A cikk a honlapuk tartalmi és képi megújulása előtt készült.


Receptek

Humusz

Dr. Shakshuka receptje

2018. január 23.

A legendás jaffai recept
HOZZÁVALÓK:

  • 40 dkg csicseriborsó
  • 4 gerezd fokhagyma
  • 1 kk köménymag
  • 1 kk csípős őrölt cseresznyepaprika
  • 1/2 db citrom leve
  • 1 ek tahini
  • 4 ek olívaolaj
  • 1 csokor petrezselyem
  • 10-20 szem fekete olívabogyó


ADAG: 4 főre
ELKÉSZÍTÉSI NEHÉZSÉG: Könnyű
Köteteket írtak róla. Állítólag ezer változata ismert.

Pedig összetevői igen szerények: csicseriborsó, tahina, fokhagyma, citromlé, olívaolaj, só.

De fogyasztanak hozzá pirított hagymát, fenyőmagot, gombát, paradicsomos, korianderes, paprikás szószokat is.

A legenda szerint az első humuszt Egyiptom és Szíria szultánjának, Jeruzsálem visszahódítójának, Szaladinnak tálalták fel a XII. század végén. De ez nem biztos, hiszen írásos források csak a XIX. században említik.

A humusz „tulajdonjogáról” időnként parázs viták robbannak ki, pár évvel ezelőtt a libanoni kormány megvádolta Izraelt, hogy „ellopja” nemzeti ételeit (a humuszt, a falafelt és a baba ghanousht). A vitába néha Damaszkusz is belekeveredik, szerintük a humusz a „legismertebb szíriai étel”. Az izraelieket mindez nem ingatja meg.

Debbie Schlussel amerikai ügyvéd szerint „a zsidók már akkor is humuszt ettek, amikor az iszlám még meg sem született”, Shooky Galili népszerű izraeli publicista szerint pedig „a humusz nem azé, aki kitalálta, hanem azé, aki a legjobban szereti”.

Izraelben a legjobb humuszt Jaffában készítik az Abu Hassan étteremben, amit flancosabban Ali Karavan Restaurantnak neveznek. A családi kifőzdét (mert valójában az) 1966-ban nyitották meg a Dolphin utcában.

A menü 45 éve ugyanaz: humusz, friss hagyma, lóbab, pitakenyér, citrom és olívaolaj. Hétvégén mégis az utcán áll a sor. Észak-Afrikában fűszeresebben készítik, Libanonban és Szíriában sok mentát, joghurtot is tesznek bele.

Abu-Hassan, Jaffa, Dolphin st. 1.



A legendás jaffai recept elkészítése:
A kiválogatott csicseriborsót hideg vízbe áztatjuk, úgy, hogy a víz ellepje. Egy napig állni hagyjuk. Az apróra vágott fokhagymát 2 evőkanál olajon megpirítjuk. Beletesszük a lecsurgatott csicseriborsót, bő vizet öntünk rá, majd másfél óráig lassú tűzön főzzük. Ezután lecsurgatjuk, és addig turmixoljuk, amíg krémszerű pépet kapunk. Hozzáadjuk az őrölt köményt, a citromlevet, a tahinit, a maradék olajat, majd tálaljuk. Meghintjük őrölt cseresznyepaprikával, petrezselyemzölddel és néhány főtt, de egészben hagyott csicseriborsóval. Fekete olívabogyóval díszítjük.

A jeruzsálemi humuszba durvára vágott borsószemeket és fokhagymát is kevernek. A tahina készülhet őrölt bors, fokhagyma hozzáadásával, tetejére szórt őrölt pirospaprikával, de egészen más ízt érünk el a belekevert, vágott zöldpetrezselyemmel. Készítéséhez sok-sok citromlét használunk.

csicseriborsó , fokhagyma , köménymag , csípős őrölt cseresznyepaprika , citrom leve , tahini , fekete olívabogyó , petrezselyem , olívaolaj