a nap, amikor kipróbáljuk a csepegtetős, pour-over módszert. Kevéssé ismert tény, de valójában a világon elkészített kávéitalok mintegy 70 százaléka ezzel a technológiával készül. A kávé ilyenkor alapvetően egy papír- vagy fém- (esetleg műanyagfilteren) átszűrve, 2-4 perces áztatási idővel készül el.

„A hagyományos főzőn, illetve a pour-over módszerrel készített kávé közötti különbség óriási lehet, körülbelül olyan, mint amikor egy partira, vagy csupán egyetlen személyre főzünk” – magyarázza Ragler. „Utóbbi esetben

jobban kontrollálhatjuk a változókat: az őrlés milyenségét, a vízhőmérsékletet, vagy a kitöltést.”

Vannak eszközök, amelyeket kifejezetten ehhez a módszerhez terveztek, nem kell a poharunkban, vagy egy tálban hozzálátni az italkészítéshez. Ideális, ha az eszköz alja lapos, és rendelkezik fogóval, így esztétikusabban tudunk majd szervírozni, tölteni.

Úti/hőtartó bögre


Vajon a kedvenc bögrénk mennyi ideig tartja melegen a kávénkat? Ha mi is imádjuk munka közben, órákon át kortyolgatni a feketénket, elég gyakran találkozhatunk a kihűlt kávé okozta csalódással, de a totyogósok után rohangáló anyák valószínűleg szintén együttéreznek velünk. A spektrum másik vége is igaz: a kánikulában percek alatt löttyé silányuló jeges kávé esete sem kevésbé illúzióromboló. Hányszor gondoltunk már arra, milyen remek lenne, ha mindig a megfelelő hőmérsékletű kávé lenne a kezünk ügyében?

„Ma már kiváló hőtartó bögréket találhatunk, érdemes kicsit körülnézni” – javasolja a szakember. A kiválasztásnál érdemes ügyelni, hogy a megjelenés ne vegye el a figyelmünket a funkcionalitásról. Jó szempont lehet, ha a bögrének széles szája is van, hiszen így komplexebben érvényesülnek a kávé aromái, amit belélegezve mi is sokkal jobban élvezhetünk.

Ragler ezeket az eszközöket például jó szívvel ajánlja:

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra

Kapcsolódó cikkek