Borbás Marcsi receptje
2020. március 25.- 1 dl zsíros házi tej
- 2 dl házi tejszín
- 1 dl házi tejföl
- 2 dkg vaj
- 5 dkg juhtúró
- 5 dkg kukoricadara
Hosszan töprengtünk, keressünk-e juhtenyésztőt, vagy szerezzünk Erdélyből bivalytejet. De hát erre egy háziasszonynak sincs ideje. Így abból főztünk, amink volt: tehéntejből, annak is a legjavából.
Bálmos elkészítése: A tejet, tejszínt és tejfölt összekevertük, jól felforraltuk és hozzáöntöttük a kukoricadarát. Lassú tűzön, állandó keverés mellett puhára főztük. Amikor elkezdett összeállni a massza, akkor kézi hab verővel erősen kavarni kezdtük, amíg ki nem csapódott a zsiradék. Ekkor dobtuk rá a vajat, amellyel tovább kevertük. Amikor a kukoricadara teljesen megpuhult, a kivált zsiradékot leöntöttük egy tálba, és kanállal kis gombócokat formáztunk a puliszkából. Mikor kóstolni kezdtük, nagyon hiányzott a juhtúró erős íze, így morzsoltunk bele egy keveset. De nekem még mindig hiányzott valami – mégpedig a szalonna, vagyis a friss ropogós tepertő. Laci két perc múlva már szórta is rá az aranyszínű díszeket.
UTÓIRAT
Tavaly nyáron olyan szerencsében volt részünk, hogy az Úz-völgyében vendégül látott bennünket egy csángó család, és eredeti bálmost készítettek ebédre. Életünkben először kóstolhattuk meg ezt az egytálételt, amely azonnal elkápráztatott bennünket. Természetesen juhtejből készült, hiszen van ott abból elég. Azóta is bármikor vállalnám a nyolcszáz kilométert, a négyórás sziklás hegyi utat, vízmosásokkal és szakadékokkal együtt, hogy újból jóllakhassak a juhtúrós puliszkájukból. A nagy ínyenceket mind felvinném magammal, hogy bebizonyítsam: mennyivel „dögösebb” étel az elfeledett bálmos, mint a trendi, sohasem hallott alapanyagokból kreált műalkotások a divatos éttermekben. Az mégsem lehet, hogy egy világtól elzárt csángó asszony lefőzze a Michelin-csillagos séfeket! Pedig az igazság az, hogy így történt!
bálmos , Erdély íze , kukoricadara , puliszka , juhtúró