Saly Noémi receptje
2018. június 4.- 1 kg málna
- 1 késhegynyi borkősav
- 1 késhegynyi szalicil
- 6-7 dl víz
- 80 dkg cukor/liter
ESZKÖZÖK:
Nagy vájdling, tiszta vízzel nagyon kiöblített párnahuzat vagy egy új textilpelus, magas falú nagy fazék, nagy főzőkanál, tölcsér, szűk nyakú üvegek, celofán.
ELKÉSZÍTÉSE:
A málnát átválogatjuk, ami penészes, rothadt, azt kidobjuk. Kézzel alaposan átgyúrjuk, összezúzzuk a szemeket, a keletkezett péphez keverjük a borkősavat és a szalicilt. (Nem vagyok híve, de itt muszáj.) A párnacihát/pelust a nagy fazékra keresztben ráfektetett fakanálhoz erősítjük, és beletöltjük a málnapépet.
24 óráig hagyjuk békén: a lé a gyümölcs saját súlyától kicsöpög. Ha ez megtörtént, a lé minden literjéhez 80 dkg cukrot adunk, és keverjük, és keverjük, míg teljesen el nem olvadt. A nagyon alaposan kimosott üvegekbe töltjük, kész. A maradék gyümölcspépből fele súlyú cukorral főzünk hamar egy lekvárt.
FELHASZNÁLÁSA:
Szódával, vízzel hígítva szörpként. Joghurtba keverve. Tejberizsre, tejbegrízre, fagyihoz, egy kanállal a túrós palacsintára…
CIFRÁZZAM?
Ugyanez az eljárás működik eperrel, szederrel, meggyel, piros és fekete ribizlivel, áfonyával. Az utóbbi háromnál érdemes bevetni a botmixert, hogy minél több levet nyerjünk. (A kezünkről citrommal jön le a piros kesztyű.) Nagyobb mennyiségnél a szűrőként szolgáló anyagot egy felfordított hokedli négy lábához is köthetjük, persze alátéve a lábost.
Málna: A málna nemcsak a legfinomabb nyári gyümölcsök egyike, de jeles gyógynövény is, már a középkori kolostorkertekben is termesztették. A-, B1-, B2- és C-vitamint, kalciumot, káliumot, magnéziumot, vasat is tartalmaz. Ez utóbbiak a főzés után is megmaradnak.
Levél: Ha van saját málnabokrunk, szedhetünk és száríthatunk levelet is, jóízű gyógyteát lehet főzni belőle. Náthára, hasmenésre, menstruációs görcsökre, köszvényre és húgyúti bántalmakra hasznos orvosság.
málna , szörp , málnaszörp , recept , gyümölcsszörp