A cikk a honlapuk tartalmi és képi megújulása előtt készült.


Receptek

Fűszeres ecetek és olajok

Saly Noémi receptje

2019. február 28.

AZ ECETEKHEZ
HOZZÁVALÓK:

  • borecet, almaecet, egy-két kanálka balzsamecet,
  • tárkony, bazsalikom, citromfű, menta, snidling, kapor, petrezselyem- és zellerzöld, babérlevél, fokhagyma, citrom

AZ OLAJOKHOZ
HOZZÁVALÓK:

  • hidegen sajtolt olíva- vagy napraforgóolaj,
  • rozmaring, kakukkfű, zsálya, bazsalikom, borsikafű (csombor), szurokfű, majoránna,
  • fokhagyma, tarka bors, chili paprika,
  • citrom- vagy narancshéj

ADAG: 4 főre
ELKÉSZÍTÉSI NEHÉZSÉG: Legkönnyebb
Nincs visszaút, nyakunkon a tavasz, de addig is, amíg végre kedvünkre tobzódhatunk a friss saláták, spenótok, medvehagymák és egyéb harsányzöld legelnivalók dzsungelében, most érdemes rászánni egy szombat délutánt azokra az ízesítőkre, amelyekkel majd nyakon öntjük őket. Készen vásárolva aránytalanul drágák,

otthon meg percek alatt össze lehet dobni bármelyiket, és két-három hét elteltével máris elbűvölhetjük kosztosainkat a pompás aromákkal.

Aki egyszer túllép a cukor-só-ételecet dermesztő háromságán, utóbb már nem is érti, hogy tudta korábban megenni. Arról nem is beszélve, hogy olaj nélkül nem érdemes salátát csinálni: négy létfontosságú vitamin (A, D, E, K) anélkül nem hasznosul a szervezetünkben! Egy-egy literből célszerű egyszerre többfélét készíteni, 2-3 decis adagokban.



ESZKÖZÖK:
Széles szájú befőttesüvegek, szűk szájú, jól záródó kis palackok; szűrő, géz, tölcsér.



ELKÉSZÍTÉSE:
Az eceteknél: egy vagy többféle gondosan megmosott zöld fűszer leveleit lecsipkedjük, megszikkasztjuk, egy nagyobb befőttesüvegbe rakjuk, felöntjük ecettel. Egy liter ecethez összesen egy-két marék friss levél kell. (A rozmaring- és kakukkfűágacskákat egyben hagyhatjuk.) Lezárva sötét, hűvös helyen pihentetjük 2-3 hétig, majd a növényázalékot jól kinyomkodva, gézen átszűrve kis üvegekbe palackozzuk.

Az olajok esetében nagyon kell ügyelni, hogy a levelek legyenek teljesen szárazak. Két módszer közül választhatunk. A lassabb eljárás ugyanaz, mint az ecetnél: művünket összerakjuk, 2-3 hétig sötét, hűvös helyen tartjuk, majd leszűrjük és palackozzuk. A gyorsabbik tavasztól őszig alkalmazható, és több törődést kíván: a hozzávalókat nyakon öntjük az olajjal, gézzel fedjük le az üveget, és két hétig napos ablakban érleljük. Mindennap meg kell keverni. Az íze áthatóbb lesz, mint a hideg változatnál. Végül ezt is szűrjük, palackozzuk, és onnantól a spájzban vagy a hűtő aljában a helye.



CIFRÁZZAM?
A zöld fűszerek mellett használhatunk szárazakat is: köményt, szegfűszeget, szerecsendiót, szerecsendió-virágot, porított gyömbért, borókabogyót, reszelt citromhéjat. Ezeket tüllzacskóban tegyük az üvegbe. Olajhoz kiváló a provence-i fűszerkeverék (rozmaring, bazsalikom, borsikafű, majoránna, szurokfű, kakukkfű, zsálya).



FELHASZNÁLÁSA:
Az eceteket persze salátákhoz (de például a tárkonyos-fokhagymás ecet csodát tesz egy sima bablevessel, a kapros ecet meg a tejfölös krumplilevessel is). Egy illatos fűszerolajjal átkevert tésztához két kanál paradicsomlé vagy pár felaprított friss paradicsom és egy kis reszelt sajt is elég. A borsos-fokhagymásprovence-i keverékes olajjal locsolgatott friss pizza vagy sima kenyérlepény se megvetendő, a chilis olajba keverhetünk a színe végett egy kanál pirospaprikát, és már lehet is kenegetni a grillezni való húst, a citromfüves-rózsaborsos olajjal pedig a sütésre váró halat. Nem kell félni a kísérletezéstől!

borecet , almaecet , balzsamecet , tárkony , bazsalikom , borsikafű , szurokfű , majoranna , fokhagyma , olívaolaj , rozmaring , kakukkfű , zsálya , chili , tarka bors , citromhéj , narancshéj