Roppanós és lédús, behűtve pedig az egyik legjobb nyári csemege a görögdinnye, amiből akár édes, akár sós finomságokat is készíthetünk, egyszerűen.
Az igazán mézédes görögdinnye sokunk kedvence nyáron, ami nem is csoda, hiszen magas víztartalma miatt kiválóan üdít a forróságban, összetéveszthetetlen édessége pedig desszertszámba megy. Viszont ha már eleget falatoztunk amúgy önmagában belőle, itt az ideje kipróbálni a belőle készített édes és sós fogásokat is, ugyanis ezek elfogyasztása legalább akkora élményt ígér. Ha a dinnye ételekben való felhasználásával még csak mostanában ismerkedünk, az idei nyáron az alábbi, nagyon egyszerű receptek elkészítését ajánljuk.
Az eredetét tekintve, úgy vélik, hogy a Kalahári vidékén termett először. A legkorábbi források 5000 évvel ezelőttről valók, egy egyiptomi dinnyeszüretről. A görögdinnye aztán hódítóútra indult: a X. században már Kínában is termesztették (az ázsiai ország ma is éllovas a termesztésben), és három évszázaddal később, a móroknak köszönhetően, már az európaiak is megismerkedhettek vele.
A legelső lépés: jó dinnyét találni
A görögdinnye világszerte a nyár egyik legismertebb szimbóluma, s ilyenkor a hipermarketektől kezdve az apró zöldségárus bódékig minden tele van a hatalmasra megnőtt zöld-piros csemegével.
De hogyan fogjunk ki egy igazán jó dinnyét? Ami édes, mint a méz, ami már nem savanyú és húsos, de még nem is kásás-nyúlós – épp ideálisan roppanós és szaftos.
Ilyen dinnyére a legbiztosabban akkor tudunk szert tenni, ha magunk vagy közeli ismerősünk termeli, de azért boltban vásárolni sem lehetetlen. A legfőbb szempont talán az lenne, hogy a dinnyét csak akkor szüreteljék le, amikor valóban megérett már, ez a feltétel viszont sokszor nem teljesül maradéktalanul. Az érettségre utalhat a növény teljesen elszáradt szára, illetve a mindenki által vizsgált, hordószerűen kongó hang. Ha a dinnye megkopogtatásakor inkább üvegpoharak csengését halljuk, sejthető, hogy a finomság még nem érett meg teljesen.
Ha megvan a dinnye, jöhetnek a kedvcsináló, egyszerű receptek:
Dinnyés-paradicsomos-olajbogyós saláta
(A Chowhound receptje)
Egy igazi klasszikus, görögdinnyével készülő nyári saláta, kezdésként: az érett paradicsom, a frissítő uborka, és roppanós dinnye remek kontrasztot alkot a sós-savas görög olajbogyóval és ricottával.
Hozzávalók:
- kb. fél kg nagyobb kockákra vágott, kimagozott görögdinnye
- 1 közepes kígyóuborka (meghámozva, kimagozva, felkockázva)
- 1 nagyobb húsparadicsom (kimagozva, nagyobb kockákra vágva)
- 2 tk só
- negyed csésze kalamata olajbogyó (kimagozva, elfelezve)
- 1 púpos ek aprított, friss mentalevél
- 2 tk extraszűz olívaolaj
- 1 tk balzsamecet
- frissen őrölt bors
- 30 g ricotta salata sajt
Elkészítés:
Az előkészített dinnyét, uborkát és paradicsomot tegyük egy nagy tálba, sózzuk-borsozzuk, és óvatosan keverjük össze. Az egészet tegyük egy nagyobb szűrőbe, és hagyjuk lecsöpögni, legalább 10 percig.
A lecsepegtetett keveréket tegyük vissza a tálba, adjuk hozzá az olajbogyót, az ecetet, és ha szükségét érezzük, ismét borsozzuk – ez nagyon jól áll az ételnek. Közvetlenül a tálalás előtt szórjuk meg a mentával és a sajttal, azonnal fogyasszuk.
Garnélás-dinnyés nyársak (Kevin is cooking receptje)
A görögdinnye csodásan illik a tengeri herkentyűkhöz, ezek a nyársak pedig pofonegyszerűen összerakhatóak. Kiváló választás akkor, ha valami különlegesebb nyári harapnivalóra vágyunk, amivel nincs sok macera.
Hozzávalók (4 adag):
- kb. fél kg garnéla
- 1/3 csésze olívaolaj + még 1 ek
- 2 lime
- 2 ek friss menta (felaprítva)
- 1 tk friss kakukkfű
- fél tk paprikapehely
- 2 gerezd fokhagyma (apróra vágva)
- fél-fél tk só és bors
- egy kisebb görögdinnye fele
- + negyed csésze mentalevél a díszítéshez
Elkészítés:
Egy kisebb tálban keverjünk össze egyharmad csésze olajat, a lime levét és lereszelt héját, a felaprított mentát, kakukkfüvet, a fűszerpaprikát, a fokhagymát, illetve a sót és a borsot. A pác felét öntsük a garnélára egy kisebb tálban, amit fedjünk le, és legalább 1 órára tegyünk hűtőbe. A maradék pácot tegyük félre.
A dinnyét hámozzuk meg és kockázzuk fel. A grill hőmérsékletét állítsuk 290 fokra. A dinnyéket húzzuk nyársra, és a különtett, egy evőkanálnyi olajjal kenjük meg. A rákokat is húzzuk nyársra, úgy, hogy mindkét végükön fusson át a nyárs, így a C alakot formázó garnéla biztosan nem esik le, és megtartja az alakját.
A dinnyét 1-2 percig grillezzük meg az egyik oldalán, majd vegyük le a tűzről és tegyük egy tálcára. A rákokat 1 percig grillezzük, majd fordítsuk meg, kenjük meg a maradék páccal, és grillezzük további egy percig.
Tálaláskor a garnélát fektessük a dinnyenyársak mellé, mindent locsoljunk meg a maradék páccal, és szórjunk meg mentával.
Görögdinnye salsa (Gimme Some Oven receptje)
A friss görögdinnye élénkké teszi ezt a kiváló salsát, ami mártogatósként és húsok mellé kanalazva, köretként is megállja a helyét.
Hozzávalók (6-8 adag):
- 4 csésze felkockázott, kimagozott görögdinnye
- 1 csésze felkockázott vöröshagyma
- 2/3 csésze felaprított, friss koriander
- fél césze friss, felaprított menta
- 1-2 jalapeno (kimagozva, finomra aprítva), ízlés szerint
- 1 lime lereszelt héja és leve
Elkészítés:
Mi sem egyszerűbb: minden előkészített hozzávalót keverjünk jól össze. Azonnal tálaljuk, vagy letakarva tegyük hűtőbe, ahol maximum 2 napig áll el.
Görögdinnye gazpacho (A Chowhound receptje)
A görögdinnye csodás és meglepő édességet ad ennek az átdolgozott klasszikusnak, ami eredetileg egy paradicsomalapú, hideg leves. A dinnyét nagyon jól kiegészíti a tálaláskor rácsöpögtetett, házi bazsalikomolaj.
Hozzávalók:
A bazsalikomolajhoz:
- ből fél csésze friss bazsalikomlevél
- fél csésze extraszűz olívaolaj
- só, frissen őrölt bors
A gazpachóhoz:
- 70-70 dkg durvára vágott paradicsom és kimagozott görögdinnye
- 3 csésze nagyobb kockákra vágott, másnapos kenyér (héja nélkül)
- 2 közepes kígyóuborka (meghámozva, nagyobb darabokra vágva)
- fél csésze víz
- negyed csésze durvára vágott bazsalikomlevél
- negyed csésze extraszűz olívaolaj
- negyed lilahagyma (durvára vágva)
- 3 közepes gerezd fokhagyma (durvára vágva)
- 2 ek sherry ecet
- kb. másfél tk só
- fél tk köménymag
- csipetnyi cayenne
A díszítéshez:
- fél csésze apró kockákra vágott uborka
- fél csésze apró kockákra vágott, kimagozott görögdinnye
Elkészítés:
Az olajat és a bazsalikomot egy mixerben aprítsuk addig, amíg sima, egyenletes lesz. Sózzuk-borsozzuk, majd tegyük félre.
A leveshez az összes hozzávalót tegyük egy nagyobb edénybe, majd hagyjuk állni negyed órát. Kisebb adagokban aztán mindent turmixoljunk le, amíg sima, egységes pürét kapunk. A keveréket aztán öntsük tálba, és ha szükséges, még egyszer sózzuk.
A díszítéshez meghagyott uborkát és dinnyét keverjük össze egy kisebb tálban. A levest tálaláskor merjük a tányérokba, és szórjuk meg ezekkel, végül pedig csepegtessünk az étel tetejére a bazsalikomolajból.
Részeges görögdinnye (A Chowhound receptje)
Kínálhatjuk egy elegáns gardenpartin, de remek lesz egy egyetemi nyári bulin is ez a sokoldalú és nagyon egyszerű vodkás-likőrös, vaníliás kényeztetés.
Hozzávalók:
- fél csésze vodka
- negyed csésze Chambord vagy más, málna ízesítésű édes likőr
- 1 rúd vanília (hosszában felvágva, kikapargatva)
- 1 kisebb, kimagozott görögdinnye, nagyobb kockákra vágva (kb. 12 csésze)
Elkészítés:
A vodkát, a likőrt és a vaníliát tegyük egy nagy tálba, majd adjuk hozzá a felkockázott dinnyét. Keverjük jól át, és tegyük félre. Szobahőmérsékleten, időnként megkevergetve hagyjuk pihenni, míg az alkoholok íze teljesen átjárja a dinnyét (nagyjából 30 perc).
A dinnyéket csöpögtessük le (a maradék alkoholt tegyük el: remek koktélalapanyag lehet belőle), és a dinnyét rendezzük el egy rétegben egy tálcán, majd tegyük a fagyasztóba legalább 4 órára. Tálaláskor tegyünk melléjük fogvájót, aminek segítségével könnyebben fogyasztható.
Görögdinnye sörbet (Oh, the things we’ll make receptje)
Ha a legtikkasztóbb kánikulában egy kis jeges nyalánksághoz támad kedvünk, próbáljuk ki ezt az üdítő sörbetet. Mindössze annyi a dolgunk, hogy az összeállítása előtt a dinnyét lefagyasszuk.
Hozzávalók:
- 2-3 csésze felkockázott görögdinnye
- kb. egy fél lime leve (ízlés szerint)
- + igény szerint valamilyen cukor vagy édesítőszer
Elkészítés:
A dinnyét kockázzuk fel, és fagyasszuk le előző este, majd másnap a lime levével turmixoljuk le. Ha a dinnye teljesen megfagyott, remek sörbet állagot kapunk, ha csak részben, akkor inkább jégkása állagra számítsunk. A lime levével óvatosan bánjunk, előbb inkább kevesebbet adjunk a dinnyéhez, egyrészt, hogy nehogy túl savanyúvá tegyük a sörbetet, másrészt, mert nem akarjuk túl folyóssá tenni. Ha elértük a kívánt sörbet állagot, és szükségét érezzük, tehetünk hozzá némi cukrot, mézet vagy édesítőt (ha érett volt a dinnye, az általában nem szükséges). Azonnal tálaljuk.
Tipp: ha krémesebb, fagyisabb állagot szeretnénk, a lime levének egy részét helyettesíthetjük némi kókusztejjel vagy tejszínnel is.
Görögdinnye dzsem (A Global table adventure receptje)
Kevesen tudják, hogy a görögdinnyéből csodás dzsem is készíthető. Amerikában a tavalyi nyár új slágere épp az egyik legnagyobb élelmiszerlánc dinnyelekvárja volt, de a görögdinnyéből készített dzsemet mi magunk is egyszerűen elkészíthetjük otthon. A megszokott ízek után felüdülés lesz a nyári reggelt egy dinnyelekváros pirítóssal vagy keksszel indítani, de az esti nassolásokat is feldobhatja, ha sajt és kréker mellé halmozzuk.
Hozzávalók (kb. 10 db 2,5 dl-es üveghez):
- 1,8-2 l pürésített görögdinnye
- 475 ml cukor
- 120 ml friss citromlé (kb. 2-3 citromból)
- 2 ek pektin por
- 1 ek kalciumos víz (fél tk kalciumpor és 12 csésze víz keverékéből)
Elkészítés:
Az üvegeket sterilizáljuk. A pektinport keverjük el a cukorral, készítsük el vagy elő a kalciumos vizet.
A dinnyét turmixoljuk le, ügyeljünk, hogy magok ne kerüljenek a gépbe. A leturmixolt pépből mérjük ki az előírt adagot.
A dinnyét tegyük egy nagy fazékba, adjuk hozzá a citromlevet és a kalciumos keveréket, majd időnként megkevergetve forraljuk fel. Adjuk hozzá a cukros keveréket, és forraljuk még további 2 percig. A kész dzsemet merjük az üvegekbe, és a továbbiakban ugyanúgy járjunk el, mint más gyümölcsökből készült lekvárok főzésekor.
Tipp: tartsuk a szemünket az edényen: időbe telhet, míg felmelegszik a dzsem, de aztán villámgyorsan történnek a dolgok. A dinnye fel fog habozni kissé, ez normális; keveréssel a habzás csillapodik.