A szilveszter elmaradhatatlan kelléke az éjféli koccintás. Mindegy, hogy valódi champagne-t, minőségi habzóbort választottunk vagy az egyre szélesebb hazai kínálatból egy kiváló pezsgőt, teremtsünk optimális körülményeket az ünnepi ital elfogyasztásához!
Megfelelő hőmérsékleten
Tévedés, hogy a pezsgőt jégbe hűtve kell fogyasztani.
Optimális hőmérséklete típustól függően átlagosan 8-10 fok.
A savas italoknak, így a fiatal pezsgőknek is jól áll a hideg (7-9 fok), míg az évjáratos prestige cuvéek a hosszabb érlelés során veszítenek savasságukból, magasabb hőmérsékletet, bizonyos palackok esetében 11-13 fokot is elbírnak.
Túl langyosan kitöltve az ital nagy buborékokkal felhabzik, de hamar eltűnik a hab, a nagyon alacsony hőmérséklet pedig elmaszkírozza az aromákat.
Kinyitás előtt hűtsük a palackot 3-4 órán keresztül a hűtőszekrény alsó rekeszében - fagyasztóba ne tegyük - de még jobb, ha vízzel és jéggel töltött pezsgősvödörbe helyezzük, 20 perc elég a megfelelő hőfok eléréséhez.
Megfelelő pohárban
Felejtsük el a népszerű mémből ismerős kelyhet, nem elég, hogy pillanatok alatt elszöknek belőle az aromák, még könnyen ki is löttyen az ital.
A legalkalmasabb a tulipán formájú pohár,
amely lehetővé teszi, hogy az apró buborékok által szállított aromák koncentrálódjanak.
A vastag, robusztus pezsgőspalackkal ellentétben, amelynek ki kell bírnia a fermentáció során képződő szén-dioxid nyomását, a pezsgős flőte legyen könnyű és kecses, esztétikájában is legyen méltó a nemes italhoz.
Nemcsak a pohár formája, hanem a tisztítása is kulcsfontosságú. Meleg vízben mossuk el a poharakat, majd hagyjuk szabad levegőn megszáradni.
A mosogatógép és a mosogatószer ellenjavallt,
a vegyszermaradványok az üveg felszínén akadályozhatják az ital pezsgését. Ha nincs idő a kézi mosogatásra és a száradásra, patyolattiszta kendővel vagy papírtörlővel töröljük át a poharakat.
Szervírozzuk úgy, mint egy profi
A palack kinyitásának technikája van, de nem az, amit a Forma-1 versenyek pódiumán látunk, kivéve, ha fürdőzés a cél. Vegyük ki a jégvödörből és töröljük meg. Óvatosan távolítsuk el a védőfóliát, majd a drótkosarat, hüvelykujjunkkal folyamatosan tartva a dugót.
Aljánál fogva, 45 fokban megdöntve óvatosan kezdjük el forgatni a palackot vagy a dugót, szakszerűen kinyitva halk szisszenést hallunk csupán.
A pezsgőt két lépésben, néhány másodpercnyi szünettel töltsük ki, a poharat megdöntve, ahogyan a sörrel szoktuk, így tartósabb lesz a pezsgés és elkerüljük a vastag habfelhőt.
A poharakat nem kell csordultig tölteni, hagyjunk helyet az ital felszabaduló aromái számára.
Ha asztalnál fogyasztjuk, terítsünk fehér abrosszal, hogy minél jobban érvényesüljön a pezsgő színe, a liftező buborékok látványa.
Gyakorlati jelentősége nincs, de a pezsgő etikett szerint egy palackot soha, még üresen sem illik fordítva a jégvödörbe helyezni.
A rúzs és a pezsgő nincsenek barátságban
Madame Pompadour óta tudjuk, hogy a pezsgő
az egyetlen alkohol, amely nem csúfít el egy nőt,
de azzal valószínűleg ő sem volt tisztában, hogy a szájrúzs, de akár csak az ajakbalzsam is, a benne lévő zsír miatt akadályozza az ital pezsgését - így megfosztja viselőjét az élvezet egy részétől.
Minden palack egy történetet rejt
A pezsgő a borhoz hasonlóan magán viseli a fajta és a termőhely jellegzetességeit, a házasításoknak és az érlelésnek köszönhetően a variációk száma végtelen - ettől lesz minden kézműves tétel egyedi és különleges.
Ha időt és pénzt áldoztunk arra, hogy a kommersztől eltérő italt vásároljunk, tájékozódjunk a termelő személyéről, az alkalmazott metódusról, a borvidékről, az adott évjárat sajátosságairól.
Rengeteget tanulhatunk a műfaj sokszínűségéről
és megadjuk a szakértelemnek és a kemény munkának kijáró tiszteletet.
Nem csak éjfélkor és nem csak szilveszterkor
A pezsgő nálunk szinte kizárólag ünnepi alkalmakhoz, elsősorban az újév köszöntéséhez kapcsolódik. A champagne hazájában azonban a termelők nyílt törekvése, hogy
megszabadítsák a ráragadt luxus és sznob imázstól
és kvázi borként fogyasztva a fiatalabb generációk hétköznapok italává tegyék. Na nem a több száz eurós tételeket - azok továbbra is egy kiváltságos célközönség exkluzív igényeit hivatottak kielégíteni.
Az egyszerűbb pezsgőket - akár a Champagne vidékről származnak, akár más borvidékek “crémant” néven ismert, de szintén hagyományos eljárással készülő gyöngyöző borairól van szó -
gyakran fogyasztják aperitifként, sőt komplett ételsorokhoz párosítanak pezsgőket.
Tenger gyümölcseihez, kaviárhoz, libamájhoz klasszikus kísérő a champagne, de bonyolultabb fogásokhoz is meg lehet találni a megfelelő párt - ehhez azért nem árt hozzáértő véleményét kikérni.
Desszerthez például az aperitifnek kiváló brut pezsgő nem passzol, helyette egy demi-sec lehet a jó választás. A közhiedelemmel ellentétben a sajtnak sem ellensége a pezsgő, remekül ellensúlyozza például egy camembert vagy egy brie zsírosságát.
A tárolás titkai
A nyitott palackot ne rakosgassuk sokáig, a kiskanalas trükk nem akadályozza meg a buborékok távozását, de speciális dugóval néhány órát nyerhetünk.
Megeshet, hogy megmarad a szilveszterre szánt készletből vagy egy pincelátogatás során előre betárazunk egy különleges tételből későbbi fogyasztásra. Ilyen esetekben a legrosszabb, ha a fridzsiderben vagy a konyhaszekrényben várja heteken, hónapokon keresztül a sorsát.
Ehelyett hűvös helyen, hőmérséklet ingadozástól, fénytől és vibrációtól védve tároljuk, így 2-4 évig megőrzi a minőségét.
Forrás: Comité Champagne