Páclé elkészítése:
A páclé annyi legyen, amennyi a húst ellepi. Gyengén ecetes vízbe sót, karikákra vágott vöröshagymát, sárga- és fehérrépát, egész borsot, szegfűszeget, babérlevelet és narancskarikát teszünk. Néhány percig forraljuk, majd a húsra öntjük, és lefedve hűtőbe tesszük legalább 24 órára, de a két nap az ideális.
A pácolás után a kacsákat megmossuk, és klasszikus húslevest főzünk belőlük. Az én módszerem, hogy felteszem hideg vízbe, felmelegítem forrásig, és a húsból kicsapódó fehérjét nem leszűröm, hanem teljesen leöntöm a húsról, a húst megmosom, majd újra felteszem hideg vízbe főni. Így biztosan kristálytiszta lesz a levesem.
A kacsaleves kötelező eleme a sárga- és fehérrépa. Mehet még bele kelkáposzta, zellergumó, karalábé, egész paradicsom, paprika, hagyma, amibe beleszúrok három szem szegfűszeget, fokhagymagerezd. Egy szál póréhagymát félbevágok, babérlevelet és néhány szál kakukkfüvet csomagolok bele, összekötözöm és a levesbe dobom.
A húsleves klasszikus fűszere a szemes fekete bors, de kerülhet bele zellerzöld, petrezselyem, szerecsendióvirág és egy kis sáfrány is. Só ízlés szerint.
A gondosan főzött, kész húsalaplevet sok minden máshoz is felhasználjuk. A kacsákat, miután megfőttek, lecsontozzuk, majd kacsazsírral ledaráljuk és apró lyukú szitán átpasszírozzuk. Sóval, borssal ízesítjük, és formában hagyjuk kihűlni.
Szedres jogonézmártogatós elkészítése:
A szedret, akácmézet és a portói bort összeforraljuk egy pillanatra, és hagyjuk kihűlni. A joghurtot és a majonézt összekeverjük, egy kiskanállal teszünk bele a szedres öntetből is. Poharakba szedjük, pirított dióval megszórjuk, és a maradék szederlekváröntetből csorgatunk a tetejére. Kaporral díszítjük.
A vajalját felmelegítem, és bonbon formában hagyom kidermedni. Mielőtt a vendégeknek kínálom, legalább egy órát áll szobahőmérsékleten, hogy szépen kenhető legyen.
Vajalja: sült vaj, egy bácskai jellegzetesség. Az igazi házi tejfölt sütni kezdjük, s így szépen kettéválik. A vajalja leülepszik, a vaj pedig kiül a tetejére. Ha még tovább sütjük, barna vaj lesz belőle, amit a francia konyha is kultivál.
A fonott kalács klasszikus kelt tészta: vajjal, tojássárgájával, több sóval, kevés cukron felfuttatott élesztővel kidolgozott tészta, amit kelesztés után megfonunk, még egy kicsit kelesztjük, tojással megkenünk, és aranybarnára sütünk. Nálunk karácsonykor és húsvétkor kenyér helyett kerül az asztalra.