Hírek

Európában egyedülálló módon, Franciaországban megtiltották, hogy a növényi alapú készítményeket kolbászként, baconként vagy steakként címkézzék.

Talán a műhús gyártók, talán a francia nyelvészek dolga lesz, hogy új nevet találjanak a növényi alapú, húshelyettesítő termékeknek, de az már tény, hogy hogy ezek megnevezésére a jövőben már nem alkalmazhatóak olyan kifejezések, amelyeket hagyományosan a húsokkal összefüggésben használunk.
Ez a döntés Európában jelenleg egyedülálló.

A franciák a lépést azzal indokolták, hogy ezzel kivédhető a fogyasztók megtévesztése, mivel a húsutánzatok egyre inkább hasonlítanak az igazi húsokhoz.

„Ezentúl tilos az olyan, ágazatspecifikus terminológia használata növényi alapú áruk esetén, amelyet a köznyelv húsokkal és halakkal kapcsol össze, és állati eredetű termékekre használ. Az olyan áru, amely nem állati eredetű, és lényegében összehasonlíthatatlan az előbbiekkel, a továbbiakban nem használhatja ezeket” – mondja ki a francia rendelkezés.



A határozatot országszerte győzelemként ünnepli a francia húsipar.

„Örömmel fogadtam a rendeletet, hiszen ez egy alapvető lépés az átláthatóság, megkülönböztethetőség irányába, illetve a termékeink, szaktudásunk megőrzése felé is” – nyilatkozta a döntés kapcsán az INTERBEV nevű húsos szövetség elnöke, Jean-François Guihard. „A húsmegnevezések védelme, illetve a keretszabályozás olyan fontos téma, amelynek megvalósulásáért már hosszú-hosszú évek óta lobbizunk.”

Mint ismert: a tejpiacon, a növényi alapú készítmények tekintetében már Európa-szerte él az elnevezésbeli korlátozás, amelynek értelmében a „tej”, a „sajt”, vagy a „vaj” kifejezések növényi alapú árukon nem szerepelhetnek.

Ugyanakkor, többen rámutattak, hogy a húslobbi győzelme felemásra sikerült, hiszen a cenzúra csak a Franciaországban készült, hazai gyártású húshelyettesítő termékekre vonatkozik, míg az importáru cenzúrázatlan marad.

A hússzektor mindenesetre ünnepel, nem úgy a műhúsgyártók.



„Ennél nagyobb melléfogást nem láttál ma, az biztos” – írta csalódottan egy LinkedIn bejegyzésben a növényi alapú „bacon” gyártásával foglalkozó La Vie vezérigazgatója, Nicolas Schweitzer.

„Egyik oldalról Franciaország újraiparosításáról papolnak, a másikon viszont elfogadnak egy olyan rendeletet, ami arra kényszerít bennünket, hogy más országba tegyük át a székhelyünket. […]

Mi 100 százalékban Franciaországban dolgozunk – ezért pedig az a ’jutalmunk’, hogy egyedül csak minket büntet majd az új szigorítás.”



A növényi alapú étrend népszerűsítésével is foglalkozó Nemzeti Növényi Élelmiszerkutató (ONAV) szintén csalódott.

„Ez a határozat kizárólag a húságazat gazdasági érdekeinek kiterjesztett védelmét célozza” – írták a weboldalukon. „Míg a klímaszakértők, az egészségügyi szakemberek és a fogyasztói szövetségek folyamatosan azt szorgalmazzák, hogy az állam szabályozza jobban a kevésbé fenntartható élelmiszerek marketingjét, és népszerűsítse az egészségesebb opciókat, ez a rendelkezés meggátolja, illetve nagymértékben késlelteti a műhús szektor fejlődését Franciaországban, ahogyan az egészségesebb és fenntarthatóbb élelmiszerekre való áttérést is.”

Az ONAV szerint a fogyasztók a hétköznapokban a növényi alapú termékekre ugyanúgy használják a nuggets vagy a steak kifejezést, és nem zavarja őket az elnevezés, sőt, az segítséget is nyújt az adott műhús áru ízére, állagára, elkészítési módjára vonatkozóan.

A francia döntés csupán néhány nappal azután született, hogy Dél-Afrika kormánya hasonló cenzúrát vezetett be a növényi alapú termékek terminológiájában. Ezentúl az afrikai országban sem lehet olyan kifejezéseket a műhúsok címkéjére írni, amelyeket az emberek a feldolgozott húsáruval kapcsolnak össze. Az ottani mezőgazdasági minisztérium egyúttal utasította az élelmiszerbiztonsági testületét (FSA) is, hogy az minden olyan növényi alapú terméket foglaljon le a boltokban, amelynek a címkéjén a „húsos” kifejezés olvasható. (A dél-afrikaiak a tojáshelyettesítőkkel sem kivételeznek: úgy tudni, hogy az FSA nemrég figyelmeztette a Woolworths-t, hogy hagyjon fel tojás- és tejtermékmentes terméke, a Just Egg – Csak Tojás – értékesítésével az országban.)



A mostani határozat értelmében a francia cenzúra 2022 októberétől él majd. A szigorú döntést egyetlen kifejezésnek sikerült túlélnie: a „burger” használata maradhat, a növényi alapú élelmiszerek esetében is

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra

Kapcsolódó cikkek