A tavasz legnagyobb ünnepe a húsvét. Szokásaiban ötvöződnek a kereszténység és az ősi természeti vallások elemei. A húsvétot negyvennapos előkészület, a nagyböjt előzi meg, mely Jézus negyvennapos sivatagi böjtjére emlékeztet. A nagyböjt hamvazó-szerdán kezdődik és nagyszombaton, Krisztus feltámadásával ér véget. Az ünnep magyar elnevezése is onnan ered, hogy ekkor ért véget a hústól való tartózkodás időszaka. A természet tavaszi megújulása az embereket is megújulásra, tisztálkodásra indítja. Régen az emberek rendbe tették a házukat, portájukat, az istállót, a szerszámaikat. Tavaszi nagytakarítás ideje ez kívül-belül. A húsvét jól ismert jelképei: a tojás az élet, az újjászületés, a kalácsfonás a születés és halál állandó körforgását szimbolizálja.
Elkészítése:
A tejet az élesztővel, kis cukorral langyosra melegítjük. A liszt egynegyed részéből és a tej egyharmadából előtésztát (kovászt) készítünk. A maradék tejes élesztőbe beletesszük a tojássárgáját, a vajat.
A kovászt kicsit pihentetjük, majd összegyúrjuk az összes anyagot. Pihentetjük. Szétadagoljuk.
A fonáshoz három egyenlő hosszú nudlit sodrunk, nyújtunk. Mint a copfot, összefonjuk. Lekenjük egész tojással.
Kelesztjük: nem sok idő kell neki, negyedóra 40 °C-on
A főtt tojásokat már a kelesztésnél ráhelyezzük, hogy a helyük kialakuljon. 160 °C-os sütőben sütjük, a vastagságtól függően 30-35 percig.
Olaszországban húsvétkor galambhoz hasonló kalács, a colomba kerül szinte minden család asztalára. A madárkákat hüvelykujj vastagságú nudliból sodorjuk: csomót kötünk a tésztára, a szeme lehet két szem bors.
Elkészítése:
A tésztából más formájú kalácsot is készíthetünk. Görögországban a húsvét fontos ünnepnek számít, így az asztalra is különleges fogások kerülnek: többek között tsoureki, egy finom, fonott tészta is, ami nagyon hasonlít a nálunk is ismert kalácshoz. Sokszor szezámmaggal díszítik, az ünnepi hangulat díszeként piros tojások is kerülnek a tetejére.
A napkalács a húsvéti asztal dísze lehet.
A „kis forgót” és a „ráhajtogatottat” – a húsvétra való tekintettel – sonkakrémmel töltöttük meg. Húsvéthétfőn a locsolóknak kínálhatjuk.
SONKAKRÉM
Elkészítése:
Olyan lesz, mint egy lágy fasírt. A szombat esti maradék sonkát ledaráljuk, és összekeverjük kockára vágott szalonnán pirított hagymával, egész tojással, áztatott zsemlével, sóval, borssal, fokhagymával és paprikával, majd a vékonyra nyújtott kalácstésztára kenjük.
Ráhajtogatjuk a tésztát, megkenjük tojással. Kelesztjük.
Az apró madárkákat, a vékonyabb forgót rövidebb ideig sütjük, 150 °C-on.
Sütés közben figyeljük, ha már aranybarna, kivehetjük.